Рішення
від 23.02.2021 по справі 276/910/19
ВОЛОДАРСЬКО-ВОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 276/910/19

Провадження по справі №2/276/238/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2021 року смт. Хорошів

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Збаражського А.М.,

за участю секретаря судового засідання Ігнатенко О.М.,

розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернулась до суду з даним позовом, в якому просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її батька ОСОБА_2 .

В обґрунтування заяви позивач вказує, що після смерті її батька ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 6,70 га, кадастровий номер 1821184300:05:001:0065, яка розташована на території Суховільської сільської ради Володарсько-Волинського (Хорошівського) району Житомисрької області. Звернувшись до приватного нотаріуса Хорошівського районного нотаріального округу Косинського С.О. для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, отримала відмову, оскільки вона не прийняла спадщину після померлого в порядку та в строк, встановлені чинним законодавством. Позивач вважає, що пропустила вказаний строк з поважної причини, оскільки мала важке матеріальне становище, адже коли помер її батько, всі заощадження сімї були витрачені на поховання.

Ухвалою суду від 25.08.2020 року цивільну справу №276/910/19 прийнято до провадження судді та призначено підготовче засідання.

09.10.2020 року ухвалою Володарсько-Волинського районного суду Житомисрької області закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явилась, до суду подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача, Хорошівської селищної ради, в судове засідання не з`явився , селищний голова подав до суду заяву про проведення судового засідання за відсутності представника селищної ради, зазначив що позовні вимоги визнає.

Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 статті 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Частина 1 ст.1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 . Вказане підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 01.12.1961 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища за №00022388120 від 19.03.2019 року (а.сп.8,10).

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 05.09.2012 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.сп.7).

Відповідно до копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №324318 померлому ОСОБА_2 належить земельна ділянку площею 6,70 га розташована на території Суховільської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області (а.сп.9).

Листом приватного нотаріуса Хорошівського районного нотаріального округу Косинського С.О. №83/02-14 від 21.03.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно ОСОБА_2 оскільки вона на протязі шести місяців не подала заяву про прийняття спадщини згідно ст.1268 ЦК України (а.сп.6).

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №56521388 від 13.06.2019 в спадковому реєстрі відсутня інформація про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (а.с.21).

Відповідно до ст.206 ч.4 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Визнання позову відповідачем, відсутність інших спадкоємців за даними Спадкового реєстру свідчить, що права, свободи та інтереси інших осіб не будуть порушені. Позивач в іншому порядку, ніж судовий, не може захистити свої права на прийняття спадщини.

Статтею 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд та вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб.

З огляду на те, що після смерті ОСОБА_2 спадкоємцем за законом є ОСОБА_1 , позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори для подачі заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що мала важке матеріальне становище, відповідач позов визнав, а тому суд вважає, що строк для прийняття спадщини позивачем пропущений з поважних причин. Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.4, 12, 13, 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст.1218, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити додатковий строк терміном в три місяці для подання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 .

Відповідач: Хорошівська селищна рада, місцезнаходження: смт. Хорошів, вул. Героїв України, 13, Хорошівський район, Житомирська область; ЄДРПОУ: 04344587.

Суддя А.М. Збаражський

СудВолодарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення23.02.2021
Оприлюднено25.02.2021
Номер документу95114564
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —276/910/19

Рішення від 23.02.2021

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

Збаражський А. М.

Ухвала від 09.10.2020

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

Збаражський А. М.

Ухвала від 25.08.2020

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

Збаражський А. М.

Ухвала від 07.06.2019

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

Мельник М. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні