Рішення
від 26.02.2021 по справі 340/3046/19
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3046/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач-1: Бандурівський сільський голова ОСОБА_2 (28036, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Бандурівка, вул. Інгулецька, 2)

відповідач-2: Бандурівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області (28036, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Бандурівка, вул. Інгулецька, 2, код ЄДРПОУ 04364638)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бандурівського сільського голови ОСОБА_2 та Бандурівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (надалі - Бандурівська сільська рада) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування рішення.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що рішенням Бандурівської сільської ради №220 від 28.10.2019 року "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника до складу робочої групи" надано згоду на добровільне об`єднання Пантаївської селищної територіальної громади селища Пантаївка (м. Олександрія) Кіровоградської області з Бандурівською сільською територіальною громадою сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка, Ясинуватка Олександрійського району Кіровоградської області, Новоселівської сільської територіальної громади селища Веселе та селища Новоселівка Олександрійського району Кіровоградської області, Диківської сільської територіальної громади села Диківка Знам`янського району Кіровоградської області у Пантаївську об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селищі міського типу Пантаївка. За розпорядженням сільського голови Бандурівської сільської ради №53 від 07.11.2019 року у с. Ясинуватка та у с. Бандурівка відбулися громадські слухання серед жителів Бандурівської територіальної громади про підтримку проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад. Позивачка стверджує, що відповідач-1 не забезпечив своєчасне повідомлення про проведення громадського обговорення питання територіальних громад у спосіб, який дозволяє залучити до процесу обговорення якнайбільшого числа зацікавлених учасників - членів територіальної громади с. Бандурівка. Зазначає, що результати голосування є спотвореними та не відображають реального волевиявлення територіальної громади с.Бандурівка. Попри це Бандурівською сільської ради було прийнято рішення №228 від 20.11.2019 року "Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад". Позивачка також не погоджується з цим рішенням, стверджуючи про допущені при його прийнятті порушення Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламенту Бандурівської сільської ради. Зокрема, депутати не були повідомлені завчасно про скликання чергової сорок сьомої сесії сільської ради, на якій було прийнято спірне рішення, і не були ознайомлені з переліком питань, які виносилися на розгляд сесії, а проект рішення попередньо не розглядався виконавчим комітетом та постійними комісіями сільської ради. Також позивачка вказує, що на громадських слуханнях, які відбулися у с. Бандурівка, цей проект рішення не обговорювався. З цих підстав позивачка, посилаючись на порушення її права та інтересів як члена територіальної громади, просить суд.

- визнати протиправною бездіяльність Бандурівського сільського голови ОСОБА_2 щодо незабезпечення у селі Бандурівка 14.11.2019 року громадських обговорень проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад, винесення на громадське обговорення питання підтримки проекту рішення про добровільне об`єднання Пантаївської селищної територіальної громади смт. Пантаївка (м. Олександрія) Кіровоградської області з Бандурівською сільською територіальною громадою сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка, Ясинуватка Олександрійського району Кіровоградської області, Диківської сільської територіальної громади села Диківка Знам`янського району Кіровоградської області у Пантаївську об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селищі міського типу Пантаївка;

- зобов`язати Бандурівського сільського голову ОСОБА_2 забезпечити обговорення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад відповідно до вимог Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад";

- визнати протиправним та скасувати рішення Бандурівської сільської ради №228 від 20.11.2019 року "Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад".

Ухвалою судді від 02.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, прийнято рішення здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 17.12.2019 року провадження у справі зупинено до перегляду в порядку апеляційного провадження ухвали судді від 02.12.2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 17.06.2020 року провадження у справі поновлено та призначено підготовче засідання.

Представник відповідачів подав до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що Бандурівською сільською радою забезпечено належне громадське обговорення питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад серед мешканців усіх сіл, які підвідомчі сільській раді. При голосуванні на громадських обговореннях враховувалися голоси виключно тих осіб, хто мав право голосу, про що свідчать відповідні протоколи. Про проведення сесії з питання схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад депутатів було завчасно повідомлено, у результаті чого таке рішення прийняте більшістю голосів депутатів. Доводячи законність прийнятого рішення, посилаючись на позитивний висновок, затверджений розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 05.12.2019 року №1200-р, яким проект рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад визнано таким, що відповідає Конституції України та законам України, представник відповідачів просив суд у задоволенні позову відмовити.

Під час підготовчого провадження представники сторін подали заяви про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Частиною 3 статті 194 КАС України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Бандурівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області є представницьким органом місцевого самоврядування Бандурівської сільської територіальної громади сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка, Ясинуватка Олександрійського району Кіровоградської області, яка передбачена перспективним планом формування територій громад Кіровоградської області, що був затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України №1159-р від 11.11.2015 року.

У жовтні 2019 року до Бандурівської сільської ради надійшла пропозиція селищного голови Пантаївської селищної ради №1414/02-30 від 03.10.2019 року про добровільне об`єднання Пантаївської селищної територіальної громади смт. Пантаївка м. Олександрії Кіровоградської області з Бандурівською сільською територіальною громадою сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка, Ясинуватка Олександрійського району Кіровоградської області, Новоселівською сільською територіальною громадою селища Веселе та селища Новоселівка Олександрійського району Кіровоградської області, Диківською сільською територіальною громадою села Диківка Знам`янського району Кіровоградської області в Пантаївську селищну об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селищі міського типу Пантаївка. (а.с. 19)

Розглянувши цю пропозицію, сільський голова Бандурівської сільської ради видав розпорядження №45 від 11.10.2019 року "Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громадян та її громадське обговорення", яким зокрема виніс на громадське обговорення питання підтримки пропозиції та призначив проведення громадських слухань серед жителів Бандурівської сільської територіальної громади села Ясинуватка о 10 годині 15 жовтня 2019 року у приміщенні Ясинуватської школи та сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка о 10 годині 17 жовтня 2019 року в приміщенні Бандурівського сільського будинку культури. (а.с. 13)

Після проведення громадських слухань розпорядженням голови Бандурівської сільської ради №50 від 22.10.2019 року "Про проведення сорок сьомої сесії 7-го скликання Бандурівської сільської ради" скликано чергову сесію, на порядок якої винесено зокрема питання надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника до складу спільної робочої групи.

На сорок сьомій сесії сьомого скликання Бандурівської сільської ради прийнято рішення №220 від 28.10.2019 року "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника до складу спільної робочої групи", яким надано згоду на добровільне об`єднання Пантаївської селищної територіальної громади селища Пантаївка (м. Олександрія) Кіровоградської області з Бандурівською сільською територіальною громадою сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка, Ясинуватка Олександрійського району Кіровоградської області, Новоселівської сільської територіальної громади селища Веселе та селища Новоселівка Олександрійського району Кіровоградської області, Диківської сільської територіальної громади села Диківка Знам`янського району Кіровоградської області у Пантаївську об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селищі міського типу Пантаївка. Делеговано до складу спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Бандурівського сільського голову ОСОБА_2 (а.с. 23)

Спільною робочою групою у складі Пантаївського селищного голови, Бандурівського сільського голови та Диківського сільського голови підготовлено проекти рішень про добровільне об`єднання Пантаївської селищної територіальної громади смт. Пантаївка м. Олександрії Кіровоградської області з Бандурівською сільською територіальною громадою сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка, Ясинуватка Олександрійського району Кіровоградської області, Диківською сільською територіальною громадою села Диківка Знам`янського району Кіровоградської області у Пантаївську об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селищі міського типу Пантаївка та складено плани організаційних заходів щодо добровільного об`єднання цих територіальних громад. (а.с. 33, 87 - 88)

У зв`язку з цим сільський голова Бандурівської сільської ради видав розпорядження №53 від 07.11.2019 року "Про проведення громадського обговорення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад", яким зокрема виніс на громадське обговорення вказане питання та призначив проведення громадських слухань серед жителів Бандурівської сільської територіальної громади села Ясинуватка о 10 годині 12 жовтня 2019 року у приміщенні Ясинуватської школи та сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка о 10 годині 14 листопада 2019 року в приміщенні Бандурівського сільського будинку культури. (а.с. 24)

Після проведення громадських слухань розпорядженням голови Бандурівської сільської ради №54 від 15.11.2019 року "Про проведення сорок восьмої сесії 7-го скликання Бандурівської сільської ради" скликано на 20.11.2019 року чергову сесію, на порядок денний якої винесено зокрема питання схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад. (а.с. 146)

Вказане питання попередньо розглянуто на засіданні постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, регламенту та депутатської етики сільської ради, яке відбулося 20.11.2019 року. (а.с. 147 - 149)

На сорок восьмій сесії сьомого скликання Бандурівської сільської ради Олександрійського району прийнято рішення №228 від 20.11.2019 року "Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад", яким схвалено проект рішення Бандурівської сільської ради "Про добровільне об`єднання територіальних громад". (а.с. 86, 89 - 96, 155)

Кіровоградською обласною державною адміністрацією складено висновок про відповідність проекту рішення Бандурівської сільської ради "Про добровільне об`єднання територіальних громад", схваленого рішенням Бандурівської сільської ради №228 від 20.11.2019 року, Конституції України та законам України. Вказаний висновок 05.12.2019 затверджений розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації. (а.с. 97 - 98)

Між тим, позивачка, не погоджуючись з рішенням Бандурівської сільської ради №228 від 20.11.2019 року, посилаючись на порушення її прав та інтересів як члена територіальної громади, звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до статті 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Згідно зі статтею 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" також передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

Будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.

Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об`єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.

Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об`єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об`єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.

Згідно з частинами 1, 3 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. (стаття 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради України і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з частинами 1, 5, 10 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" установлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Згідно з частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад регулює Закон України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Відповідно до статті 2 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Згідно зі статтею 3 цього Закону суб`єктами добровільного об`єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.

Об`єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.

Статтею 4 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" передбачено, що добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: 1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування; 2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися; 3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області; 4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади; 5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання; 6) об`єднання територіальних громад здійснюється відповідно до перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, області.

Адміністративним центром об`єднаної територіальної громади визначається населений пункт (село, селище, місто), що має розвинену інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території об`єднаної територіальної громади та в якому розміщується представницький орган місцевого самоврядування об`єднаної територіальної громади.

Добровільне об`єднання територіальних громад не призводить до зміни статусу населених пунктів як сільської чи міської місцевості.

Найменування об`єднаної територіальної громади, як правило, є похідним від найменування населеного пункту (села, селища, міста), визначеного її адміністративним центром.

Порядок добровільного об`єднання територіальних громад регламентований розділом ІІ Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Так, відповідно до частин 1, 2, 3 статті 5 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити:

1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;

2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Згідно з частиною 4 статті 5 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об`єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

Частинами 3, 4 статті 6 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" передбачено, що у разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об`єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.

Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об`єднується.

Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об`єднання територіальних громад.

Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.

Статтею 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" регламентована підготовка рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об`єднання територіальних громад.

Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Відповідно до частини 3, 4, 5, 6 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об`єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об`єднання територіальних громад.

У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом.

Аналіз статей розділу II Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" свідчить, що ними визначено умови та порядок добровільного об`єднання громад, а також чітка послідовність дій органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які взаємопов`язані між собою.

З матеріалів справи вбачається, що після того, як Пантаївський селищний голова ініціював об`єднання суміжних територіальних громад, зокрема Бандурівської сільської територіальної громади сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка та Ясинуватка в Пантаївську селищну об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селищі міського типу Пантаївка, Бандурівська сільська рада провела громадське обговорення цієї пропозиції серед жителів відповідних сіл та надала згоду на добровільне об`єднання територіальних громад, про що прийняла рішення №220 від 28.10.2019 року "Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника до складу робочої групи".

Законність цього рішення була предметом спору в адміністративній справі №398/4024/19 за позовом ОСОБА_1 до Бандурівської сільської ради.

З утворенням спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад розпочалася процедура добровільного об`єднання територіальних громад, як це передбачено частиною 3 статті 6 Закону "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Судом установлено, що рішенням Бандурівської сільської ради №210 від 25.06.2019 року затверджено Порядок проведення громадського обговорення з питань добровільного об`єднання територіальних громад (надалі - Порядок). (а.с. 20 - 22)

Вказаний Порядок визначає вимоги, організацію і процедуру проведення громадського обговорення у формі громадських слухань з питань добровільного об`єднання територіальних громад відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку громадське обговорення проводиться у формі громадського слухання. Під час громадського обговорення може проводитися одне або більше громадських слухань.

Ініціює проведення громадського слухання Бандурівський сільський голова.

Рішення про проведення громадського слухання повинне містити інформацію про: питання, що виносяться на слухання (порядок денний), цільову аудиторію (жителів окремого населеного пункту чи громада в цілому); дату та час проведення; місце проведення; осіб, відповідальних за проведення громадського слухання; строк та спосіб оприлюднення розпорядження про проведення громадського слухання.

Згідно з пунктом 5 Порядку розпорядження про проведення громадського слухання оприлюднюється шляхом розміщення на інформаційних стендах чи у інший спосіб, встановлений таким рішенням, не пізніше як за три дні до проведення громадського слухання. Додатково можуть вживатися інші заходи для інформування цільової аудиторії, у тому числі в день проведення громадського слухання.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що участь у громадському слуханні є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у громадському слуханні. Громадське слухання є повноважними незалежно від кількості його учасників.

Згідно з пунктами 7, 8, 9, 10 Порядку до початку громадського слухання особа, відповідальна за його проведення, проводить реєстрацію учасників. Підставою для реєстрації є документ, який посвідчує особу та дає можливість встановити вік та місце проживання учасника слухань.

Право голосу на громадському слуханні мають дієздатні громадяни України, яким на день його проведення виповнилося 18 років та які проживають у межах відповідного населеного пункту чи територіальної громади. Рішення громадського слухання приймається шляхом рівного, особистого, вільного та відкритого голосування більшістю голосів присутніх.

Бандурівський сільський голова чи особа, відповідальна за проведення громадського слухання, відкриває громадське слухання, інформує про питання для обговорення, організовує вибори головуючого на громадському слуханні та секретаря громадського слухання. Головуючий та секретар обираються з числа учасників громадського слухання, що мають право голосу. Головуючий керує ходом проведення громадського слухання, забезпечує додержання порядку та послідовності розгляду питань. Секретар здійснює підрахунок голосів та веде протокол громадського слухання.

Відповідно до пункту 10 Порядку головуючий протягом двох робочих днів з дня проведення громадського слухання подає Бандурівському сільському голові підписаний протокол громадського слухання, у якому зазначаються: дата та місце проведення громадського слухання; імена головуючого та секретаря; кількість та імена учасників (загалом та з правом голосу); питання, що виносилися на слухання; узагальнений зміст виступів осіб, що взяли участь в обговоренні; результати голосування; рішення, прийняте за результатами слухань.

З аналізу положень статей 5 - 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" вбачається, що у процедурі добровільного об`єднання територіальних громад у кожній громаді, яка включається у процес об`єднання, обов`язково проводяться два громадські обговорення: перше - щодо пропозиції про добровільне об`єднання територіальних громад, друге - щодо підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.

У частині 2 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" термін "громадське обговорення" конкретизується як громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю. Згідно з частиною 4 статті 5 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" порядок проведення громадського обговорення визначається відповідною радою.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Нормами Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", котрий регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, не встановлено умов та застережень щодо кількості членів територіальних громад, які залучаються до громадського обговорення. Участь у громадському обговоренні є правом, а не обов`язком жителів територіальної громади, і залежить від їх власного волевиявлення. Громадське обговорення має дорадчий характер, а прийняття рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад (про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди, про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад) належить до виключної компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад.

З огляду на принцип добровільності об`єднання територіальних громад сільські, селищні, міські ради під час прийняття відповідних рішень мають враховувати результати громадських обговорень, тобто думку жителів тієї чи іншої територіальної громади.

Судом установлено, що Бандурівська сільська рада забезпечила проведення громадського обговорення серед жителів села Ясинуватка, а також серед жителів сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка, відповідно до Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного об`єднання територіальних громад, затвердженого рішенням Бандурівської сільської ради №210 від 25.06.2019 року, у формі громадських слухань.

Перші громадські слухання серед жителів цих сіл відбулися 15 та 17 жовтня 2019 року.

Другі громадські слухання призначені розпорядженням Бандурівського сільського голови №53 від 07.11.2019 року на 12 та 14 листопада 2019 року. Вказане розпорядження було завчасно оприлюднене шляхом розміщення на інформаційних стендах, як це передбачено пунктом 5 цього розпорядження, пунктом 5 вказаного Порядку та рішенням Бандурівської сільської ради №162 від 14.05.2013 року "Про затвердження Порядку доступу до публічної інформації в Бандурівській сільській раді".

Громадське слухання серед жителів села Ясинуватка відбулося 12 листопада 2019 року у с. Ясинуватка у приміщенні Ясинуватської школи та оформлено протоколом від 15.10.2019 року, згідно з яким усі з 50 присутніх осіб з правом голосу проголосували за підтримання проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад. (а.с. 29 - 32)

Громадське слухання серед жителів сіл Бандурівка, Морозівка, Оліївка відбулося 14 листопада 2019 року у с. Бандурівка у приміщенні Бандурівського сільського будинку культури та оформлено протоколом від 14.11.2019 року. Згідно з цим протоколом після обговорення питання з 55 присутніх осіб з правом голосу 33 особи залишили слухання. З решти за підтримання проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад проголосувало 20 осіб, утрималося - 2, рішення прийняте більшістю голосів "за". (а.с. 25 - 28)

Участь у громадських слуханнях приймали голова та депутати Бандурівської сільської ради.

Складені протоколи громадських слухань відповідають вимогам пункту 10 Порядку.

Доводи позивачки про невідповідність норм Порядку вимогам чинного законодавства суд відхиляє, оскільки цей Порядок на час виникнення спірних правовідносин був чинним та ніким не оскаржувався.

Після завершення громадського обговорення сільський голова вніс питання про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад на розгляд Бандурівської сільської ради, якою на пленарному засіданні сесії, яке відбулося 20.11.2019 року, прийнято рішення №228 "Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад", як це передбачено частиною 2 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад". Рішення прийнято більшістю голосів депутатів та сільського голови (10) від загального складу ради (13).

У ході судового розгляду справи спростовано посилання позивачки на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем без врахування думки членів територіальної громади та результатів громадського обговорення.

Доводи позову про порушення процедури та строку скликання чергової сесії суд відхиляє, оскільки частиною 10 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачена можливість скликання сесії ради не пізніше, як за день до сесії.

Суд прийшов до висновку, що відповідачем Бандурівською сільською радою дотримано вимоги Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" щодо необхідності проведення громадського обговорення, яке передувало прийняттю спірного рішення №228 від 20.11.2019 року "Про схвалення проекту рішення про добровільне об`єднання територіальних громад".

Право позивачки на участь у місцевому самоврядуванні в процесі добровільного об`єднання територіальних громад реалізовано шляхом забезпечення їй участі у цьому громадському обговоренні. У ході судового розгляду справи не доведено наявність перешкод для позивачки та інших членів територіальної громади на участь у громадському обговоренні з питань добровільного об`єднання територіальних громад.

Бандурівський сільський голова забезпечив проведення громадських обговорень з питань добровільного об`єднання територіальних громад на кожному його етапі, зокрема обговорення у формі громадських слухань підготовленого спільною робочою групою проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад, та у встановленому порядку вніс питання про його схвалення на розгляд сесії сільської ради.

У поведінці цього суб`єкта владних повноважень протиправної бездіяльності щодо позивачки не встановлено, тому у задоволенні позову у цій частині вимог слід відмовити.

Обставини, на які посилається позивачка (як-то порушення процедури скликання сесії та підготовки проекту спірного рішення), не свідчать про порушення з боку відповідачів права позивачки на участь у місцевому самоврядуванні.

Тож оскільки спірне рішення не призвело до виникнення правових наслідків, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів позивачки або членів територіальної громади, тому у задоволенні позову про скасування цього рішення слід відмовити.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 24.10.2018 року у справі №731/216/17, від 12.12.2019 року у справі №155/1640/16-а, які були прийняті у подібних правовідносинах.

Оскільки позивачці відмовлено у задоволенні її позову, підстави для стягнення на її користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 264, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.02.2021
Оприлюднено03.03.2021
Номер документу95235382
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —340/3046/19

Рішення від 26.02.2021

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 17.06.2020

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 19.05.2020

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Ухвала від 19.05.2020

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Ухвала від 21.02.2020

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Ухвала від 14.01.2020

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Ухвала від 17.12.2019

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 02.12.2019

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

Ухвала від 02.12.2019

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

О.А. Черниш

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні