Справа № 195/2122/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
23.02.2021 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючий суддя - Омеко М.В., при секретарі - Філь Д.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження з повідомлення учасників справи у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вищетарасівської сільської ради, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
встановив:
28.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Вищетарасівської сільської ради, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Просить суду визначити додатковий строк достатній для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3 .
Після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно в тім числі на земельну ділянку, площею 4.480 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території вищетарасівської сільської ради, що належала спадкодавцю на підставі держаного акта на право приватної власності на землю серії ІІІ-ДП № 111749 від 30.11.2001 року .
ІНФОРМАЦІЯ_3 померлим батьком, ОСОБА_3 був складений заповіт, у відповдності з яким позивач являється спадкоємцем належної йому земельної ділянки, а його рідний брат ОСОБА_2 - спадкоємцем належного батькові житлового будинку та вказує, що інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину відсутні.
Позивач вказує, що натаріус Томаківського районного нотаріального округу відмовив в видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, так як на час відкриття спадщини постійно не проживав разом зі спадкодавцем, а також не було подано заяву про прийняття спадщини в установлений законом строк та рекомендовано було звернутись до суду.
Щодо причин пропуску строку про прийняття спадщини, позивач вказує на те, що причиною цього стало те, що будучи військовим комісаром Срібнянського обєднаного міського військового комісаріату Черніговської області брав безпосередню участь у призові військовозобовязаних по мобілізації відповідно до Указу Президента України. Вказану обставину вважає поважною тому звернувся до суду з даними позовними вимогами..
Позивач, ОСОБА_1 будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, проте подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Заявлені вимоги підтримує та просять їх задовольнити.
Відповідач, ОСОБА_2 надіслав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, заявлені позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Відповідач, Вищетарасівська сільськаїрада будучи належним чином повідомлені відповідно до ст. 130 ЦПК України, від яких не надійшло до суду відзиву щодо позову або заяви про розгляд справи за їх відсутності, або заяви про визнання позову.
За змістом частин четвертої та п`ятої статті 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Суд, всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та взаємозв`язку, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 1976 року народження є сином покійного ОСОБА_3 , що зокрема підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 .
Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 ОСОБА_3 помер у віці 62 років 27.11.2013 року.
Відповідно до заповіту від 13.02.2013 року ОСОБА_3 заповів ОСОБА_2 , житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований на приватизованій земельній ділянці площею 0.28 га, яку надано для обслуговування житлового будинку та ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Крім цього ОСОБА_3 заповів ОСОБА_2 земельну ділянку площею 4.480 га, яка передана для ведення товарного сільського господарства виробництва, розташована на території Вищетарасівської сільської ради Томківського району Дніпропетровської області і належить спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку ІІІ-ДП № 111749.
Згідно зі ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом встановленого строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
У постанові Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вказано, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.
Згідно п.24 вищевказаної постанови Пленуму особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Виходячи зі змісту ст.1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Між тим, суд зауважує, що відповідно до копії спадкової справи № 72/2014 року після смерті ОСОБА_3 в якій міститься заява ОСОБА_4 про прийеяття спадщини . На підставі цієї заяи ОСОБА_4 було видано свідоцтво про право на спадщину після смерті батька.
Наведені вище обставини, підтверджують той факт, що ОСОБА_4 фактично прийняв спадщину, в той час як позивач по справі пропустив строк прийняття спадщини.
В такому випадку для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, позивач, який пропустив встановлений законом строк, повинен був отримати згоду інших спадкоємців на подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, і у разі відсутності такої згоди з боку іншого спадкоємця, позивач мав право на звернення до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
При цьому, відповідачем по справі повинен бути зазначений спадкоємець, який прийняв спадщину, тоді, як в позові відповідачем зазначений органи місцевого самоврядування та брат ОСОБА_2 тобто у даному випадку за наявності іншого спадкоємця, який прийняв спадщину, позивач подав позов до неналежного відповідача.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про необгрунтованість заявлених позовних вимог, у зв`язку з чим в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставіст.1222,1223,1261,1270,1272 ЦК України, керуючись ст.5, 12, 13, 211, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд
вирішив :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт серія НОМЕР_3 ,який зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою АДРЕСА_3 ) до Вищетарасівської сільської ради (ЄДРПОУ 04338003) ОСОБА_2 (іпн. НОМЕР_4 , який зареєстрований за адресою АДРЕСА_4 ) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області впродовж тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Суддя: М. В. Омеко
Суд | Томаківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2021 |
Оприлюднено | 05.09.2022 |
Номер документу | 95141496 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Томаківський районний суд Дніпропетровської області
Омеко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні