Рішення
від 04.03.2021 по справі 698/633/20
ШПОЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 698/633/20 Провадження № 2-о/710/5/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.03.2021 м. Шпола

Шполянський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Сивоконя С.С.,

за участі секретаря судового засідання - Бойко О.С.,

учасники справи:

заявник - ОСОБА_1

свідки - ОСОБА_2 , ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Шпола цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особи: Веселокутська сільська рада, Лип`янську сільську раду об`єднаної територіальної громади Звенигородського району Черкаської області про встановлення факту проживання однією сім`єю

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст вимог

21.01.2021 до Шполянського районного суду Черкаської області надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю. Заявник просить встановити юридичне значення, а саме факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Шпола, Черкаської області, актовий запис про смерть №2 від 02 березня 2020 року, - однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини після смерті останнього.

Аргументи сторін .

Свою заяву заявник мотивує тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 починаючи із грудня 2000 року та на протязі більше як дев`ятнадцять років проживали однією сім`єю без укладення шлюбу в належному ОСОБА_4 на праві власності житловому будинку АДРЕСА_1 , де разом вели спільне господарство. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого виконавчим комітетом Веселокутської сільської ради, Шполянського району, Черкаської області від 02 березня 2020 року. Звернувшись до нотаріуса для оформлення спадщини, заявниці було відмовлено. Відмова ґрунтувалась на необхідності надати нотаріусу доказів, які можуть бути підставою для спадкування майна померлого ОСОБА_4 . Так, як доказом родинних та інших відносин спадкоємців із спадкодавцем є рішення суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин, заявник звернулася до суду.

В судове засідання заявниця з`явилася та підтримала повністю заявлені вимоги.

Представник заінтересованої особи - Лип`янської сільської територіальної громади в судове засідання не з`явився, надав заяву про проведення судового засідання у його відсутність, проти задоволення заяви не заперечував.

У судове засідання з`явилися свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які надали покази, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , проживали без реєстрації шлюбу разом дев`ятнадцять років.

Ухвалою судді Шполянського районного суду Черкаської області від 21.01.2021 було відкрито провадження по справі.

Ухвалою Шполянського районного суду Черкаської області від 17.02.2021 до участі в цивільній справі залучено в якості третьої особи Лип`янську сільську раду ОТГ Звенигородського району, Черкаської області.

Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом.

Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, встановив наступне.

За відомостями довідки виданої виконавчим комітетом Веселокутської сільської ради Шполянського району Черкаської області від 01.07.2020 за №47, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 проживав та був прописаний в АДРЕСА_1 у власному будинку. З грудня 2000 року в цьому будинку разом з ОСОБА_4 проживала без реєстрації співмешканка ОСОБА_1 , яка і по даний час проживає в будинку (а.с.8).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02.03.2020 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Шпола, Черкаської області (а.с.9).

Згідно листа завідувача Шполянської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 27.08.2020 № 400/02-14 про видачу свідоцтва про право на спадщину, інформація про заведення спадкової справи після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 є в наявності. Із заявою про прийняття спадщини крім ОСОБА_1 ніхто не звертався. Для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , необхідно надати доказ, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом. У разі неможливості надати доказ, рекомендовано ОСОБА_1 звернутися до суду для вирішення питання у відповідності до ст. 1264 Цивільного кодексу України. (а.с.10).

Відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, земельна ділянка з кадастровим номером 7125781600:03:001:0007 площею 2 га належить на праві приватної власності ОСОБА_4 (а.с.11).

Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Веселокутської сільської ради Шполянського району Черкаської області від 23.06.2020 за №38, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу, мали спільний бюджет та вели спільне господарство в будинку АДРЕСА_1 починаючи із грудня 2000 року по день смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.12).

За відомостями копії свідоцтва про шлюб виданого повторно серії НОМЕР_2 від 07.07.2020, шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 було розірвано 05 жовтня 2001 року, актовий запис №72 (а.с.13).

Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права.

Згідно ч. 3,4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

За змістом п.5 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Частина 2 статті 3 СК України визначає, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Згідно ч.1 ст. 21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

За змістом п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Згідно п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 за № 5 Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну сімейне життя , вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі Ельсхольц проти Німеччини від 13.07.2000, суд визначив, що поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші сімейні de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом .

Згідно ч.1.ст.316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу необхідне для підтвердження свого права на спадкове майно.

Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю. Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. Такий висновок міститься у Постанові Верховного Суду у справі № 619/756/16-ц від 28.10.2019.

Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу є, зокрема: свідоцтва про народження дітей; довідки з місця проживання; свідчення свідків; листи ділового та особистого характеру тощо; свідоцтво про смерть одного із подружжя ; свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько; виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що подружжя вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства. Такий висновок міститься у Постанові Верховного Суду у справі № 524/10054/16 від 15.07.2020.

Згідно до ч. 5,6 ст.13 Закону України Про судоустрій та статус суддів , висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Вимогами ч.4 ст.263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно ч.1.ст.316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу необхідне для підтвердження свого права на спадкове майно.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у м. Шпола, Черкаської області, у віці 38 років, про що 02.03.2020 виконавчим комітетом Веселокутської сільської ради Шполянського району Черкаської області було складено відповідний актовий запис № 2. (а.с.9)

Після смерті ОСОБА_4 заведена спадкова справа завідувачем Шполянської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) Курінним В.В. Із заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_1 , заявниця по справі. Завідувачем Шполянської державної нотаріальної контори роз`яснено заявниці, що для отримання свідоцтва про право на спадщину, їй необхідно надати нотаріусу докази, які підтверджують спадкування за законом у відповідності до ст. 1264 ЦК України, що підтверджується листом завідувача Шполянської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 27.08.2020 № 400/02-14 про видачу свідоцтва про право на спадщину(а.с.10)

Разом з тим, факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_4 підтвердили у судовому засіданні свідки: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з показів яких встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 з 2000 року протягом дев`ятнадцяти років проживали однією сім`єю без реєстрацію шлюбу, вели спільне господарство та мали спільний бюджет, по день смерті ОСОБА_4 .

Факт проживання ОСОБА_1 разом із ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 із грудня 2000 року і по день смерті ОСОБА_4 , підтверджується довідкою виконавчого комітету Веселокутської сільської ради Шполянського району, Черкаської області від 23.06.2020 № 38 (а.с.12).

Заявниця не має змоги, крім судового порядку встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу. Факт, який просить встановить заявниця, підтверджується письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи, та поясненням свідків, отже вимоги заявниці є обґрунтованими та підтверджені належними доказами.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів заявника, оцінивши докази, надані заявником, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію заявниці, покладену в основу заявленої вимоги, а відтак, заявлена вимога підлягає до задоволенню.

Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3 , 21 Сімейного кодексу України , ст. 1264 ЦК України , ст. 81 , 89 , 258-259 , 263-265 , 294 , 315 - 319 , 354 , 355 ЦПК України , суд

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , понад п`ять років з 2000 року до часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 - актовий запис про смерть № 2 від 02.03.2020.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/ .

Суддя С.С. Сивокінь

СудШполянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.03.2021
Оприлюднено11.03.2021
Номер документу95429247
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —698/633/20

Рішення від 04.03.2021

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Рішення від 04.03.2021

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 17.02.2021

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 21.01.2021

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 19.01.2021

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні