Рішення
від 08.02.2021 по справі 161/10634/20
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/10634/20

Провадження № 2/161/1085/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2021 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючої - судді Плахтій І.Б.,

з участю секретаря судових засідань - Жаловаги І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Городищенської об?єднаної територіальної громади, Чаруківської сільської ради Луцького району, про визнання права власності на нерухоме спадкове майно, --

В С Т А Н О В И В :

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до Городищенської об`єднаної територіальної громади про визнання права власності на спадкове майно.

Вимоги позову мотивували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_3 . На випадок смерті ОСОБА_3 заповіт не лишала. Після її смерті залишилась спадщина, що складається в тому числі з права на земельну частку (пай), що знаходиться в колишньому КСП 8 Березня . Спадкоємцям нотаріусом було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом - на право на земельну частку (пай) нотаріусом було відмовлено, про що винесено відповідну постанову від 22.05.2020. Нотаріус вказала, що спадкоємцями не надано правовстановлюючого документу на спадкове майно.

Просили суд визнати за ними, за кожним зокрема по 1/2 частки спадкового майна - права власності на земельну частку (пай) площею 0,0667 умовних кадастрових гектарів (багаторічні насадження), яка знаходиться на території Чаруківської сільської ради Луцького району, в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3 .

Ухвалою від 08.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 13.07.2020 до участі у справі залучено в якості співвідповідача Чаруківську сільську раду Луцького району.

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , кожен зокрема подали суду заяву про розгляд справи у їх відсутності. Позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовольнити з підстав викладених в заяві.

Від відповідача Городищенської об?єднаної територіальної громади надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника сільської ради. Не заперечували щодо задоволення позову.

Відповідач Чаруківська сільська рада Луцького району не забезпечила участі представника під час розгляду справи судом. Заяви про розгляд справи у відсутності відповідача не надходило.

Дослідивши письмові докази в справі, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Як вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 5), спадкодавець ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З відповіді Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (відділ у Луцькому районі) встановлено, що в колишньому сільськогосподарському підприємстві 8 Березня Луцького району Волинської області громадянка ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай) згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ВЛ №161735 виданого Луцького районною державною адміністрацією і зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №331 від 20.06.1997 року (а.с. 9). Відповідно до розпорядження Луцької районної державної адміністрації від 30.05.1997 №191 про уточнення грошової оцінки сільськогосподарських земель колективної власності та розпорядження про зміни від 27.04.2000 №156, розмір земельної частки (паю) в колишньому 8 Березня в розмірі 2,56 умовних кадастрових гектарів, в тому числі 0,0667 умовних кадастрових гектарів (багаторічні насадження).

Тобто, ОСОБА_3 було надано земельну частку (пай) в розмірі 2,56 в умовних кадастрових гектарах в тому числі 0,0667 умовних кадастрових гектарів (багаторічні насадження) (а.с. 9).

Отже, за життя спадкодавець ОСОБА_3 мала право на земельну частку, яке в силу вимог законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, входить до складу спадщини та підлягає спадкуванню.

При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України, Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям

Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року № 899-IV, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08.05.1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до п. 3 Указу Президента України від 10.11.1994 року № 666/94 Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва установлено, що право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК (435-15), у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 ( 720/95 ) Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Заповіт на спадкове майно померла ОСОБА_3 не складала. А тому, в даному випадку спадкування здійснюється за законом.

Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є спадкоємцями за законом, першої черги спадкування.

З копії матеріалів спадкової справи № 477/06 заведеної до майна померлої ОСОБА_4 , встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися в Луцьку районну державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини, отримали свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку розташовану на території Чаруківської сільської ради Луцького району.

Факт прийняття спадщини в установлений законом строк підтверджується доказами наявними в матеріалах спадкової справи № 477/06 заведеної до майна померлої ОСОБА_4 .

Отже, враховуючи викладене вище, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай) в СП 8 Березня Луцького району Волинської області, а позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 прийняли спадщину після смерті матері, в тому числі у вигляді права на вказану земельну частку (пай) площею 0,0667 умовних кадастрових гектарів (багаторічні насадження).

Проаналізувавши зібрані і досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку про те, що за позивачами слід визнати право на земельну частку (пай) сільськогосподарському підприємстві 8 Березня Луцького району Волинської області, площею 0,0667 умовних кадастрових гектарів (багаторічні насадження), як на спадкове майно після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Керуючись ст.ст. 12, 13, 17, 77, 78, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 328, 392, 1222, 1225, 1261, 1268, 1269, 1270 Цивільного кодексу України, ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) суд,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме за кожним по 1/2 частки майна:

права на земельну частку (пай) сільськогосподарському підприємстві 8 Березня Луцького району Волинської області, площею 0,0667 умовних кадастрових гектарів (багаторічні насадження) виділених відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ВЛ №161735 виданого Луцького районною державною адміністрацією і зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №331 від 20.06.1997 року.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня вручення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 18.02.2021.

Суддя Луцького міськрайонного суду І.Б. Плахтій

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення08.02.2021
Оприлюднено03.03.2021
Номер документу95240858
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —161/10634/20

Рішення від 08.02.2021

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Плахтій І. Б.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Плахтій І. Б.

Ухвала від 08.07.2020

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Плахтій І. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні