Ухвала
від 02.03.2021 по справі 2-н-1003/10
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

02.03.2021 Справа №2-н-1003/10

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Вийванко О. М.

за участю секретаря с/з Хримко У. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал про заміну сторони виконавчого провадження у цивільній справі за заявою кредитної спілки Альянс Україна про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по оплаті кредиту, -

В С Т А Н О В И В :

Заявник Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал звернулося в суд із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з кредитної спілки Альянс Україна на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал , у зв`язку із переходом до заявника права грошової вимоги до ОСОБА_1 .

Представник заявника у судове засідання не з`явився, однак просив дану заяву розглядати без участі їх представника.

Представник кредитної спілки Альянс Україна у судове засідання не з`явився, однак подали заяву про розгляд справи без їх участі, заперечують проти задоволення заяви про заміну сторони у судовому наказі, у зв`язку із тим, що кредитна спілка як кредитодавець з огляду на особливості статусу, визначеного законом, не має права відступати вимоги за кредитним договором, оскільки такі повноваження законом не передбачені.

ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася із невідомої суду причини, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причин неявки у судове засідання суду не повідомила та не подала клопотання про розгляд справи у її відсутності.

Перевіривши, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження, слід задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в Підволочиському районному відділі ДВС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) знаходиться на примусовому виконанні судовий наказ № 2-н-1003, виданий 30.07.2010 Тернопільським міськрайонним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь КС Альянс Україна заборгованості за кредитним договором № 0204-08 кТВ від 26.03.2008.

17.03.2011 було відкрите виконавче провадження № 25185924, про що свідчить постанова про відкриття виконавчого провадження від 17.03.2011.

Заявник зазначає, що 11.07.2011 КС Альянс Україна та ТОВ Перша кредитно-фінансова компанія уклали договір відступлення прав вимоги № 1/В, згідно з яким відбулося переуступлення прав вимог за рядом кредитних договорів.

Крім цього, 15.07.2011 ТОВ Перша кредитно-фінансова компанія та ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал уклали договір відступлення прав вимоги № 2/В, згідно з яким відбулося переуступлення прав вимог за рядом кредитних договорів, зокрема, ТОВ Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал набуло статусу нового кредитора та отримало право грошової вимоги по відношенню до осіб, які є боржниками КС Альянс Україна , в тому числі і до ОСОБА_1 .

Зобов`язання виникають з підстав, передбачених статтею 11 Цивільного кодексу України(далі -ЦК України), зокрема договорів.

Розділ І книги п`ятої ЦК України регулює загальні положення про зобов`язання, зокрема положення щодо сторін у зобов`язанні.

Так, відповідно до частини першої статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор (частина перша статті 510 ЦК України).

Законодавством також передбачені порядок та підстави заміни сторони (боржника чи кредитора) у зобов`язанні.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відступлення права вимоги є правочином (договором), на підставі якого старий кредитор передає свої права в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав новому кредитору, а новий кредитор приймає ці права і зобов`язується або не зобов`язується їх оплатити. Відступлення права за своєю суттю означає договірну передачу зобов`язальних вимог первісного кредитора новому кредитору.

На відносини цесії поширюється положення про договір купівлі-продажу, оскільки частиною третьою статті 656 ЦК України передбачено, що предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру.

Статтею 204 ЦК України закріплено презумпцію правомірності правочину та зазначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Ця презумпція означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права й обов`язки, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема на підставі судового рішення, або в силу прямої вказівки закону.

Відповідно до ч.ч.2-3 ст.215 ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин).

У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний право чин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Суд вважає, що зобов`язання виникло із кредитного договору, укладеного між КС Альянс Україна та ОСОБА_1 , надання кредитних коштів здійснено за рахунок об`єднання грошових внесків членів кредитної спілки, таке зобов`язання тісно пов`язано з особою кредитора і в силу положень статті 515 ЦК України заміна кредитора у таких зобов`язаннях не допускається, а тому, відступлення права вимоги КС Альянс Україна не спричиняє правових наслідків.

Так, заміна кредитора не допускається у зобов`язаннях, нерозривно пов`язаних з особою кредитора (ст.15 ЦК України).

В статті 1 Закону України Про кредитні спілки передбачено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Статтею 21 Закону України Про кредитні спілки визначено види господарської діяльності кредитної спілки, а пунктом 11 частини першої цієї статті врегульовано, що провадження кредитною спілкою іншої діяльності, крім передбаченої цим Законом, не допускається.

Отже, кредитна спілка як кредитодавець з огляду на особливості правового статусу, визначеного законом, не має права відступати право вимоги за кредитним договором, оскільки такі повноваження законом не передбачені.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладений у постановах від 15 квітня 2015 року у справі № 6-59 цс15 та від 02 вересня 2015 року у справі № 6-667цс15, постанові Верховного Суду від 22 грудня 2018 року у справі № 642/1269/16-ц.

За вказаних обставин, враховуючи, що зобов`язання виникло із кредитного договору, укладеного між КС Альянс Україна та ОСОБА_1 , надання кредитних коштів здійснено за рахунок об`єднання грошових внесків членів кредитної спілки, такі зобов`язання тісно пов`язані з особою кредитора і в силу положень статті 515 ЦК України заміна кредитора у таких зобов`язаннях не допускається, а тому, заява про заміну сторони виконавчого провадження не підлягає задоволенню саме з підстав того, що відступлення права вимоги КС Альянс Україна не спричиняє правових наслідків.

На підставі наведеного, керуючись статтями 259, 260, 261, 352-354, 442 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Прімоколект-Капітал про заміну сторони виконавчого провадження у цивільній справі за заявою кредитної спілки Альянс Україна про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по оплаті кредиту.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Ухвала суду складена та підписана 02 березня 2021 року.

Головуючий суддяО. М. Вийванко

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення02.03.2021
Оприлюднено09.03.2021
Номер документу95356199
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-н-1003/10

Ухвала від 02.03.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 14.01.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Судовий наказ від 27.10.2010

Цивільне

Кіровський районний суд м.Дніпропетровська

Казак С. Ю.

Ухвала від 16.12.2010

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Яковлева В. С.

Судовий наказ від 01.12.2010

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Іванов Д. Л.

Судовий наказ від 29.09.2010

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Блажко І. О.

Судовий наказ від 22.11.2010

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Маценко Н. П.

Судовий наказ від 22.11.2010

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Маценко Н. П.

Судовий наказ від 22.11.2010

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Маценко Н. П.

Судовий наказ від 04.11.2010

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Кулініч Ю. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні