328/78/21
03.03.2021
2-о/328/12/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2021 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Новікової Н.В., за участі секретаря судового засідання Похвалітової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №328/78/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про встановлення факту батьківства,
за участі: представника заявника ОСОБА_1 - адвокат Караван О.Д.,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить: встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Іванівка Токмацького району Запорізької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки села Іванівка Токмацького району Запорізької області; зобов`язати Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміни до актового запису №05, складеного 19.02.1999 року Остриківською сільською радою Токмацького району Запорізької області про народження ОСОБА_1 , де в графі Батько записати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_2 .
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів їй земельну ділянку розміром 5,2495 гектарів, кадастровий номер - 2325283600:09:002:0049, яка знаходиться на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області.
Заявниця прийняла спадщину за заповітом, подавши 19 липня 2019 року нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
До складу спадщини входять і інші права і обов`язки ОСОБА_2 , які вона не може прийняти за законом, у зв`язку з відсутністю доказів, які підтверджують її родинні відносини зі спадкодавцем.
ОСОБА_2 був її батьком, а відомості про нього не внесені до свідоцтва про її народження та до Книги запису актів цивільного стану в зв`язку з тим, що він та мати заявниці- ОСОБА_3 не перебували у зареєстрованому шлюбі.
Заявниця не має можливості відновити актовий запис про народження з відомостями про батька, адже цей запис зроблений за вказівкою її матері ОСОБА_3 , та відсутнє відповідне рішення суду.
ОСОБА_1 змушена звернутись до суду з цією заявою, адже від встановлення факту батьківства спадкодавця ОСОБА_2 стосовно неї залежить виникнення у заявниці права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 . Іншого порядку встановлення цього факту законом не визначено.
Представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Караван О.Д. в судовому засідання заяву підтримала з наведених в ній обставин та просила задовільнити.
Представник заінтересованої особи - Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника, заперечень проти заяви не мають.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що ОСОБА_2 , якого вона знала з народження та мати заявниці ОСОБА_3 проживали разом без реєстрації шлюбу, спочатку в будинку батьків померлого ОСОБА_2 , а потім в будинку АДРЕСА_1 . Під час спільного проживання у них народилась донька, яку записано було за вказівкою матері ОСОБА_3 із зазначенням по батькові - ОСОБА_5 . За життя ОСОБА_2 піклувався про доньку, утримував її. Ховала ОСОБА_2 мати ОСОБА_6 .
Свідок ОСОБА_7 суду пояснила, що заявниця ОСОБА_1 є її онукою. ЇЇ донька- ОСОБА_3 та ОСОБА_2 разом працювали на фермі в с. Іванівка, спільно проживали без реєстрації шлюбу. Згодом у них народилась донька, яку ОСОБА_3 записала на своє прізвище, а по батькові - ОСОБА_5 . ОСОБА_2 не зареєстрував на себе дитину, проте піклувався про неї та склав заповіт на її ім`я. Мати заявниці померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 26 березня 2019 року.
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів заявниці ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим №2325283600:09:002:0049, яка знаходиться на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області.
Заявниця прийняла спадщину за заповітом, подавши 19.07.2019 року нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Зазначені обставини підтверджуються свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 20 листопада 2020 року, реєстровий №715, витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 12.11.2020 №62444789.
До складу спадщини також входять не охоплені заповітом права і обов`язки ОСОБА_2 , які ОСОБА_1 не може прийняти за законом, у зв`язку з відсутністю доказів, які підтверджують її родинні відносини зі спадкодавцем.
В свідоцтві про народження заявниці батьком дитини записаний ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про народження (повторним) серії НОМЕР_2 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану Токмацького районного управління юстиції Запорізької області 12.01.2011 року.
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України від 15.12.2020 року №00028911772, відомості про батька ОСОБА_1 записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до довідки Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 07.12.2020 №1635 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 спільно проживали однією сім`єю, як чоловік та дружина з 1998 по 2004 рік в АДРЕСА_1 . Під час їх спільного проживання в них народилася дитина, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Станом на 01 січня 1999 року порядок реєстрації народження дитини регулювався статтею 55 КпШС України, відповідно до частини другої якої при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, якщо немає спільної заяви батьків і рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини в книзі записів народжень провадиться за прізвищем матері, ім`я, по батькові та національність батька дитини записуються за її вказівкою.
Аналогічна правова норма міститься і в частині першій статті 135 Сімейного кодексу України (далі - СК), чинному в теперішній час.
Згідно з ч.1 ст.130, 134 СК, частини другої статті 319 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК), внесення змін до актового запису про народження можливо лише за рішенням суду, яке є підставою для внесення відповідного запису.
Таким чином, заявник не має можливості відновити актовий запис про своє народження з відомостями про батька, адже цей запис зроблений за вказівкою її матері ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану, та відсутнє відповідне рішення суду.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Від встановлення факту батьківства спадкодавця ОСОБА_2 стосовно заявниці ОСОБА_1 залежить виникнення у останньої права на спадкування за законом після смерті спадкодавця. Іншого порядку встановлення цього факту законом не визначено.
Пунктом 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів встановлено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалася матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.
Пунктом 3 вказаної вищевказаної постанови передбачено, що при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 року необхідно застосовувати відповідні норми КпШС України, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір`ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.
З огляду на те, що заявниця народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , суд при вирішенні питання про встановлення батьківства застосовує норми КпШС України.
Згідно з п.15 абз.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтво про народження певна особа не вказана батьком дитини і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття. В силу абз.1 п.15 вказаної постанови суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини, і вирішує їх з урахуванням обставин, передбачених ст.53 КпШС про шлюб та сім`ю.
Відповідно до ч. 2 ст.53 Кодексу про шлюб та сім`ю України в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлено в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття.
Пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів визначено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.
Суд встановив, що померлий ОСОБА_2 спільно проживав та вів спільне господарство з матір`ю заявниці, спільно з нею виховував та утримував заявницю у неповнолітньому віці, що підтверджується поясненнями учасників процесу. Крім того, заявниця має по батькові ОСОБА_5 похідне від ОСОБА_2 .
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів заявниці ОСОБА_1 належну йому земельну ділянку.
Оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що досліджені у судовому засіданні докази підтверджують факт того, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був батьком заявниці ОСОБА_1 .
Стосовно вимоги про зобов`язання Токмацького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 суд зазначає.
Згідно з абз.2 п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 №5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Крім того, відповідно до п. 20 глави 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до п.п.2.16.4 пункту 2.16 Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Згідно з положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Оскільки заява не містить інформації про відмову органу державної реєстрації актів цивільного стану у проведенні дій, пов`язаних із внесенням змін до актового запису про народження ОСОБА_1 вимоги заявниці в цій частині є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 10, 19, 263-265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства - задовольнити частково.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Іванівка Токмацького району Запорізької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженки села Іванівка Токмацького району Запорізької області.
В іншій частині заяви відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа - Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), місцезнаходження: вул. Василя Вишиваного, буд. 270, м. Токмак, Запорізька область,71700, код ЄДРПОУ 42541840.
Суддя:
Суд | Токмацький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2021 |
Оприлюднено | 05.03.2021 |
Номер документу | 95326458 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Токмацький районний суд Запорізької області
Новікова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні