Рішення
від 24.02.2021 по справі 556/1969/20
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/1969/20

Номер провадження 2/556/106/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.02.2021 року. смт.Володимирець

Володимирецький районний суд Рівненської області в особі:

головуючого судді Іванків О.В.,

при секретарі Кньовець Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Володимирець справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецької селищної ради Рівненської області про продовження строку для прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

До суду з позовом звернулася ОСОБА_1 , до Володимирецької селищної ради Рівненської області про продовження строку для прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла мати позивачки ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, що складається із земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,08 га, які знаходяться на території Біленської сільської ради Володимирецького району Рівненської області. ОСОБА_2 , за життя заповіту не залишила, тому позивачка як дочка спадкодавиці є спадкоємцем першої черги за законом. ОСОБА_1 , вчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки вона з 2002 року є інвалідом по зору, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 . На час смерті матері позивачка мала на руках двоє маленьких дітей 4 і 7 років, що підтверджується їхніми свідоцтвами про народження. Від районного центру позивачка проживає далеко, на той час якісного сполучення не було. Вказані обставини стали об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для позивачки щодо здійснення дій з особистого прийняття спадщини в межах передбаченого законом строку. За даних обставин необхідні дії по оформленні спадщини ОСОБА_1 , своєчасно не здійснила. Звернувшись до Володимирецької районної державної нотаріальної контори, позивачка, отримала відмову, так як було пропущено граничний шестимісячний строк для прийняття спадщини. А тому, звернулася до суду із позовом, про визначення додаткового строку на прийняття спадщини. Іншої можливості відновити своє право на спадщину позивач не має.

Ухвалою суду від 14 грудня 2020 року відкрито загальне позовне провадження по даній справі.

Ухвалою суду від 05 січня 2021 року було замінено відповідача на його правонаступника.

Ухвалою суду від 02 лютого 2021 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивачка у судове засідання не з`явилася, але надала суду заяву в якій просила розгляд справи проводити у її відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, але надали суду заяву де просили справу розглядати у відсутності їх представника.

За нормою п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 2 ст.191 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд, дослідивши та оцінивши докази наявні в матеріалах справи приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, і це встановлено в судовому засіданні, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть останньої серії НОМЕР_2 , яке видане Біленською сільською радою Володимирецького району Рівненської області від 14.06.2007 року.

Факт родинних відносин між позивачкою та спадкодавицею ОСОБА_2 , підтверджується свідоцтвом про народження позивачки серії НОМЕР_3 , де матір`ю позивачки записана ОСОБА_2 .

На день смерті ОСОБА_2 , належали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,08 га, які знаходяться на території Біленської сільської ради Володимирецького району Рівненської області, що підтверджується державним актом серії ЯГ №376067, від 31.05.2006 року.

Так, у відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1222 ч.1ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Отже, якщо позивач не проживала разом зі спадкодавцем і пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно довідки №1324/01-16 від 04.12.2020 року яка видана Володимирецькою районною державною нотаріальною конторою, вбачається. Що після смерті ОСОБА_2 , відсутня спадкова справа згідно даних зі Спадкового реєстру.

За змістом статті 1272 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до п. 24 Постанови №7 Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування встановлено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Через встановлені судом обставини, які суд визнає поважними, позивачка була позбавлена можливості звернутися до нотаріальної контори вчасно. Додатково суд враховує, що інші особи із заявами про прийняття спадщини після смерті спадкодавця не звертались, спадкова справа не заводилась, заповіт відсутній.

Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, тому, на підставі представлених доказів, суд переконався в тому, що позивачка дійсно не змогла своєчасно звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини з поважних причин і тому суд визначає позивачці додатковий строк для прийняття спадщини у продовж трьох місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

Суд визначає позивачу додатковий трьохмісячний строк, для подання заяви про прийняття спадщини за законом, який обчислюється з часу набрання рішення законної сили.

Питання про повернення сплаченого при подачі позовної заяви судового збору позивачка не ставить.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 81, 89, 263, 264, 265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України ст.ст.12,48 Закону України "Про власність", ст.ст.1268, 1270, 1272 ЦК України , суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_4 ), додатковий трьохмісячний строк для подання нею заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , який обчислюється з часу набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: О.В.Іванків

Учасникі процесу:

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП НОМЕР_4 ), проживає АДРЕСА_1 .

Відповідач: Володимирецька селищна рада Рівненської області, код ЄДРПОУ 04388113, юридична адреса: 34300, смт Володимирець, вул. Соборна, 39, Вараського району Рівненської області.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення24.02.2021
Оприлюднено02.03.2021
Номер документу95211033
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —556/1969/20

Рішення від 24.02.2021

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 02.02.2021

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 05.01.2021

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні