Рішення
від 26.02.2021 по справі 910/17665/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, буд. 44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26.02.2021Справа №910/17665/20

Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелодін"

про стягнення 307 493,22 грн.,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелодін" про стягнення 307 493,22 грн.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" вказує, що у Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелодін" наявна заборгованість у розмірі 307 493,22 грн. з оплати поставленого позивачем згідно договору поставки №239/тк від 27.09.2019 товару.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.11.2020 відкрито провадження у справі №910/17665/20; вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (без проведення судового засідання); визначено сторонам у справі строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Згідно приписів ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Ухвала Господарського суду міста Києва від 16.11.2020 про відкриття провадження у справі №910/17665/20 була надіслана відповідачу 20.11.2020 рекомендованим листом, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, на адресу місцезнаходження відповідача, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 04119, м. Київ, вул. Білоруська, буд. 11, офіс 10/4.

Однак поштове відправлення не було вручене відповідачу та повернулось до суду 21.12.2020 із відмітною на довідці відділення поштового від 17.12.2020 "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, керуючись приписами п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що днем вручення відповідачу ухвали суду від 16.11.2020 є 17.12.2020 (дата проставлення відмітки у довідці відділення поштового зв`язку).

Статтею 113 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

За приписами ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.

Пунктом 4 резолютивної частини ухвали Господарського суду міста Києва від 16.11.2020 у справі №910/17665/20 встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Мелодін" строк на подання відзиву з долученими до нього доказами та з доказами його направлення позивачу - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Частиною 4 статті 116 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Мелодін" повинне було подати відзив на позов у строк до 04.01.2021 включно (оскільки останній день строку на подання відзиву на позов припадав на святковий день - 01.01.2021, а першим робочим днем після вказаної дати було 04.01.2021).

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений судом у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористався.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.

27.09.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Мелодін" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" (постачальник) укладено Договір поставки №230тк (надалі - Договір), у відповідності до п. 1.1 якого постачальник поставляє і передає у власність покупця товар відповідно до накладних, які є невід`ємною частиною даного договору, а покупець приймає цей товар та оплачує його на умовах і в порядку, визначених даним договором.

Асортимент та вартість товару, що може бути поставлений згідно цього договору, визначається у Специфікації (додаток до даного договору) (п. 1.2 Договору).

Згідно п. 2.1 Договору поставка товарів здійснюється постачальником протягом строку дії договору в межах асортименту та цін, визначених сторонами у специфікації, яка являється невід`ємною частиною до даного договору. Товар повинен бути поставлений належної якості, у суворій відповідності до замовлення покупця, у якому погоджується час, місце постачання, асортимент (вид) та обсяг товару (кількість) та інші умови. Замовлення може проводитись шляхом листування, телеграмою, через телефонний або факсимільний зв`язок, по електронній пошті e-mail або надаватись через представника постачальника.

У пункті 2.3 Договору сторонами погоджено, що постачальник надає покупцю видаткову (товарно-транспортну) накладну в 2-х примірниках, податкову накладну в 1-му примірнику. Після прийому товару представник покупця робить відмітки печаткою в 2-х примірниках видаткових (товарно-транспортних) накладних. Один примірник видаткової (товарно-транспортної) накладної повертається постачальнику.

Пунктом 2.4 Договору передбачено, що поставка товарів здійснюється засобами постачальника та за його рахунок до місця, вказаного покупцем в замовленні.

Відповідно пункту 2.6 Договору моментом здійснення поставки товарів постачальником є підписання уповноваженою особою покупця супроводжувальної первинно-облікової документації (товарно-транспортної накладної, видаткової накладної тощо).

Право власності на товар, а також ризик випадкової загибелі товару, переходить до покупця в момент підписання відповідною особою покупця видаткової (товарно-транспортної) накладної (п. 2.7 Договору).

Пунктом 5.2 Договору встановлено, що покупець здійснює розрахунок з постачальником за поставлений товар не пізніше 60 календарних днів з моменту набуття права власності на поставлений товар.

Даний договір набирає чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2020 (п. 8.1 Договору).

За доводами Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт", ним на виконання спірного Договору було поставлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Мелодін" товар загальною вартістю 598 922,40 грн., в той час як відповідачем оплачено такий товар та послуги частково, а саме - у розмірі 291 429,18 грн.

Спір у справі виник у зв`язку із неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем свого зобов`язання по оплаті поставленого згідно Договору товару, у зв`язку з чим у Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелодін" наявна заборгованості у розмірі 307 493,22 грн.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем Договору, суд прийшов до висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором поставки, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання, в тому числі Глави 54 Цивільного кодексу України.

З аналізу умов Договору вбачається, що він є рамковим договором, тобто таким, що укладений з метою багаторазового застосування, який містить загальні умови поставки товару постачальником, та при цьому погодження істотних умов (найменування товару, кількість, вартість, тощо) кожного окремого зобов`язання з поставки товару (партії товару) погоджується сторонами у замовленні та у видаткових накладних.

За приписами ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у обумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи видаткових накладних позивачем поставлено відповідачу товар загальною вартістю 598 922,40 грн., а саме:

- за видатковою накладною №13679 від 16.10.2019 - товар на суму 3 918,06 грн.;

- за видатковою накладною №6737 від 11.06.2020 - товар на суму 20 633,40 грн.;

- за видатковою накладною №6906 від 12.06.2020 - товар на суму 8 014,32 грн.;

- за видатковою накладною №6909 від 12.06.2020 - товар на суму 14 001,84 грн.;

- за видатковою накладною №6911 від 12.06.2020 - товар на суму 27 540,00 грн.;

- за видатковою накладною №7152 від 17.06.2020 - товар на суму 38 556,00 грн.;

- за видатковою накладною №7557 від 25.06.2020 - товар на суму 30 592,08 грн.;

- за видатковою накладною №7978 від 01.07.2020 - товар на суму 23 941,62 грн.;

- за видатковою накладною №8406 від 08.07.2020 - товар на суму 31 820,04 грн.;

- за видатковою накладною №8565 від 10.07.2020 - товар на суму 20 152,80 грн.;

- за видатковою накладною №8922 від 17.07.2020 - товар на суму 15 973,20 грн.;

- за видатковою накладною №9026 від 22.07.2020 - товар на суму 53 755,92 грн.;

- за видатковою накладною №9544 від 29.07.2020 - товар на суму 40 227,84 грн.;

- за видатковою накладною №9978 від 05.08.2020 - товар на суму 13 376,34 грн.;

- за видатковою накладною №10153 від 07.08.2020 - товар на суму 34 065,90 грн.;

- за видатковою накладною №10402 від 12.08.2020 - товар на суму 27 462,24 грн.;

- за видатковою накладною №10816 від 19.08.2020 - товар на суму 48 719,88 грн.;

- за видатковою накладною №11176 від 26.08.2020 - товар на суму 25 544,40 грн.;

- за видатковою накладною №11350 від 28.08.2020 - товар на суму 10 020,24 грн.;

- за видатковою накладною №11564 від 02.09.2020 - товар на суму 53 973,36 грн.;

- за видатковою накладною №11918 від 09.09.2020 - товар на суму 56 632,92 грн.

Вказані видаткові накладні підписані уповноваженими представниками та скріплені печатками сторін, а також в них міститься посилання на реквізити Договору.

Також на підтвердження виконання своїх зобов`язань з постачання товару відповідачу, позивачем надано оформлені податкові накладні за операціями згідно вказаних видаткових накладних, скріплені підписами представників та печатками сторін товарно-транспортні накладні, а також скріплені підписами представників та печаткою відповідача акт звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2020 по 23.09.2020.

Відповідач своїм правом на спростування обсягів та якості поставленого товару не скористався.

Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується факт поставки Товариством з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" та відповідно прийняття Товариством з обмеженою відповідальністю "Мелодін" товару загальною вартістю 598 922,40 грн.

Положеннями ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктом 5.2 Договору встановлено, що покупець здійснює розрахунок з постачальником за поставлений товар не пізніше 60 календарних днів з моменту набуття права власності на поставлений товар.

Право власності на товар, а також ризик випадкової загибелі товару, переходить до покупця в момент підписання відповідною особою покупця видаткової (товарно-транспортної) накладної (п. 2.7 Договору).

Статтею 253 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день (ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України).

Отже, на виконання ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України та п. 5.2 Договору відповідач повинен був сплати позивачу за товар:

- згідно видаткової накладної №13679 від 16.10.2019 до 16.12.2019 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 15.12.2019 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №6737 від 11.06.2020 - до 10.08.2020 включно;

- згідно видаткових накладних №6906 від 12.06.2020, №6909 від 12.06.2020 №6911 від 12.06.2020 - до 11.08.2020 включно;

- згідно видаткової накладної №7152 від 17.06.2020 - до 17.08.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 16.08.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №7557 від 25.06.2020 - до 25.08.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 24.08.2020 виконання зобов`язання припадав на святковий день - День незалежності України);

- згідно видаткової накладної №7978 від 01.07.2020 - до 31.08.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 29.08.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - суботу);

- згідно видаткової накладної №8406 від 08.07.2020 - до 07.09.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 06.09.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №8565 від 10.07.2020 - до 08.09.2020 включно;

- згідно видаткової накладної №8922 від 17.07.2020 - до 15.09.2020 включно;

- згідно видаткової накладної №9026 від 22.07.2020 - до 21.09.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 20.09.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №9544 від 29.07.2020 - до 28.09.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 27.09.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №9978 від 05.08.2020 - до 05.10.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 04.10.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №10153 від 07.08.2020 - до 06.10.2020 включно;

- згідно видаткової накладної №10402 від 12.08.2020 - до 12.10.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 11.10.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №10816 від 19.08.2020 - до 19.10.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 18.10.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №11176 від 26.08.2020 - до 26.10.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 15.10.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №11350 від 28.08.2020 - до 27.10.2020 включно;

- згідно видаткової накладної №11564 від 02.09.2020 - до 02.11.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 01.11.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю);

- згідно видаткової накладної №11918 від 09.09.2020 - до 09.11.2020 включно (згідно приписів ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України, оскільки останній день - 08.11.2020 виконання зобов`язання припадав на вихідний день - неділю).

Натомість, як вбачається із наданої позивачем виписки по банківському рахунку Товариством з обмеженою відповідальністю "Мелодін" було перераховано Товариству з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" 10.03.2020 кошти у розмірі 3 918,06 грн., 20.08.2020 - кошти у розмірі 62 175,24 грн., 31.08.2020 - кошти у розмірі 100 731,24 грн., 24.09.2020 - кошти у розмірі 69 148,08 грн., 26.10.2020 - кошти у розмірі 47 442,24 грн. та 8 014,32 грн.

Таким чином, відповідачем було з простроченням та частково оплачено спірний товар, а саме - у сумі 291 429,18 грн.

Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Доказів сплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Мелодін" Товариству з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" коштів у розмірі 307 493,22 грн. (598 922,40 грн. загальної вартості поставленого товару - 291 429,18 грн. загального розміру сплачених відповідачем коштів) станом на дату розгляду даної справи відповідачем суду не надано.

Частиною 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено обов`язок сторін довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

З огляду на наведені приписи господарського процесуального закону, суд приходить до висновку, що відповідачем було прострочено виконання своїх грошових зобов`язань з оплати поставленого позивачем згідно Договору товару та станом на дату розгляду даної справи у Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелодін" наявна перед Товариством з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" заборгованість у розмірі 307 493,22 грн.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Отже, наявність та розмір заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелодін" у розмірі 307 493,22 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не були спростовані, у зв`язку з чим позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача у зв`язку з задоволенням позову в повному обсязі.

Керуючись статтями 13, 74, 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелодін" (04119, м. Київ, вул. Білоруська, буд. 11, офіс 10/4; ідентифікаційний код 43145649) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрімпорт" (65031, Одеська обл., м. Одеса, вул. Агрономічна, буд. 205; ідентифікаційний код 37607332) заборгованість у розмірі 307 493 (триста сім тисяч чотириста дев`яносто три) грн. 22 коп., та судовий збір у розмірі 4 612 (чотири тисячі шістсот дванадцять) грн. 40 коп. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.17.5 ч.1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.

Повний текст рішення складено 26.02.2021.

Суддя Р.В. Бойко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.02.2021
Оприлюднено02.03.2021
Номер документу95202192
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17665/20

Рішення від 26.02.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 16.11.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні