РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/1278/20
2/609/29/2021
04 березня 2021 року Шумський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Харлана М.В.
за участю:
секретарів судового засідання Семенюк О.І.
Мацишиної Г.О.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ під час заочного розгляду цивільну справу за позовом: ОСОБА_1
до
відповідача : ОСОБА_3
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області
вимоги позивача: про позбавлення батьківських прав
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції позивача.
1. 23 листопада 2020 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до суду із позовом до ОСОБА_3 (далі відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області, з вимогою про позбавлення батьківських прав.
2. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що дочка позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 тривалий час ухиляється від виконання обов`язків щодо виховання малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та жорстоко поводиться з дитиною.
Приблизно через півроку після народження онука позивача ОСОБА_4 , його мати, майже повністю припинила піклування про дитину, спілкування з сином. Вона зовсім не дбає про фізичний і духовний розвиток сина ОСОБА_5 , його виховання, підготовку до самостійного життя.
Також не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на фізичний розвиток як складову виховання.
Відповідач ОСОБА_3 зловживає алкогольними напоями, не працює, веде бродяжницький спосіб життя, в переважній більшості вона кудись зникає і місяцями дома не з`являється. Як результат такого способу життя вона не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, а коли спілкується з сином то перебуває в нетверезому стані, що в свою чергу негативно впливає на його здоров`я та виховання. Це призвело до того, що дитина боїться своєї матері. Відповідач не цікавиться життям дитини, не вітає сина з святами та днем народження.
Відповідач не надає сину доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяє засвоєнню ним загальновизнаних норм моралі; не виявляє інтересу до його внутрішнього світу; не створює умов для отримання ним освіти.
Під час короткочасних побачень із своїм сином вона виявляє до нього агресію, намагається його виховувати під час чого свариться, шарпає за одяг, намагається побити. Позивач намагалась завжди захищати свого онука і це закінчувалось тим, що відповідач била і її. По даному факту позивач неодноразово зверталася до Шумського відділення поліції.
Служба у справах дітей Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя с. Гриньківці Шумського району Тернопільської області, що підтверджено висновками Служби № 02-27/331 та № 01-06/235.
Комісія з питань захисту прав дитини Шумської районної державної адміністрації визнала незадовільним виконання батьківських обов`язків та вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також рекомендує звернутися до суду для вирішення питання про позбавлення батьківських прав.
Позивач у позові зазначає, що відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Враховуючи викладене, позивач просить позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 батьківських прав відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 11 від 12 жовтня 2017 року, вчинений виконавчим комітетом Великодедеркальської сільської ради Шумського району Тернопільської області. Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на її користь аліменти на утримання малолітнього - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 від частини видів доходу (заробітку), але не менше ніж 50 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Манчук С.Г. позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задоволити із підстав зазначених у позовній заяві.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Служби у справах дітей Шумської РДА Тернопільської області Верещинський В.В. в судове засідання не з`явився, однак представив суду заяву, в якій просить справу слухати у відсутність представнка. Позовні вимоги підтримують повністю, просять позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась з невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлялась належним чином, зокрема шляхом оприлюднення повідомлення про виклик до суду на офіційному веб-сайті Шумського районного суду Тернопільської області, заперечень проти позову суду не представила. Тому суд вважає за можливе розгляд справи здійснювати за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів із винесенням заочного рішення.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою суду від 25 листопада 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено підготовче засідання на 14 грудня 2020 року, у зв`язку із знеструмленням електромережі суду підготовчий розгляд справи відкладено на 29 грудня 2020 року, у зв`язку із неявкою відповідача підготовчий розгляд справи відкладено на 18 січня 2021 року, у зв`язку із неявкою відповідача підготовчий розгляд справи відкладено на 03 лютого 2021 року.
4. Ухвалою суду від 03 лютого 2021 року справу призначено до судового розгляду по суті на 17 лютого 2021 року, у зв`язку із неявкою відповідача судовий розгляд справи відкладено на 04 березня 2021 року.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
5. Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00021367931 від 06 листопада 2018 року вбачається, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Малі Дедеркали Шумського району Тернопільської області, актовий запис № 11. В графі відомості про батька зазначено - ОСОБА_6 , відомості про матір - ОСОБА_3 .
6. Згідно довідки про склад сім`ї виданої виконкомом Матвіївської сільської ради Шумського району Тернопільської області № 305 від 23.09.2020 року, на підставі господарської книги №5 особовий рахунок № НОМЕР_1 , за адресою АДРЕСА_2 , до складу зареєстрованих осіб входять: позивач ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 - ІНФОРМАЦІЯ_5 (син), ОСОБА_8 - ІНФОРМАЦІЯ_6 (син), ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7 (внук).
7. Із довідки № 477 від 09 листопада 2020 року виданої Матвіївською сільською радою Шумського району Тернопільської області вбачається, що до складу сім`ї ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 входять баба ОСОБА_1 , 1975 р.н., брат ОСОБА_7 , 2008 р.н., брат ОСОБА_8 , 2013 р.н.
8. Із довідки № 478 від 09 листопада 2020 року виданої Матвіївською сільською радою Шумського району Тернопільської області вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .
9. Із довідки № 476 від 09 листопада 2020 року виданої Матвіївською сільською радою Шумського району Тернопільської області вбачається, що вихованням, утриманням і доглядом за малолітньою дитиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , займається його баба ОСОБА_1 , 1975 р.н.
10. Відповідно до актів обстеження матеріально-побутових умов проживання від 23 вересня 2020 року, 12 жовтня 2020 року та 09 листопада 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 , 1975 р.н. та двоє її малолітніх дітей зареєстровані і проживають в с. Гриньківці у житловому будинку свого батька ОСОБА_9 . В будинку разом з ОСОБА_1 також проживає без реєстрації її внук ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за яким вона доглядає.
11. Відповідно до характеристики наданої Матвіївською сільською радою Шумського району Тернопільської області № 389 від 23.09.2020 року вбачається, що ОСОБА_3 періодично проживає без реєстрації місця проживання у с. Гриньківці Шумського району Тернопільської області разом із матір`ю - ОСОБА_1 . Вихованням і доглядом за сином не займається. Надходили скарги на її поведінку та зловживання спиртними напоями.
12. Відповідно до характеристики наданої Матвіївською сільською радою Шумського району Тернопільської області № 388 від 23.09.2020 року вбачається, що ОСОБА_1 за час проживання на території сільської ради характеризується позитивно, порушень громадського порядку не допускає, спиртними напоями не зловживає, не працює. На її утриманні знаходиться двоє її малолітніх дітей, а також онук ОСОБА_10 , 2017 р.н.
13. Згідно довідок № 23, № 49 від 12 листопада 2020 року виданих комунальним некомерційним підприємством Шумської районної ради Шумська центральна районна лікарня вбачається, що ОСОБА_1 на диспансерному обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
14. Судом встановлено, що відповідача ОСОБА_3 було неодноразово притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності, зокрема:
- ухвалою Шумського районного суду від 11.07.2018 року кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_3 за ч.1 ст. 126 КК України закрито, у зв`язку з відмовою потерпілої ОСОБА_1 від обвинувачення;
- вироком Кременецького районного суду від 06 вересня 2019 року ОСОБА_3 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення за ч.1 ст. 125 КК України та призначено покарання у виді 150 годин громадських робіт.
- постановою Шумського районного суду від 06.02.2018 року ОСОБА_3 звільнено від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 173-2 КУпАП за малозначністю та оголошено усне зауваження;
- постановою Шумського районного суду від 27.03.2018 року ОСОБА_3 визнано винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП та призначено стягнення у виді штрафу у розмірі 170 гривень;
- постановою Шумського районного суду від 29.11.2018 року ОСОБА_3 визнано винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП та призначено стягнення у виді штрафу у розмірі 340 гривень;
- постановою Шумського районного суду від 12.06.2019 року ОСОБА_3 визнано винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП та призначено стягнення у виді попередження;
- постановою Шумського районного суду від 19.06.2019 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 за ч.2 ст. 184 КУпАП закрито у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення;
- постановою Шумського районного суду від 12.05.2020 року ОСОБА_3 визнано винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, ч.1 ст. 173-2 КУпАП, ч.1 ст. 184 КУпАП та призначено остаточне стягнення у виді штрафу у розмірі 170 гривень.
15. Згідно довідки №7213/117/02-2018 року від 02.11.2018 року виданої т.в.о. начальника ВП Данилюком В.В. вбачається, що ОСОБА_3 знаходиться на обліку в Шумському ВП, як особа, яка схильна до вчинення насильства в сім`ї.
16. Відповідно до рішень Виконавчого комітету Матвіївської сільської ради від 24.07.2018 № 22 та від 20.10.2020 № 28 виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 щодо виховання та утримання малолітнього сина ОСОБА_4 визнано незадовільним та визначено за доцільне позбавити її батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
17. Служба у справах дітей Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку села Малі Дедеркали Шумського району, відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя с. Гриньківці Шумського району Тернопільської області, що підтверджено висновками Служби № 02-27/331 від 05.11.2018 року та № 01-06/235 від 04.12.2020 року.
18. Із витягу з протоколу № 13 засідання комісії з питань захисту прав дитини Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області від 03 грудня 2020 р. № 13-01, вирішено визнати неналежним виконання батьківських обов`язків ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , жителькою села Малі Дедеркали Шумського району, відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя села Гриньківці Шумського району Тернопільської області; вважати за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя села Гриньківці Шумського району Тернопільської області; рекомендувати гр. ОСОБА_1 для вирішення питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно сина ОСОБА_4 звернутися до суду.
ІV. Оцінка Суду.
19. Згідно ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
20. Пунктом 6 ч.1 ст.3 Цивільного Кодексу України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах справедливості, добросовісності та розумності.
21. Відповідно до статей 12, 81 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Надані позивачем докази, суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета позовних вимог, вони логічно пов`язані з тими обставинами, які підтверджують наявність підстав для позбавлення батьківських прав.
22. Відповідно до вимог ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
23. Відповідно до вимог ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.
24. Вимогами частини 1 статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" встановлено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
25. Відповідно із вимогами ст. 164 Сімейного кодексу України - мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
26. Згідно із вимогами статей 9,18 Конвенції Про права дитини , ратифікованої Постановою Верховної Ради України 27.02.1991р., № 780-Х11 батьки несуть основну відповідальність за виховання дітей. Найважливіший обов`язок матері і батька це обов`язок виховувати, ростити дитину; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток, готувати до самостійного життя, забезпечити здобуття повної загальної освіти, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
27. Вимогами статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини зазначені в рішенні.
28. Оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельно оцінювати низку факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте, необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими (п.79 рішення ЄСПЛ від 10 січня 2008 у справі Кірнс проти Франції (Kearns v. France) (заява № 35991/04).
29. Європейський суд з прав людини в рішенні по справі Хант проти України від 07.12.2006 року (п.54) зазначив, що позбавлення батьківських прав має бути виправдане інтересами дитини, і такі інтереси повинні мати переважний характер над інтересами батьків, між інтересами дитини та інтересами батьків має існувати справедлива рівновага.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці.
Зокрема, Європейський суд з прав людини зауважив, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).
30. Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Згідно роз`яснень, викладених в цій Постанові ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного огляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїх обов`язків.
Судом з`ясовано, що відповідач ОСОБА_3 не бере участі у вихованні сина, не цікавиться його життям та станом здоров`я, не піклується про його фізичний та духовний розвиток, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, на протязі тривалого часу ухиляється від виконання свого юридичного обов`язку по вихованню малолітнього сина, не виявляє до нього батьківської уваги та турботи, не надає матеріальної допомоги на його утримання та не приймає участі у вихованні дитини.
Зазначені факти, як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд оцінює як ухилення відповідача ОСОБА_3 від виконання своїх батьківських обов`язків відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
31. Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дітей, у зв`язку з чим, ураховується відсутність будь-якого спілкування відповідача з сином та дочкою досить тривалий час по відношенню до віку дітей, існування реальної можливості виконання батьківських обов`язків, проте їх свідоме не вчинення.
За вказаних обставин, беручи до уваги висновоки Служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області, з метою забезпечення прав малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на його розвиток у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, виходячи саме із інтересів малолітньої дитини, суд приходить до переконання про те, що позовна вимога про позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є підставною та підлягає до задоволення.
Щодо вимоги про стягнення аліментів, суд зазначає наступне.
32. Відповідно до ч. 2 статті 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
33. Частиною 3 ст. 166 Сімейного кодексу України визначено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
34. Відповідно до ч. 1 ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
35. Частиною 3 статті 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач не бере участі в утриманні сина, матеріальної допомоги не надає, хоча є працездатною та за своїм станом здоров`я та матеріальним становищем, може виконувати свої обов`язки по його утриманню.
36. Статтею 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
У зв`язку з тим, що дитина потребує матеріальної допомоги і відповідач зобов`язана їй надати матеріальну допомогу, а тому, позовна вимога про стягнення аліментів, підлягає до задоволення.
Згідно ст. 191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
37. 23.11.2020 року позивач ОСОБА_1 подала до суду клопотання про відстрочку сплати судового збору, оскільки її майновий стан не дозволяє сплатити судовий збір у повному обсязі у зв`язку з тим, що вона є малозабезпеченою особою.
Відповідно до ст. 136 ЦПКУкраїни суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Дане право деталізовано в ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір , а саме зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Вимогами ст.141 ЦПК України передбачено, що судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.5 Закону України " Про судовий збір ", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
З огляду на ту обставину, що позивач подала суду клопотання про відстрочку сплати судового збору за подачу позову про позбавлення батьківських прав і позовні вимоги позивача в цій частині позову підлягають до задоволення, за вимогою стягнення аліментів, за законодавчо визначених підстав, а тому дані витрати слід стягнути із відповідача на користь держави у розмірі 1681,60 грн., з яких: 840,80 грн. - за вимогою позбавлення батьківських прав, 840,80 грн. - за вимогою стягнення аліментів.
На підставі викладеного, керуючись статями 4 , 13, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 282, 354 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.150, 164, 165, 166, 180, 181, 182, 191 СК України, суд, -
У Х В А Л И В :
1. Винести заочне рішення.
2. Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , документ № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ), третьої особи, яка не заявляє самотійних вимог щодо предмета спору: Служби у справах дітей Шумської районної державної адміністрації в Тернопільській області (місце знаходження: 47101, м. Шумськ, вул. Українська, 59 Шумського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ: 25344717) про позбавлення батьківських прав - задоволити повністю.
3. Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 батьківських прав відносно малолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 11 від 12 жовтня 2017 року, вчинений виконавчим комітетом Великодедеркальської сільської ради Шумського району Тернопільської області.
4. Стягувати з ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , документ № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) в користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) аліменти на утримання малолітнього - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 від частини видів доходу (заробітку), але не менше ніж 50 відсотків від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття, починаючи з 23 листопада 2020 року.
5. Стягнути з ОСОБА_3 , ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , документ № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) в дохід держави судовий збір в сумі 1681 грн. 60 коп.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільно процесуальним кодексом України.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шумський районний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 04 березня 2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , документ № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Третя особа, яка не заявляє самотійних вимог щодо предмета спору : Служба у справах дітей Шумської районної державної адміністрації в Тернопільській області, місце знаходження: 47101, м. Шумськ, вул. Українська, 59 Шумського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ: 25344717.
Суддя: М. В. Харлан
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2021 |
Оприлюднено | 05.03.2021 |
Номер документу | 95329493 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Харлан М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні