Справа № 694/1313/20
провадження № 2/694/93/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
01.03.2021 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого - суддіСакун Д.І.,
за участі секретаря судового засідання Матвієнко А. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , тел.. НОМЕР_2 ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку м.Звенигородка проспект Шевченка 111 , (адреса проспект Шевченка 111, м.Звенигородка, Черкаської області, ЄДРПОУ 42725507, тел.. НОМЕР_3 ) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання права власності на майно,-
в с т а н о в и л а:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом в якому з урахуванням позовних вимог просить суд: визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованою по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності в цілому на квартиру АДРЕСА_2 , що складається з трьох кімнат житловою площею 37,2 кв.м., загальною площею 63,5кв.м..
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 02.08.1980 року вона уклала шлюб з ОСОБА_3 . В процесі спільного проживання в шлюбі подружжя придбало вжитлово-будівельному кооперативі № 4 Весна квартиру АДРЕСА_2 шляхом сплати пайового внеску та паєнакопичень. ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловік позивача ОСОБА_3 помер і право на користування житловою площею вищевказаної квартири НОМЕР_6 було переоформлено на ім`я позивача. Рішенням зборів кооперативу №4 Весна від 24 листопада 2018 рокуЖБК №4 Весна реорганізоване в ОСББ м.Звенигородка, проспект Шевченка,111 .Однак свідоцтва про право власності на вищевказану квартиру тадержавну реєстрацію цього права ні чоловік, ні позивач не здійснювали у зв`язку з тим, що відповідно до раніше діючого законодавства право власності члена житлового кооперативу на квартиру виникало з моменту виплати паю і не вимагало державної реєстрації. Але в даний час позивач не може розпорядитися своїм житлом: продати,подарувати, передати в управління або іпотеку в зв`язку з тим, що відповідно до ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень право власності на нерухомість підлягає обов`язковій державній реєстрації. За заявою позивача відділом БТІ був виготовлений технічний паспорт на квартиру, після чого остання звернулась до Реєстраційної служби з метою реєстрації права власності, але позивачу було відмовлено, у зв`язку з відсутністю документів, що посвідчував би право власності на квартиру.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою від 23.10.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 24.11.2020 року розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного провадження з повідомленням та викликом сторін.
Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 24.12.2020 року залучено до участі у справі в якості третьої особи ОСОБА_2 .
Позивач в судове засідання не з`явилася. Подала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений. Голова ОСББ Клімова О.В. подала заяву про розгляд справи без її участі.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, була належним чином повідомлена.
Фактичні обставини, встановлені судом
Суд, вивчивши матеріали справи та подані сторонами докази, встановив наступні фактичні обставини справи.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 виданого 02.08.1980 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали шлюб 02.08.1980 року, який зареєстрований Шполянським Райвідділом ЗАГС Черкаської області, актовий запис №81. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на ОСОБА_5 (а.с.8).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 виданого відділом РАГС Звенигородського райвиконкому 15.09.1994 року (а.с.8).
Відповідно до архівного витягу від 05.10.2020 року №157/04-03 протоколу №12 загальних зборів членів ЖБК №4 Весна від 24.04.1986 року проведено розподіл квартир між членами кооперативу, згідно якого ОСОБА_3 визначено трикімнатну квартиру АДРЕСА_4 (а.с.9).
Згідно виписки з рішення від 19.07.1995 року № 200 виконком Звенигородської міської ради народних депутатів рекомендував правлінню ЖБК-4 Весна переоформити документи на право користування житловою площею квартири АДРЕСА_2 згідно вимог статуту на гр. ОСОБА_1 та членів її сім`ї в зв`язку з смертю її Чоловіка ОСОБА_3 (а.с.10)
Відповідно до виписки з рішення від 28.07.1995 року №7 правління ЖБК-4 Весна вирішило право користування житловою площею квартири АДРЕСА_2 згідно вимог статуту надати ОСОБА_1 в зв`язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_3 (а.с.11).
Рішенням зборів кооперативу Весна , які відбулися 24.11.2018 року переоформлено на ОСББ м. Звенигородка просп.. Шевченка 111, що підтверджується довідкою виданою головою ОСББ м. Звенигородка проспект Шевченка 111 ОСОБА_6 (а.с.12)
Згідно довідки № 6 від 18.08.2020 року виданої головою ОСББ м. Звенигородка проспект Шевченка 111 ОСОБА_6 ОСОБА_1 являється членом ОСББ та заборгованості по пайовим внескам та кредиту не має. Кредит погашений у 1993 році (а.с.13).
ОСОБА_1 разом з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які є дочками позивача проживає за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою виданою виконкомом Звенигородської міської ради від 26.08.2020 року №2940/02-17 (а.с.14)
З довідки №1050 від 07.06.2020 року виданої КП Черкаське ООБТІ вбачається, що право власності на квартиру АДРЕСА_2 не зареєстровано (а.с.15).
Відповідно до інформації Звенигородської державної нотаріальної контори від 26.02.2021 року №154/01-16 вбачається, що Звенигородською державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .. Свідоцтво про право на спадщину отримала дружина померлого ОСОБА_1 .
Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін
За приписами ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 3 ст. 384 ЦК України, у разі викупу квартири член житлово-будівельного кооперативу стає її власником.
Статтею 15 ЗУ Про власність", яка регулювала порядок набуття права власності на майно в будинках житлово-будівельних кооперативів, про те, що член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
В ст. 19-1 ЗУ Про кооперацію , вказувалось про те, що член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - розпорядження квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно.
Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 визначено, що у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах.
Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Відповідно до положень ст. 549 ЦК України (1963 р.), який був чинний на час відкриття спадщини, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкоємця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.(ст.1218 ЦК України).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.1,3 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтва про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Судом встановлено, що у зв`язку з виплатою пайових внесків за спірну квартиру ОСОБА_3 набув право власності на неї за свого життя.
Враховуючи те, що право власності у померлого ОСОБА_3 на спірну квартиру виникло після сплати ним пайового внеску в повному обсязі, то таке майно підлягає включенню до спадкової маси.
Оскільки єдиним спадкоємцем ОСОБА_3 є його дружина, в даний час відсутні правовстановлюючі документи на спірну квартиру, а тому враховуючи, що позивач прийняла спадщину після смерті чоловіка, але не може отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно, суд вважає за можливе визнати за позивачем право власності на спадкове майно у вигляді квартири АДРЕСА_2 .
Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстав у своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Згідно ч. 1ст. 141 ЦПК України, судовий збір необхідно віднести за рахунок позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.1217, 1296,1216, 1218 ЦК України, ст.ст.2,4,12,13,76-78,82, 258-268,273,352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , тел.. НОМЕР_2 ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку м.Звенигородка проспект Шевченка 111 , (адреса проспект Шевченка 111, м.Звенигородка, Черкаської області, ЄДРПОУ 42725507, тел.. НОМЕР_3 ) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання права власності на майно задовольнити
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_2 , що складається з трьох кімнат житловою площею 37,2 кв.м., загальною площею 63,5 кв. м..
Відповідно до п. 15.5 розділу 15 XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України рішення суду може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення виготовлений 01.03.2021.
Суддя Д.І.Сакун
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2021 |
Оприлюднено | 05.03.2021 |
Номер документу | 95335426 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Сакун Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні