Справа № 545/3398/20
Провадження № 2/545/310/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" лютого 2021 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі : головуючого - судді Гальченко О.О.,
при секретарі Лисенко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка 14.12.2020 року звернулась до суду із позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, мотивуючи тим, що у відповідності до свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.02.2000 року ОСОБА_2 належав житловий будинок з надвірними побудовами та приватизована земельна ділянка розміром 0,50 га., передана для обслуговування жилого будинку та ведення підсобного господарства, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
На зазначеній земельній ділянці розташовано житловий будинок жилою площею 17,0 кв.м., зазначений на плані літ. А-1 , літня кухня літ. Б ., сарай літ. Г ., огорожа № 1, 1/2 колодязя № 2.
Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку виданого 15.06.2000 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.02.2000 року № реєстру 1-197, посвідченого державним нотаріусом Полтавського районної державної нотаріальної контори , зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011054600147 ОСОБА_2 належала земельна ділянка в с. Пожарна Балка Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер 5324086207:07:001:0095 площею 0,2100 га. цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства. Крім того, ОСОБА_2 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку,?виданого 15.06.2000 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.02.2000 року № реєстру 1-197, посвідченого державним нотаріусом Полтавського районної державної нотаріальної контори, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011054600145 у с. Пожарна Балка Полтавського району Полтавської області належала земельна ділянка площею 0,1800 га., кадастровий номер 5324086207:07:001:0093 цільове призначення якої для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. А також ОСОБА_2 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку виданого 15.06.2000 року на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 28.02.2000 року № реєстру 1-197, посвідченого державним нотаріусом Полтавського районної державної нотаріальної контори, зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 011054600145 у с. Пожарна Балка Полтавського району Полтавської області належала земельна ділянка площею 0,1100 га., кадастровий номер 5324086207:07:001:0096 цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства ( копії державних актів надано до позовної заяви ).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим виконавчим комітетом Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області серії НОМЕР_1 від 01.06.2020 року.
Її бабуся зі сторони батька ОСОБА_2 все належне їй на момент смерті майно на підставі заповіту, посвідченого секретарем Тростянецької сільської ради Полтавського району Полтавської області Мізько Л.М. від 20.12.2016 року, заповідала ОСОБА_1 .
Про існування заповіту вона не знала, оскільки не проживала разом із бабусею та вважала, що спадщину повинен приймати батько ОСОБА_3 - син померлої. Лише при відбуванні поминального обіду через 6 місяців з дня смерті бабусі ОСОБА_3 віддав їй заповіт та документи на все майно ОСОБА_2 і сказав оформляти спадщину на своє ім`я. Батько не знав, що на оформлення документів на прийняття спадщини не поширюються продовження строків у зв`язку з обмеженнями пов`язаними із заходами щодо недопущення поширення захворюваності на СОVID-19.
У грудні 2020 року вона звернулася до Полтавської районної державної нотаріальної контори для того, щоб оформити спадщину, яка залишилася після смерті бабусі, але державний нотаріус пояснила, що нею пропущено шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
У визначений законом шестимісячний строк спадкова справа після смерті бабусі не відкривалася, на підтвердження даного факту на запит суду нотаріусом буде надана інформація зі спадкового реєстру.
Фактично вона прийняла спадщину після смерті бабусі, оскільки фінансувала всі витрати необхідні на її поховання, разом із рідними батьком та матір`ю доглядають за будинком та дворищем, підтримують домогосподарство, город у належному стані не порушуючи правил добросусідства.
Зараз позивачка змушена звернутися до суду із даним позовом, бо у позасудовому порядку позбавлена можливості оформити спадщину.
Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1218 цього кодексу, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 41 Конституції України право власності здобувається в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих Дій.
Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Також, за змістом п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( Конвенція ), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Гарантоване ст. 6 Конвенції право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Вважає, що строк для подачі заяви про прийняття спадщини нею пропущено з поважної причини.?
ОСОБА_1 не зверталася до суду з аналогічним позовом до відповідача з цих самих підстав. Заходи забезпечення позову та доказів до звернення до суду не застосовувалися.
Прохала визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованій проживаючою за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 бабусі - ОСОБА_2 - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
В судове засідання сторони у справі не з`явилися, надавши суду заяви про розгляд справи у їх відсутності. Де, представник позивачки - адвокат Божко Т.Б. ( а. с. 46 ) позов підтримала та прохала задовольнити ( а. с. 44, 55 ), а відповідач - Щербанівська сільська рада Полтавського району та треті особи : Полтавська районна державна нотаріальна контора і Верній В.М. не заперечували щодо його задоволення, поклалась на розсуд суду ( а. с. 42, 43, 45, 53, 54 ). Тому, суд вважає за можливе, розгляд справи по суті у відсутності не з`явившихся сторін по наявним матеріалам справи та за наявності від них відповідних заяв.
Судом встановлено всі обставини, на які послалась в позові позивачка і вони підтверджуються матеріалами справи на а. с. 7 - 34.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позов підлягає задоволенню відповідно до ст. 1272 ЦК України, так як позивачем надано докази щодо родинного зв`язку його з померлою ОСОБА_2 , а також щодо поважності причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. 3, 4, 5, 12, 13, 43, 44, 49, 223, 258-259, 265 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованій проживаючою за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 бабусі - ОСОБА_2 - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення надруковано суддею в нарадчій кімнаті та є оригіналом.
Суддя: О. О. Гальченко
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2021 |
Оприлюднено | 26.02.2021 |
Номер документу | 95144490 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Гальченко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні