справа № 166/256/21
провадження № 1-кс/166/95/21
У Х В А Л А
про дозвіл на проведення обшуку
05 березня 2021 року смт. Ратне
Слідчий суддя Ратнівського районного суду Волинської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
дізнавача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання дізнавача СД ВП №2 (сел. Ратне) Ковельського РУП ГУНП України у Волинській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене з прокурором Ратнівського відділу Ковельської місцевої прокуратури ОСОБА_5 у матеріалах кримінального провадження, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021035570000057 від 04.03.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України, про надання дозволу на проведення обшуку,-
в с т а н о в и в :
05.03.2021 року до слідчого судді надійшло клопотання дізнавача ОСОБА_4 , погоджене з прокурором ОСОБА_5 про надання дозволу на проведення обшуку на території земельної ділянки кадастровий номер 0724284800:02:000:0089, за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_6 , з метою фіксування відомостей щодо обставин вчинення кримінального проступку, а саме викопаної штучної водойми.
З клопотання вбачається, що в грудні 2016 року, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , на земельній ділянці, яка призначена для особистого селянського господарства та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 0724284800:02:000:0089), без дозволу на зміну цільового призначення земельної ділянки, за допомогою спеціальної техніки, проводив роботу пов`язану із виїмкою (зняття) ґрунтового покриву родючого шару (гумусу), внаслідок чого незаконно викопав штучну водойму (ставок).
Дізнавачем СД відділення поліції №2 (сел. Ратне) Ковельського РУП ГУ Національної поліції у Волинській області капітаном поліції ОСОБА_4 , 04.03.2021 здійснено огляд земельної ділянці ОСОБА_6 , кадастровий номер 0724284800:02:000:0089, за адресою: АДРЕСА_1 . Під час проведення даного огляду було зафіксовано відомості щодо обставин вчинення кримінального проступку, а саме зафіксовано штучну водойму прямокутної форми, наступного розміру: 11,4м х 48,3м, що знаходиться на вказаній земельній ділянці.
Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, власником земельної ділянки кадастровий номер 0724284800:02:000:0089, за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_6 . Цільове призначення даної земельної ділянки: ведення особистого селянського господарства.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та об`єктивного проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, з метою належного фіксування відомостей щодо обставин вчинення кримінального проступку, дізнавач просить надати дозвіл на проведення обшуку на території земельної ділянки кадастровий номер 0724284800:02:000:0089, за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_6 .
Дослідивши матеріали клопотання, Слідчий суддя дійшов висновку про те, що в задоволенні клопотання слід відмовити, з огляду на наступне:
Згідно ч.1 ст. 233 Кримінального процесуального кодексу України (надалі КПК України) ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Ч.3 ст. 233 КПК України передбачено, що слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 234 процесуального Закону у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання;
3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
4) підстави для обшуку;
5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку;
6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;
8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора (ч. 4 ст. 234 КПК України).
Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що:
1) було вчинено кримінальне правопорушення;
2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду;
4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;
5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Згідно п. 6 ч. 3 ст. 234 КПК України, клопотання про проведення обшуку повинно містити відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться, та такі ж відомості, відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 235 КПК України, повинна містити ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи.
Разом з цим, згідно зі ст.8Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
У ст. 1 Першого протоколу до Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод передбачено право кожного мирно володіти своїм майном.
Конституцією України заборонено проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (ч. 2ст. 30).
Відповідно до вимог ст.13КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
За ст.237КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Як виняток ч. 3 ст.30Конституції України передбачає, що у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.
Згідно зі ч. 1 ст.233КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ним володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Тобто, законодавцем, окрім можливості проникнення до житла чи іншого володіння особи на підставі судового рішення, передбачено іншу процесуальну гарантію захисту прав особи, а саме можливість проникнути до житла чи іншого володіння особи за добровільною згодою особи, яка ним володіє. Вказана позиція, зокрема висловлена й у Постанові Верховного Суду від 01.11.2018 року у справі № 536/1048/16-к.
В матеріалах клопотання наявна розписка ОСОБА_6 про надання дозволу на огляд земельної ділянки в с. Шменьки. Однак, з даної розписки неможливо встановити дозвіл на проведення огляду якої саме земельної ділянки надав ОСОБА_6 , не конкретизовано адресу даної земельної ділянки, не зазначено кадастровий номер даної земельної ділянки.
Окрім того, на схемі меж земельної ділянки, доданої до матеріалів клопотання, відсутнє графічне зображення ставка, який, на думку органу дізнання, був самовільно з порушенням норм чиненого законодавства викопаний ОСОБА_6 та було здійснено виїмку (зняття) ґрунтового покриву родючого шару (гумусу). Також, слідчий суддя звертає увагу й на те, що на вказаній копії схеми не зазначено кадастрового номера земельної ділянки, яка на на ній зображена, органу, який видав вказаний документ, а також назви документу, до якого вказана план-схема є додатком. Також, вказана план схема не є додатком до протоколу огляду місця події від 04.03.2021 року. З огляду на наведене, слідчий суддя визнає вказаний доказ недопустимим, а тому не має процесуальної можливорсті покласти його в обгрунтування судового рішення, яким розглядуване клопотання органу дізнання могло б бути визнане обгрунтованим.
Також, необгрунтованим слідчим суддею визнається посилання органу дізнання на рапорт інспектора ОРПП відділення поліції №2 Ковельського РУП ГУНП у Волинській області капітана поліції ОСОБА_7 , як на джерело інформації про вчинене кримінальне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 254 КК України, оскільки вказаний рапорт також не містить відомостей про джерело отримання інформації про вчинення вказаного кримінального проступку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.214, 223, 234, 235, 236 КПК України, Слідчий суддя-
п о с т а н о в и в :
У задоволенні клопотання дізнавача СД ВП №2 (сел. Ратне) Ковельського РУП ГУНП України у Волинській області капітана поліції ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку на території земельної ділянки кадастровий номер 0724284800:02:000:0089, за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_6 , з метою фіксування відомостей щодо обставин вчинення кримінального проступку, а саме: викопаної штучної водойми відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя С. Лозицький
Суд | Ратнівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 95345435 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Ратнівський районний суд Волинської області
Лозицький С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні