Справа №557/637/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2021 року смт. Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Пацка Д.В.
секретар судового засідання Довгалець Н.М.
за участю представника позивача - прокурора Грицовець О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Гоща в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2020 року, заступник керівника Здолбунівської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом, в інтересах держави в особі: Рівненської обласної державної адміністрації, в якому просить внести зміни до договору оренди землі.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 03.09.2007 між Гощанською РДА та приватним підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, що знаходиться на території Бабинської сільської ради, яким передбачено передачу у строкове платне користування земельної ділянки загальною площею 2,80 га, із земель запасу для рибогосподарських потреб за рахунок земель водного фонду.
Вказаний договір зареєстровано у Гощанському відділі Рівненської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.09.2007 за №040759500003.
Згідно п. 8 Договору, останній укладено на 10 років, тобто до 03.09.2017. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення дії договору письмово повідомити орендодавця про намір продовжити його дію.
Зазначає, що на виконання вказаного пункту орендарем 02.08.2017 направлено на адресу голови Рівненської ОДА заяву про поновлення договору оренди землі водного фонду від 03.09.2007 з проектом відповідної додаткової угоди. Згідно останньої, орендарем збільшено строк дії договору оренди до 15 років та зменшено розмір орендної плати до 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За результатами розгляду звернення, Департаментом екології та природних ресурсів Рівненської ОДА повідомлено заявницю про затвердження 29.05.2013 Постановою Кабінету Міністрів України №420 типової форми договору оренди водних об`єктів, яка істотно відрізняється від договору оренди землі, укладеного із заявницею 03.09.2007 та про необхідність надання додаткових документів.
Враховуючи те, що у місячний термін після закінчення строку договору оренди 03.09.2017 сторони договору не досягли згоди щодо таких його істотних умов як термін дії, розмір орендної плати, необхідність заміни самої форми договору та сторони у ньому, переважне право ОСОБА_1 на поновлення строку цього договору припинилось.
Прокурор вказує, що не зважаючи на припинення договору оренди, земельна ділянка на момент звернення до суду не повернута, а Рівненською ОДА, яка є уповноваженим органом на розпорядження землями державної власності водогосподарського призначення та Гощанською РДА, яка є стороною в договорі не вжито заходів щодо повернення вказаної земельної ділянки.
Таким чином, на підставі вищенаведеного та посилаючись на норми права, які містяться в ст. ст. 131-1 Конституції України, ст.23 Закону України Про прокуратуру , ст. 33 Закону України Про оренду землі ст.ст. 203, 215, 210, 220, 640, 1212, 1213 ЦК України, ст. 56 ЦПК України, просить зобов`язати ОСОБА_1 повернути Рівненській обласній державній адміністрації земельну ділянку площею 2,8 га, кадастровий номер 5621280400:04:012:0001, у стані, не гіршому, порівняно з тим, в якому вона була передана в оренду та стягнутий судовий збір в сумі 2 102 гривні.
Відповідач відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову не надав.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 22 травня 2020 року, вказана позовна зава прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 13 жовтня 2020 року, підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду.
Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.
Прокурор Грицовець О.С. в судовому засідання позовну заяву підтримала повністю та просила задовольнити.
Представник Рівненської обласної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без його участі.
Належним чином повідомлена відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася. Про причини неявки, суд не повідомила.
Заслухавши прокурора, встановивши фактичні обставини справи, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 03.09.2007 між Гощанською РДА та приватним підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, що знаходиться на території Бабинської сільської ради, яким передбачено передачу у строкове платне користування земельної ділянки загальною площею 2,80 га, із земель запасу для рибогосподарських потреб за рахунок земель водного фонду.
Вказаний договір зареєстровано у Гощанському відділі Рівненської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.09.2007 за №040759500003.
Термін дії договору оренди землі визначено сторонами строком до 03.09.2017.
Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із частиною першою статті 626 Цивільного Кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Відповідно до частини першої статті 627 Цивільного Кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до частини першої статті 777 Цивільного Кодексу України наймач, який належно виконує свої обов`язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.
Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов`язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором,- в розумний строк.
Умови договору найму при його поновлені на новий строк встановлюються за домовленістю сторін. У разі недосягнення домовленості щодо плати та інших умов договору переважне право наймача на укладення договору припиняється.
За частиною другою статті 792 Цивільного Кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, також Земельним Кодексом України , Законом України Про оренду землі .
Згідно зі ст. 13 ЗУ Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч. 1, 2, 3, 4 ст. 33 ЗУ Про оренду землі , по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
30 серпня 2017 року, ОСОБА_1 на адресу Рівненської обласної державної адміністрації направлено заяву про поновлення договору оренди землі водного фонду, що підтверджується заявою ОСОБА_1 від 30 серпня 2017 року.
Згідно з ч. 5 ст. 33 ЗУ Про оренду землі (в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин), орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Згідно відповіді від 07 вересня 2017 року №2205/04/2-05/17 Рівненською обласною державною адміністрацією запропоновано для поновлення договору оренди, подати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки; паспорт водного об`єкта, документи, що посвідчують право користування гідротехнічними спорудами (за наявності); копії правовстановлюючих документів юридичної (фізичної) особи.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 04.03.2015 внесено відомості про припинення за власним рішенням підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .
За положеннями частини четвертої статті 33 Закону України Про оренду землі відсутність досягнення домовленостей щодо умов договору при їх зміні також виключає продовження договору оренди землі з підстав переважного права.
Згідно з положеннями, викладеними у абзаці першому частини першої статті 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до частини четвертої статті 33 Закону України Про оренду землі при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Отже, у випадку коли одна зі сторін договору не має наміру досягти домовленості щодо змін орендної плати та інших істотних умов договору, переважне право припиняється, а отже, зі спливом строку дії договору припиняються і правовідносини сторін.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що зі змісту спірних правовідносин, вбачається, що сторони, а саме Рівненська обласна державна адміністрація та ОСОБА_1 не досягли домовленостей щодо умов договору, отже зі спливом строку дії договору припиняються і правовідносини сторін.
Згідно з ст. 24 ЗУ Про оренду землі , у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Питання із судовими витратами у справі вирішити відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України .
Керуючись ст.ст. 1-13 , 81 , 89 , 141 , 258-259 , 263-265 , 268 ЦПК України , суд
УХВАЛИВ :
Позов керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення земельної ділянки, - задовольнити повністю.
Зобов`язати ОСОБА_1 повернути Рівненській обласній державній адміністрації земельну ділянку площею 2,8 га, кадастровий номер 5621280400:04:012:0001, у стані, не гіршому порівняно з тим, в якому вона була передана в оренду.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь прокуратури Рівненської області (р/р UA228201720343130001000015371, МФО 820172, ЗКПО 02910077, банк: Держказначейська служба, м. Київ, код класифікації видатків бюджету 2800) судові витрати по справі - сплачену суму судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп., згідно платіжного доручення № 750 від 12.05.2020 року.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку, визначеному п.15.5 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до "Прикінцеві положення" ЦПК України пункту 3 :
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повний текст судового рішення складено 19.02.2021.
Суддя Д.В. Пацко
Суд | Гощанський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2021 |
Оприлюднено | 03.03.2021 |
Номер документу | 95267457 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гощанський районний суд Рівненської області
Пацко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні