Справа № 485/182/21
Провадження № 2-о/485/20/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2021 року м. Снігурівка
Cнігурівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Квєтка І.А.,
секретар судового засідання Семенака А.Г.,
за участі заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Снігурівка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Снігурівська міська рада Миколаївської області, про встановлення факту родинних відносин,
встановив:
У лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою, яку обґрунтовує таким.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на належну йому земельну ділянку площею 5,44 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № 4825780000:07:000:0005 в межах території Снігурівської міської ради Миколаївської області. Він є єдиним спадкоємцем після смерті діда, оскільки його батько (син діда) за оформленням спадщини не звертався, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . З метою оформлення спадкових прав звернувся до нотаріуса, однак йому відмовлено за неможливості підтвердити факт родинних відносин між ним та дідом через розбіжність у написанні прізвищ його, батька ті діда, та по батькові діда. Іншим шляхом вирішити питання про встановлення факту родинних відносин між ним та спадкодавцем не представляється можливим. Враховуючи викладене, просив встановити факт родинних відносин між ним та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як між онуком та дідом.
У судовому засідання заявник заявлені вимоги підтримав та просив про їх задоволення. Суду пояснив, що є єдиним спадкоємцем земельної ділянки товарного сільськогосподарського виробництва після смерті діда ОСОБА_2 , який на його ім"я залишив заповіт. З метою оформлення спадщини звернувся до нотаріуса, де йому було роз"яснено про необхідність підтвердження родинних відносин із спадкодавцем, оскільки його прізвище та прізвище батька " ОСОБА_3 ", тоді як прізвище діда" ОСОБА_4 ". Тоді ж виявилося, що у свідоцтві про народження його батька у його прізвищі та прізвищі батька наявне незастережене виправлення у частині літери "в". Хто та коли здійснив зазначене виправлення йому не відомо.
Представник заінтересованої особи Снігурівської міської ради Миколаївської області подала суду письмову заяву про слухання справи в її відсутність, проти задоволення заяви заперечень не мала.
Заслухавши заявника, свідків, дослідивши докази у справі, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Снігурівка Миколаївської області помер ОСОБА_2 , про що 31 січня 2019 року зроблено актовий запис № 46 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 Снігурівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївської області (а.с. 8).
Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 5,44 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у межах території Снігурівської міської ради Миколаївської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 049582, виданого 12 жовтня 2004 року Снігурівською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження № 604-р від 09 серпня 2004 року (а.с. 14), яку останній за життя заповів ОСОБА_1 - заявнику у справі, що вбачається з копії заповіту від 11 жовтня 2007 року, посвідченого приватним нотаріусом Снігурівського районного нотаріального округу Шульгою Т.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 1126 (а.с. 6).
Заявник у справі ОСОБА_1 з метою оформлення спадкових прав за законом після смерті діда ОСОБА_2 , звернувся до приватного нотаріуса Снігурівського районного нотаріального округу Шульги Т.В., вказане підтверджено даними спадкової справи №29/2020, заведеної до майна померлого ОСОБА_2 .
Батько заявника ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який також звернувся із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини з метою оформлення спадкових прав після смерті свого батька ОСОБА_2 , після чого відмовився від обов"язкової частки у спадковому майні за заповітом від 11 жовтня 2007 року на користь свого сина, заявника по справі, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить копія свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_2 , виданого 15 квітня 2020 року Снігурівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис про смерть № 156 від 15 квітня 2020 року (а.с.12). Інші спадкоємці за даними спадкової справи відсутні.
16 грудня 2020 року за № 213/02-14, приватний нотаріус Снігурівського районного нотаріального округу Шульга Т.В. надала письмове роз"яснення про те, що для оформлення спадкових прав на майно, що належить померлому ОСОБА_2 , заявнику необхідно надати документи на підтвердження родинних відносин з померлим дідом, оскільки надані заявником свідоцтва про його народження та народження його батька ОСОБА_5 не дають змогу встановити родинні відносини між заявником та дідом ОСОБА_2 за різності прізвищ заявника, його батька та діда; крім того у свідоцтві про народження батька заявника є виправлення прізвищ його та його батька, а також прізвище його батька значиться по батькові " ОСОБА_6 ". Згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження батька заявника, останній зазначений як ОСОБА_7 , а його батько як ОСОБА_2 (а.с. 10).
Тобто, документально підтвердити те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є між собою рідними дідом та онуком неможливо.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
З роз`яснень п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008р. "Про судову практику у справах про спадкування" вбачається, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем.
Як вбачається з копії свідоцтва серії НОМЕР_3 про народження виданого 04 березня 1970 року Снігурівським райбюро ЗАГСу Миколаївської області на підставі актового запису про народження № 305 від 15 листопада 1960 року, в м. Снігурівка Миколаївської області народився " ОСОБА_8 ", його батьками вказані російською мовою ОСОБА_9 та ОСОБА_10 ; у свідоцтві маються виправлення прізвища дитини та її батька з " ОСОБА_11 " на " ОСОБА_3 ", без застереження посадовою особою, що видала цей документ (а.с. 9). Внесення змін до актового запису цивільного стану не проводилося.
17 липня 1982 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем м. Снігурівка Миколаївської області, та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженкою с. Афанасіївка Снігурівського району Миколаївської області; після укладення шлюбу прізвище чоловіка " ОСОБА_3 ", дружини " ОСОБА_3 " (російською мовою); актовий запис про шлюб № 76, вчинений 17 липня 1982 року Відділом ЗАСу Снігурівського РВК Миколаївської області (а.с.13).
За час перебування у шлюбі у подружжя ІНФОРМАЦІЯ_5 народився син ОСОБА_1 (заявник у справі), про що Відділом ЗАГСу Снігурівського РВК Миколаївської області 27 лютого 1990 року видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , актовий запис № 30 від 27 лютого 1990 року; відомості про батьків: ОСОБА_8 , ОСОБА_13 (російською мовою) - а.с. 11.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Миколаєві помер ОСОБА_5 , про що 15 квітня 2020 року зроблено актовий запис № 156 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 Снігурівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - а.с. 12.
Однак, як вбачається з копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №000289561157 від 17 грудня 2020 року, виданого на підставі актового запису про народження № 305 від 15 листопада 1960 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Снігурівка Миколаївської області народився ОСОБА_7 , внесені відомості про батька: ОСОБА_2 ; відомості про матір: ОСОБА_14 (а.с. 10).
Крім того, за даними будинкової книги, російською мовою, за адресою: АДРЕСА_1 , були зареєстровані та проживали ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 з 1969 року по 1989 роки; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з 1977року, знятий з реєстрації місця проживання у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з 1987, та заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 2006 року (а. с.15-21 ).
Факт родинних відносин заявника з батьком та дідом підтвердили і у судовому засіданні свідки ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , які показали, що знали ОСОБА_2 та ОСОБА_8 , батька та сина відповідно. Заявник у справі дійсно є їх онуком та сином. Свідок ОСОБА_13 , яка є матір"ю заявника та була дружиною померлого ОСОБА_8 , пояснила, що достовірних причин розбіжності у прізвищах свекра та чоловіка не знає, однак їй відомо, що по роду чоловіка завжди була плутанина із прізвищем, половина роду " ОСОБА_4 ", а половина "Сливчуки". Як саме вірно ніхто не знає. Діда також називали за прізвищем " ОСОБА_3 ". Хто вніс виправлення у свідоцтво про народження чоловіка, він їй не розповідав, а батько його був неграмотним, тому особливого значення цьому не надав.
Вказані надані суду докази є належними та достатніми для висновку про те, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 .
Ураховуючи вищевикладене, а також те, що заінтересована особа, не заперечувала проти задоволення заяви, інші спадкоємці відсутні, підтвердити родинні відносини іншим шляхом неможливо, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин підлягає задоволенню, оскільки встановлення факту має для нього юридичне значення; підтвердження такого факту необхідне заявнику для підтвердження права на спадкування; спір про право відсутній.
Керуючись ст. ст. 4, 13, 293 -294, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Снігурівська міська рада Миколаївської області, про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженцем м.Снігурівка Миколаївської області, та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Снігурівка Миколаївської області, як між онуком та дідом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду або через Снігурівський районний суд, який відраховується з дня складення повного судового рішення.
Суддя
Повне судове рішення складене 09.03.2021 р.
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2021 |
Оприлюднено | 10.03.2021 |
Номер документу | 95391718 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Квєтка І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні