ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/14434/20
провадження № 2/753/7567/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" грудня 2020 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Унікум-14 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території та у ремонтний і резервний фонди,
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2020 р. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Унікум- 14 (далі по тексту - ОСББ Унікум - 14 , позивач) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення заборгованості за оплату внесків на утримання будинку, споруд та прибудинкової території з урахуванням інфляційної складової боргу та трьох процентів річних в загальному розмірі 3 942 грн. 75 коп.
Позов обґрунтований такими обставинами. Відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . У будинку АДРЕСА_1 створене ОСББ Унікум - 14 , метою діяльності якого є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів. Загальними зборами було затверджено розмір внесків на утримання будинку, обов`язкових до сплати переважною більшістю власників квартир та нежитлових приміщень в будинку. Відповідач ОСОБА_1 зобов`язаний сплачувати кожного місяця, починаючи з 2017 р., по 5,28 грн. за кв.м., в ремонтний фонд у розмірі 0,22 грн. за кв.м. і у резервний фонд у розмірі 0,165 грн. за кв.м. Проте, відповідач своєчасно та у повному обсязі не сплачує затверджені органами управління внески на утримання будинку та прибудинкової території, в ремонтний і резервний фонди, внаслідок чого за період з 01.02.2018 по 01.08.2020 у відповідача перед позивачем утворилася заборгованість в розмірі 3546 грн. 94 коп. Відповідач як боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на підставі положень статті 625 ЦК України зобов`язаний сплатити зазначену суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Ухвалою від 02.10.2020 суд відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
03.11.2020 відповідач ОСОБА_1 отримав ухвалу про відкриття провадження у справі та позовну заяву з додатками, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк відповідачем ОСОБА_1 було подано клопотання із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, оскільки на його думку характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі вимагає проведення судового засідання.
За результатами дослідження матеріалів справи суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання відповідача з таких підстав.
Відповідно до положень статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленні при ухваленні судового рішення (стаття 77 ЦПК України).
За загальним правилом, встановленим частиною 1 статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених цим Кодексом.
Стаття 84 цього Кодексу визначає, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Ураховуючи, що предметом даного позову є вимоги про стягнення заборгованості за оплату внесківна утримання будинку, споруд та прибудинкової території, тягар доказування існування заборгованості та її розміру покладається на позивача.
На підтвердження вимог позову позивачем надано копії протоколів установчих та загальних зборів об`єднання співвласників, на яких затверджувались розміри внесків, які діяли у спірний період, при цьому на фальшивість даних протоколів відповідач не посилається.
За змістом статті 279 ЦПК України, яка визначає особливості розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, при розгляді справи в порядку спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
ОСОБА_1 належить на праві власності квартира АДРЕСА_1 загальною площею 71,25 кв.м.
У грудні 2017 р. у багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1 відповідно до положень Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29.11.2001 № 2866-ІІІ (далі - Закон № 2866-ІІІ) створене та зареєстроване ОСББ Унікум - 14 (а.с. 12-21).
Метою створення ОСББ Унікум - 14 є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та Статутом (пункт 2.1 розділу ІІ Статуту ОСББ Унікум - 14 а.с. 15).
Згідно пунктів 6.1, 6.2 розділу VІ Статуту ОСББ Унікум - 14 співвласник зокрема має право брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку і Статутом об`єднання, та зобов`язаний виконувати передбачені Статутом обов`язки та рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень, дотримуватись правил користування приміщеннями, забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення, дотримуватись вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Рішеннями установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 від 04.11.2017 було створено ОСББ Унікум - 14 , затверджено його статут, затверджено кошторис на 2017-2018 р. в сумі 157 453 грн., резервний фонд в сумі 4535 грн. за місяць та обрано органи управління (а.с. 23-26).
Рішенням загальних зборів співвласників ОСББ Унікум - 14 від 04.11.2017 затверджено розмір внесків (платежів) співвласників на управління будинком в сумі 4,80 грн. за один квадратний метр для власників квартир з 2-16 поверх, для власників квартир першого поверху - 4,60 грн. за один квадратний метр, починаючи з 04.11.2017 (а.с. 26).
Позивач вказує, що починаючи з листопада 2017 р. відповідач зобов`язаний кожного місяця здійснювати сплату внесків на утримання будинку, споруд та прибудинкової території згідно затверджених тарифів.
За приписами статей 319, 322 ЦК України власність зобов`язує, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Основні правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29.11.2001 № 2866-ІІІ (далі - Закон № 2866-ІІІ).
Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Отже, вищезазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Відповідно до статті 1 вищевказаного Закону співвласниками багатоквартирного будинку є власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Статтею 10 Закону № 2866-ІІІ визначено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту тощо.
Стаття 15 Закону № 2866-ІІІ покладає на власника обов`язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
За приписом статті 20 Закону № 2866-ІІІ частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Відповідно до статті 22 Закону № 2866-ІІІ для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб`єктів.
Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.
Відповідно до частини 1 статті 509 ЦК України зобов`язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Аналіз вищенаведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що співвласник в силу закону зобов`язаний сплачувати затверджені рішенням загальних зборів ОСББ внески і платежі на утримання спільного майна, при цьому укладення будь-яких окремих договорів щодо їх сплати між ОСББ як юридичною особою та співвласником закон не передбачає.
Більше того ОСББ має статус неприбуткової організації і у своїй діяльності представляє інтереси усіх співвласників, в тому числі і відповідачів, а тому доводи останніх щодо необхідності оформлення між ними договірних відносин не заслуговують на увагу і є безпідставними.
Згідно з положеннями статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Стаття 530 ЦК України визначає, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За змістом положень Закону № 2189-VIII, які суд застосовує до спірних правовідносин за аналогією закону, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Отже ураховуючи встановлений судом факт порушення відповідачем покладеного на нього законом зобов`язань по сплаті обов`язкових внесків, порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом примусового стягнення заборгованості.
На підтвердження розміру позовних вимог позивачем надано розрахунок, здійснену станом на 01.08.2019, відповідно до яких заборгованість відповідача становить 3546 грн. 94 коп. (а.с. 31-32).
Вимоги позивача про стягнення інфляційних втрат та трьох процентів річних ґрунтуються на приписах частини 2 статті 625 ЦК України, згідно яких боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
За змістом цієї норми інфляційні втрати на суму боргу та три проценти річних входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Згідно з наданими позивачем розрахунками (а.с. 31-32) його втрати від інфляції станом на 01.08.2019 склали 277 грн. 41 коп., а три проценти річних від простроченої суми - 118 грн. 39 коп.
Стаття 141 ЦПК України визначає, що у разі часткового задоволення позову судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач поніс витрати на сплату судового збору в розмірі 2102 грн. (а.с. 10-11) та документально підтверджені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3350 грн., а тому останні підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 5, 7, 12, 13, 76, 77, 80, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 279, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Унікум-14 задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Унікум-14 (місцезнаходження: м. Київ, вул. Анни Ахматової, 14-Б, код юридичної особи: 41781136) заборгованість за оплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території та у ремонтний і резервний фонди з урахуванням інфляційних втрат та трьох процентів річних в сумі 3 942 гривні 75 копійок та судові витрати в сумі 5 452 гривні, а усього 9 394 гривні 75 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно з підпунктом 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Розділу XIII ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя:
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2020 |
Оприлюднено | 12.03.2021 |
Номер документу | 95465181 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Трусова Т. О.
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Трусова Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні