Рішення
від 25.02.2021 по справі 545/286/21
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/286/21

Провадження № 2/545/474/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" лютого 2021 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Потетій А.Г.,

при секретарі - Данко А.Р.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду у м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Горішньоплавнівська державна нотаріальна контора Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з позовом до Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Горішньоплавнівська державна нотаріальна контора Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка за життя заповіт не залишила.

За час свого життя ОСОБА_2 вступила у спадщину, що відкрилась після смерті її бабусі - ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина (спадкова справа № 213/2014 відкрита Горішньоплавнівською державною нотаріальною конторою Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми)) на усе майно, яке належало їй при житті, у тому числі і на спадкове майно ОСОБА_3 , зокрема, на право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 , що знаходиться на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки 5324083900:00:031:0037, загальною площею 4,36 умовних кадастрових гектари, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0172374 від 28.12.1996 року.

Позивачка на час смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала із нею, що підтверджується довідкою № 20-22/8582 від 09.08.2019 року.

ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину у встановленому законом порядку.

За свого життя ОСОБА_3 не було реалізовано свого майнового права, процедуру оформлення земельної ділянки належним чином не завершено.

ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) реалізовано не було, земельна ділянка в натурі не виділена, право власності зареєстроване не було.

Позивачка звернулась до Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай).

Постановою державного нотаріуса Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 17.12.2020 року № 535/02-31, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що знаходиться в КСП ім. Шевченка Полтавського району Полтавської області та належить померлій ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю документа, що підтверджує право власності спадкодавця на зазначене майно.

За таких обставин позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просила визнати право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, на адресу суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позов підтримали та прохали задовольнити.

Від представника відповідача Терешківської сільської ради Полтавського району Полтавської області до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому прохали провести розгляд справи без їх участі, не заперечили проти задоволення позову.

Зазначили, що відповідно до Закону України Про місцеве самоврядування в Україні Терешківська сільська рада є органом місцевого самоврядування, який представляє спільні інтереси територіальних громад села. Також відповідно до ст.4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється на принципах підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.

Згідно ст.ст.19, 68, 140 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного захисту. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно з ч.1 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Керуючись ст.55 Конституції України, кожен громадянин має законне право звернутися до суду із позовною заявою за захистом своїх законних прав та інтересів.

У позовній заяві позивачки - ОСОБА_1 вказано, що вона звернулась до Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори із заявою про відкриття спадщини (спадкова справа №213/2014), на усе майно, яке належало її матері, ОСОБА_2 при житті, у тому числі і на спадкове майно - ОСОБА_3 , яке полягає, зокрема у праві на земельну частку (пай), що знаходиться на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки 5324083900:00:031:0037, загальною площею 4,36 га, сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ПЛ № 0172374 від 28.12.1996р.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Відповідно до ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Стаття 1223 ЦК України визначає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, відповідної черги. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно з ч.1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, він не заявив про відмову від неї.

На час смерті матері ОСОБА_2 , позивач була зареєстрована і проживала із нею, що підтверджується довідкою № 20-22/8582 від 09.08.2019 р., і являється єдиним спадкоємцем по закону після смерті своєї матері, згідно довідки №02-14/33 від 20.01.2020.

За свого життя ОСОБА_3 не було реалізовано свого майнового права, процедуру оформлення земельної ділянки належним чином не завершено.

ОСОБА_2 також не реалізувала свого права на земельну частку (пай), земельна ділянка в натурі виділена не була, право власності зареєстровано не було.

Позивач звернулась до Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай). Однак 17.12.2020р. нотаріусом видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій. Підставою для відмови стало відсутність документу, що підтверджує право власності спадкодавця на зазначене майно.

Згідно роз`яснень п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Відповідно до ч.З ст.1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Захист прав спадкоємців на отримання в порядку спадкування земельних часток (паїв) при втраті сертифікату на земельну частку (пай), здійснюється в порядку ст.392 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його права власності, - шляхом пред`явлення позову про визнання права на земельну частку (пай), в порядку спадкування.

Від представника третьої особи - Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, при прийнятті рішення поклались на розсуд суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку що позов підлягає до задоволення.

Як встановлено судом, згідно свідоцтва про народження виданого 08.05.1984 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_4 (прізвище змінено після реєстрації шлюбу на ОСОБА_5 відповідно до свідоцтва про шлюб від 21.07.2007 року серії НОМЕР_3 ).

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 06.03.2014 року серії НОМЕР_4 .

За час свого життя ОСОБА_2 вступила у спадщину, що відкрилась після смерті її бабусі - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 видане 21.07.2003 року.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина (спадкова справа № 213/2014 відкрита Горішньоплавнівською державною нотаріальною конторою Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми)) на усе майно, яке належало їй при житті, у тому числі і на спадкове майно ОСОБА_3 , зокрема, на право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 , що знаходиться на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки 5324083900:00:031:0037, загальною площею 4,36 умовних кадастрових гектари, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0172374 від 28.12.1996 року.

Позивачка на час смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала із нею, що підтверджується довідкою № 20-22/8582 від 09.08.2019 року виданою Сектором з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб житлового відділу Департаменту економічного розвитку та ресурсів Виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області.

ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину у встановленому законом порядку, що підтверджується листом Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 20.01.2020 року № 02-14/33.

За свого життя ОСОБА_3 не було реалізовано свого майнового права, процедуру оформлення земельної ділянки належним чином не завершено.

Згідно даних зазначених у Постанові державного нотаріуса Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори від 17.12.2020 року № 535/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії, ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем майна після померлої ОСОБА_3 (спадкова справа № 876/2003).

ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) реалізовано не було, земельна ділянка в натурі не виділена, право власності зареєстроване не було.

Позивачка звернулась до Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай).

Постановою державного нотаріуса Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори від 17.12.2020 року № 535/02-31, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що знаходиться в КСП ім. Шевченка Полтавського району Полтавської області та належить померлій ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю документа, що підтверджує право власності спадкодавця на зазначене майно.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1261 ЦК України, в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Тому, позивач являється єдиним спадкоємцем першої черги, так як, інших спадкоємців немає.

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Статтею 3 Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва встановлено, що право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.

Пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року визначено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно ст. ст. 1, 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай) є, зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

У відповідності з п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщина і не припинилися в наслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Частиною першою ст. 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ч. 3 ст. 1296 ЦК України).

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно положень статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Як передбачено п.4.18 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до змісту ст. ст. 11, 15 ЦК України цивільні права і обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав.

На підставі викладеного суд вважає позов таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 30, 78-80, 141, 258 - 268, 280-283, 284, 352 ЦПК України, ст. ст.11, 15-16, 328, 346, 355-357, 370, 392, 1268, 1270, 1296, 1297 ЦК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_6 виданий Комсомольським МВ УМВС України в Полтавській області 03.08.2007 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 ) право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 , що знаходиться на території Микільської сільської ради Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер земельної ділянки 5324083900:00:031:0037, загальною площею 4,36 умовних кадастрових гектари, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0172374 від 28.12.1996 року в порядку спадкування за законом після матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка успадкувала право на земельну частку (пай) після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_3 .

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.

Суддя: А.Г. Потетій

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.02.2021
Оприлюднено25.02.2021
Номер документу95129259
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/286/21

Рішення від 25.02.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 02.02.2021

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні