Постанова
від 22.02.2021 по справі 480/3418/20
ДРУГИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2021 р.Справа № 480/3418/20 Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бартош Н.С.,

Суддів: Чалого І.С. , Подобайло З.Г. ,

за участю секретаря судового засідання Щеглової Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції О.М. Кунець) від 08.07.2020 року (повний текст складено 15.07.20 року) по справі № 480/3418/20

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Турбомаш"

до Головного управління ДПС у Сумській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ТОВ "Турбомаш", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0019985404 від 28.01.2020 про застосування до ТОВ "Турбомаш" штрафу в сумі 33023,16 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що протиправно винесено податкове повідомлення-рішення, яке складено на підставі акту перевірки № 858/1828-54-24/30452280 від 27.01.2020 щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю "Турбомаш" за червень 2019. Викладені висновки в даному акті перевірки не відповідають дійсним обставинам справи.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі № 480/3418/20 позовні вимоги задоволено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не подав.

Сторони про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у червні 2019 році ТОВ "Турбомаш" замовило та отримало послугу з ремонту картера компресора. Для виконання такої послуги від АТ "КазАзот" (Казахстан) було ввезено картера компресора.

20.06.2019 ТОВ "Турбомаш" склало та зареєструвало в ЄРПН податкову накладну № 5 на роботи по ремонту картера компресора АТ №азАзот" (Казахстан) на суму ПДВ 82557,89 грн. (а.с. 7-9).

Проте, вважаючи помилковим складання вищевказаної накладної, 12.12.2019 позивачем виправлено помилку шляхом подання розрахунку коригування № 1 до податкової накладної № 5 (а.с. 13-15), у якій відкориговано суму ПДВ - 82557,89 грн. і зареєстровано вірну податкову накладну № 10 від 20.06.2019 із ставкою ПДВ 0% (а.с. 10-12).

В подальшому, Головним управлінням ДПС у Сумській області 27.01.2020 складено акт № 585/18-28-54-04/30452280 «Про результати камеральної перевірки ТОВ "Турбомаш" щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за червень 2019, яким встановлено порушення ТОВ "Турбомаш" п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 5).

За результатами встановлених порушень, відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28.02.2020 № 0019985404, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 33023,16 коп. (а.с. 6).

Не погодившись з винесеним контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку, що застосування контролюючим органом штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних, які не надаються покупцю (отримувачу), у спірних правовідносинах суперечить законодавству та є протиправним.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

В силу вимог п. 1201.1 ст. 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог ст.ст. 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

У відповідності до п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п. 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31.12.2015 № 1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за № 137/28267, у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися: 1) в операціях, що не є об`єктом оподаткування; 2) в операціях, звільнених від оподаткування; 3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; 4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду. У разі складання зведеної податкової накладної в графі Зведена податкова накладна робиться помітка X .

Отже, положеннями Порядку № 1307 визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Вказаний перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.

Системний аналіз статті 201 та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: 1) податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, 2) повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.12.2018 року № 807/68/18.

Судовим розглядом встановлено, що 20.06.2019 року ТОВ «Турбомаш» було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 5 на роботи по ремонту картера компресора АТ «КазАзот» (Казахстан) на суму ПДВ 82557,89 грн. (а.с. 7-9). Для виконання такої послуги від АТ "КазАзот" (Казахстан) було ввезено картера компресора.

Разом з тим, складання та реєстрація податкової накладної із зазначеної операції проведено помилково, оскільки порядок обкладення ПДВ операцій із придбання та реалізації послуг у сфері зовнішньоекономічної діяльності залежить від місця постачання цих послуг. Якщо місце постачання знаходиться на митній території України (далі - МТУ), операції експорту та імпорту послуг підлягають обкладенню ПДВ на загальних підставах (пп. «б» п. 185.1 ПК України).

Правила визначення місця постачання послуг викладено в п. 186.2-186.4 ПК України.

Послуги з ремонту картера компресора, що був ввезений від АТ "КазАзот" (Казахстан) підпадають під КВЕД 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення . Таким чином, якщо рухоме майно (окрема рухома річ - картер компресора) для виконання ремонтних робіт було попередньо завезене на МТУ, такі роботи обкладаються ПДВ за ставкою 0 % (пп. «б» пп. 195.1.3 ПК).

Відповідно до п.п.195.1.3 п. 195.1 статті 195 ПК України операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою постачання таких послуг, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом.

У зв`язку з цим, 12.12.2019 р. підприємством позивача було виправлено помилку шляхом подання розрахунку коригування № 1 до податкової накладної № 5 (а.с. 13-15) відкориговано суму ПДВ - 82557,89 грн. і зареєстровано правильну податкову накладну № 10 від 20.06.2019 р. зі ставкою ПДВ 0% (а.с. 10-12).

Зі змісту акту камеральної перевірки вбачається, що штрафні санкції до підприємства позивача застосовані за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування № 1. Датою виписки податкової накладеної вказано 20.06.2019 р., датою реєстрації ПН в ЄРПН - 12.12.2019 р., а датою граничного терміну реєстрації вказано 15.07.2019 р. (кількість днів затримки - 150).

Колегія суддів зазначає, що строки реєстрації встановлені в абзацах 14-17 п. 201.10 ПК України, відповідно до яких:

реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Таким чином, спеціальний 15-денний строк застосовується до реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування при одночасному дотриманні таких вимог:

розрахунок коригування має бути складений постачальником товарів/послуг - платником ПДВ;

такий розрахунок коригування має бути складено до податкової накладної, виписаної на отримувача - платника ПДВ, який відповідно до п. 192.1 ПК України зобов`язаний його зареєструвати;

в такому розрахунку коригування передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.

Якщо хоча б одна із таких вимог не виконуються, то має застосовуватись загальний строк реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначений абзацами 15-16 п. 201.10 ПК України.

Як вказувалося вище, підприємство позивача (платник ПДВ) отримало послуги від нерезидента, місцем постачання яких за правилами п. 186.3 ПК України є територія України.

За правилами абз. 3 п. 187.8 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань за операціями з постачання послуг нерезидентами, місцем надання яких є митна територія України, є дата першої події: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг, або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше. Податкову накладну на такі послуги від нерезидента складає покупець - платник ПДВ (п. 208.2 ПК України).

20.06.2019 року ТОВ «Турбомаш» було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну № 5 на роботи по ремонту картера компресора АТ «КазАзот» (Казахстан) на суму ПДВ 82557,89 грн., але в подальшому, у зв`язку з необхідністю виправлення помилки, 12.12.2019 р. підприємством позивача складено та подано на реєстрацію в ЄРПН розрахунок коригування № 1 до податкової накладної № 5 (а.с. 13-15), яким відкориговано суму ПДВ - 82557,89 грн., а також зареєстровано правильну податкову накладну № 10 від 20.06.2019 р. зі ставкою ПДВ 0% (а.с. 10-12).

Зі змісту акту камеральної перевірки не вбачається того, що штрафні санкції застосовані за несвоєчасну реєстрацію податкової накладною № 10 від 20.06.2019 р., а фактично застосовані за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування № 1 від 20.06.2019 р.

Колегія суддів зазначає, що нормами ПК України визначено дату, на яку платник податку зобов`язаний скласти розрахунок коригування до податкової накладної, та термін протягом якого платник податку зобов`язаний зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної. Разом з тим, нормами ПК України не визначено терміну, протягом якого платник податку має можливість скласти розрахунок коригування до податкової накладної.

Оскільки підприємством позивача помилку виявлено 12.12.2019 р. та цього дня складено і направлено на реєстрацію до ЄРПН відповідний розрахунок коригування, колегія суддів дійшла до висновку про відсутність порушення з боку позивача п. 201.10 ст.201 ПК України, в частині недотримання граничного терміну реєстрації розрахунку коригування № 1 до податкової накладної № 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з чим суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що застосування контролюючим органом штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних, які не надаються покупцю (отримувачу), у спірних правовідносинах суперечить законодавству та є протиправним.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Сумській області залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі №480/3418/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)Н.С. Бартош Судді (підпис) (підпис) І.С. Чалий З.Г. Подобайло Повний текст постанови складено 03.03.2021 року

СудДругий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.02.2021
Оприлюднено05.03.2021
Номер документу95275562
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —480/3418/20

Постанова від 22.02.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Постанова від 22.02.2021

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Ухвала від 27.10.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Ухвала від 27.10.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Ухвала від 27.10.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Ухвала від 24.09.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Бартош Н.С.

Рішення від 08.07.2020

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.М. Кунець

Рішення від 08.07.2020

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.М. Кунець

Ухвала від 04.06.2020

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

О.М. Кунець

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні