Рішення
від 24.02.2021 по справі 607/21952/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.02.2021 Справа №607/21952/20

місто Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Герчаківської О. Я.,

з участю секретаря судового засідання Киреньки Г. Я.,

позивачки ОСОБА_1 ,

представника позивачки, адвоката Лисенко О. В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Домаморицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно .

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона з 22 червня 2005 року до сьогодні зареєстрована та проживає у житловому будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , який має статус колгоспного двору. Членами колгоспного двору були голова двору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яким вказаний будинок з господарськими будівлями та спорудами належав у рівних частках по 1/3 частці кожному. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки - ОСОБА_4 , після смерті якої заведена спадкова справа № 535 за 2001 рік, спадщину прийняла ОСОБА_1 . Інші спадкоємці із заявами не зверталися. На день смерті ОСОБА_4 разом із померлою проживали ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивачки - ОСОБА_3 , після смерті якого спадкова справа не заводилась. Єдиним спадкоємцем, який фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 була ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла. В порядку частини третьої ст. 1268 ЦК України для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 позивачка звернулась до державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори. Однак нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про спадщину з підстав відсутності правовстановлюючих документів про належність майна спадкодавцеві.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на спадкове майно - житловий будинок, загальною площею 78,3 кв. м. , в тому числі житловою - 55,1 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою судді від 22 грудня 2020 року відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Домаморицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно. Постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

У підготовчому судовому засіданні, яке відбулося 01 лютого 2021 року судом задоволено клопотання представника позивача та здійснено заміну первісного відповідача Домаморицької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на належного - Підгороднянську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області.

Позивачка та її представник, адвокат Лисенко О. В., в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задоволити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача Підгороднянської сільської ради подав до суду клопотання, у якому просив суд розглядати цивільну справу без його участі, заперечень не має.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві, а також у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, розглянувши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини.

Позивачка ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьки - ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 05 серпня 1965 року Домаморицькою сільською радою Козівського району Тернопільської області.

10 вересня 1977 року ОСОБА_7 та ОСОБА_5 одружилися, після реєстрації шлюбу подружжю присвоєні прізвища - ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 , виданим 10 вересня 1977 року Домаморицькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області.

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьки: ОСОБА_10 , ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 27 червня 1950 року в с.Домаморич.

ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 та ОСОБА_9 одружилися, після реєстрації одруження присвоєно прізвища - ОСОБА_11 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4 , виданим 24 грудня 1971 року Тернопільським райбюро ЗАГС.

Як слідує з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого Домаморицькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла у віці 64 роки ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого Домаморицькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області 07 квітня 2005 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 68 років.

ОСОБА_12 народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_7 , видане повторно 24 січня 2006 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського районного управління юстиції у Тернопільській області України.

Як слідує з довідки № 21/3-96 від 24 січня 2006 року, виданої начальником відділу реєстрації актів цивільного стану Тернопільського районного управління юстиції, 17 липня 1934 року зареєстровано шлюб ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , прізвища після реєстрації шлюбу - ОСОБА_2 .

Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_8 , виданим 05 березня 2008 року Домаморицькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 97 років.

Із свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок, виданого 30 листопада 1989 року виконавчим комітетом Тернопільської районної Ради народних депутатів Тернопільської області Української PCP вбачається, що жилий будинок з належними до нього будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 дійсно належить на праві особистої власності колгоспному двору, що складається з 3 членів, головою якого є ОСОБА_2 .

Згідно інформаційної довідки про технічний стан нерухомого майна, виданої Тернопільським госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації за № 39 від 15 січня 2020 року, до складу домоволодіння загальною площею 78,3 кв.м. в тому числі житловою - 55,1 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 . входить: житловий будинок з прибудовою (літера А), хлів з підвалом (літера Б), літня кухня (літера В), хлів (літера Г), погріб (літера Г/г), криниця (літера К), огорожа (літера 1-3), вимощення (літера II). Також у графі Примітка зазначено, що по обліку бюро будинковолодіння АДРЕСА_1 . рахується за ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 .

Як слідує з інформаційної довідки, виданої Тернопільським госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації 15 січня 2020 року № 40 станом на 01 січня 2013 року житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 . зареєстровано за головою колгоспного двору ОСОБА_2 на підставі свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок, виданого Тернопільською районною радою 30 листопада 1989 року та записано в реєстру книгу № 1 за реєстровим № 69.

Відповідно до інформаційних довідок, виданих Тернопільським госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації 15 січня 2020 року № 41 та № 42 станом на 01 січня 2013 року державна реєстрація права власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 . за ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в бюро не проведена.

Як слідує із довідки № 50, виданої Тернопільським районним бюро технічної інвентаризації вартість житлового будинку по АДРЕСА_1 . Домаморич становить 323 807 грн.

Як зазначено у довідці № 278 від 11 серпня 2020 року, виданій виконкомом Домаморицької сільської ради Тернопільського р-ну Тернопільської обл., станом на квітень 1991 року членами двору за адресою АДРЕСА_1 . були голова двору ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7.; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5.; ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_5.

ОСОБА_1 з 22 червня 2005 року по даний час зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Домаморицької сільської ради Тернопільського р-ну Тернопільської обл. від 11 серпня 2020 року за №279.

Відповідно до довідки № 394, виданої 17 грудня 2020 року Підгороднянською сільською радою Тернопільського р-ну Тернопільської обл. на час смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в спадковому будинку за адресою АДРЕСА_1 були зареєстровані мати - ОСОБА_2 та чоловік - ОСОБА_3 , на час смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 була зареєстрована мати - ОСОБА_2 , а на час смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована - онука ОСОБА_1 .

Постановою від 13 лютого 2020 року за №280/02-31 державним нотаріусом Тернопільської районної державної нотаріальної контори встановлено, що при розгляді документів було виявлено, що на житловий будинок АДРЕСА_1 . відсутні державна реєстрації права власності та він належить до колгоспного двору, який складається з трьох членів, головою якого є ОСОБА_2 . Відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті баби - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зі змісту цієї постанови також вбачається, що у справах Тернопільської районної державної нотаріальної контори заведена спадкова справа за № 467/2008 року, після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла онука померлої - ОСОБА_1 . Після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 заведена спадкова справа № 535 за 2001 рік, спадщину прийняла ОСОБА_1 . Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не звертались. Після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкова справа не заводилась.

Відтак, проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до наступного висновку.

При вирішення спорів щодо майна колишнього колгоспного двору, яке придбане до 15 квітня 1991 року, належить застосовувати норми, ще регулювали власність цього двору до вказаної дати, зокрема, право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Розмір таких часток визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

З огляду на те, що станом на квітень 1991 року членами колгоспного двору за адресою АДРЕСА_1 . були голова двору ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7.; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5.; ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_5., то право власності на вказаний будинок належав їм по 1/3 частки кожному.

Згідно із роз`ясненнями, викладеними у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності , до правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство.

Пунктом 1 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування визначено, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР).

Стаття 524 ЦК УРСР визначає, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінене заповітом.

Відповідно до статті 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Відповідно до cт. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Відповідно до ч. 1 cт. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно ч. 2 cт. 553 ЦК УРСР вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини .

Як зазначено у постанові державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведена спадкова справа № 535 за 2001 року, спадщину прийняла ОСОБА_1 , інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не звертались.

Відтак 1/3 частку двору за адресою АДРЕСА_1 . після смерті ОСОБА_4 успадкувала ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 . Оскільки, спадщина відкрилася після 01 січня 2004 року, то застосуванню підлягають норми ЦК України.

Відповідно до cт. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до cт. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно cт. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частина 3 статті 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Стаття 1269 ЦК України встановлює, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

З огляду на те, що ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 . Домаморич проживала з ІНФОРМАЦІЯ_8 , а її батько помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та вона не зверталася із заявою до нотаріуса про прийняття спадщини, то вона не спадкувала належну ОСОБА_3 частку у колгоспному дворі.

Відтак , єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 була ОСОБА_2 , яка проживала з ним на момент його смерті та вважається такою, що прийняла спадщину. Отже, після смерті ОСОБА_3 ОСОБА_2 належало 2/3 частки будинку за адресою АДРЕСА_1 ., які складали 1/3 частка, що належала їй як члену колгоспного двору та 1/3 частка, успадкована після ОСОБА_3 .

Як слідує із постанови державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла її онука - ОСОБА_1 .

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 успадкувала за законом після смерті матері ОСОБА_4 1/3 частину житлового будинку, загальною площею 78,3 кв.м. в тому числі житловою - 55,1 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , а після смерті баби ОСОБА_2 - 2/3 частини вказаного будинковолодіння.

Однак, у зв`язку з тим, що державна реєстрація права власності на будинковолодіння за вищевказаною адресою спадкодавцями не проведена (виникнення права власності на будинки не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності Цивільним кодексом України 2004 року та Законом від 01 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ), та через відсутність свідоцтва про право власності на це майно, нотаріус відмовила позивачці в оформленні спадкових прав - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, а тому спадкоємиця звернулася до суду з позовом про визнання за нею права власності на спадкове майно.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення шляхом визнання за нею права власності на житловий будинок, загальною площею 78,3 кв.м. в тому числі житловою - 55,1 кв.м., з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У зв`язку з тим, що позивачка не заявила вимог про розподіл судових витрат, дане питання судом не вирішується.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 83, 206, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно - житловий будинок, загальною площею 78,3 кв. м., в тому числі житловою - 55,1 кв. м., з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Позивач: ОСОБА_1 ,РНОКПП: НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;

Відповідач : Підгороднянська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області,код ЄДРПОУ: 14029197, адреса місцезнаходження: вул. Зелена, 2, с. Підгородне Тернопільського району Тернопільської області, 47726.

Повний текст рішення суду складено 01 березня 2021 року.

Головуючий суддяО. Я. Герчаківська

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення24.02.2021
Оприлюднено09.03.2021
Номер документу95366088
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/21952/20

Рішення від 24.02.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Рішення від 24.02.2021

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

Ухвала від 22.12.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Герчаківська О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні