Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/991/20
Провадження № 2-о/945/10/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2021року м. Миколаїв
Миколаївський районний суд Миколаївської області, в складі головуючого судді Войнарівського М.М., за участю секретаря судового засідання Куртія О.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Кир`яківська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту проживання його разом з ОСОБА_2 як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу у період з 1985 по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Свої вимоги мотивує тим, що сімейні стосунки між ними виникли приблизно з 1985 року. Вони проживали однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, мали спільний бюджет, фактично виконувала права та обов`язки подружжя. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, площею 5,15 га., розташованої в межах території Кир`яківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області. Цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Кадастровий номер земельної ділянки - 4824280900:05:000:0017. Заявник звернувся до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті померлої ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки інших спадкоємців у неї не було. Проте, приватним нотаріусом йому було роз`яснено, що він не є спадкоємцем за законом, заповіту спадкодавець не складав, факт проживання однією сім`єю повинен встановити суд, оскільки він не являється офіційним чоловіком спадкодавця.
Заявник та його представник в останнє судове засідання не з`явилися. При цьому представник заявника подала заяву про розгляд справи без їх участі.Натомість в раніше проведеному судовому засіданні заявлені вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився,при цьому подав заяву про розгляд справи без його участі також зазначив,що не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Заслухавши свідків,з`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
Згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 21.03.2005 року ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 73 роки в с.Петрово-Солониха Миколаївського району Миколаївської області.
Як вбачається з довідки Виконавчого комітету Кир`яківскої сільської ради Миколаївського району Миколаївської області № 464 від 10.06.2020 року ОСОБА_2 постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 з 20.11.1981 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . За цією адресою також був зареєстрований та постійно проживав разом з спадкодавцем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 28.04.1985 року.
Відповідно до копії акту про спільне проживання від 10.06.2020 року за адресою АДРЕСА_1 з 1985 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 проживали разом та вели спільне господарство ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно копії державного акту про право власності на земельну ділянку серія МК № 076923 від 23.09.2004 року серія МК № 076923 ОСОБА_2 є власником земельної ділянки 5,15га розташованої в межах території Кир`яківської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області. Цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Кадастровий номер земельної ділянки - 4824280900:05:000:0017.
Зі спадкової справи № 11/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заведеної приватним нотаріусом Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Георгієвої О.Г., вбачається, що 18.06.2020року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вказуючи що зі спадкодавцем спільно проживали однією сім`єю та вели спільне господарство.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до ч. 3 та ч. 4 ст. 12, ч. 1 та ч. 2 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Виходячи з аналізу вказаної норми СК України, сім'єю є соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей ( власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв`язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.
Відповідно п.21 постанови №7 від 30 травня 2008 року Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємця за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Вирішуючи питання щодо правового режиму такого майна, суди повинні встановити факти створення (придбання) сторонами майна внаслідок спільної праці, ведення спільного господарства, побуту, виконання взаємних прав та обов`язків, з`ясовують час придбання, джерело набуття (кошти, за які таке майно було набуте), а також мету придбання майна, що дозволяє надати йому правовий статус спільної сумісної власності.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Згідно ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Кожна сторона несе ризик наслідків, пов`язаних із ненаданням доказів.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин(фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , надали пояснення, в яких зазначили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знали особисто як сім`ю. Заявник ОСОБА_1 разом з померлою ОСОБА_2 проживали протягом довгого часу як чоловік та дружила, вели спільне господарство, мали риси притаманні подружжю.
Інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 відсутні. Заінтересована особа надала заяву про визнання позову в повному обсязі.
Встановлення факту проживання однією сім`єю потрібно заявнику для прийняття спадщини після смерті дружини.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Кир`яківська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області , про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу - задовольнити.
Встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ,паспорт серія НОМЕР_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1985 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 ЦПК України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду ; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду.
Суддя М. М. Войнарівський
Суд | Миколаївський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2021 |
Оприлюднено | 10.03.2021 |
Номер документу | 95355181 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Войнарівський М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні