РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2021 року Справа № 414/2502/20
Провадження № 2/414/51/2021
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретаря с/з Нагорянської О.В.,
представника позивача Шмуйлової І.М.,
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до Кремінського районного суду Луганської області з позовною заявою до Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування, в обґрунтування якої посилається на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивача - ОСОБА_3 , після смерті якого залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з будівлями і спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав останньому на підставі договору купівлі-продажу від 25.09.2006.
Позивач є єдиним спадкоємцем після смерті свого сина, оскільки ОСОБА_4 , яка доводиться позивачу колишньою дружиною та є матір`ю його сина ОСОБА_3 , померла ще раніше за спадкодавця ОСОБА_3 .
Після смерті сина ОСОБА_1 своєчасно звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, на підставі якої була відкрита спадкову справу.
У жовтні 2020 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Кремінського районного нотаріального округу із заявою про видачу свідоцтва про право власності на спадщину за законом, однак нотаріус відмовив позивачу у видачі такого свідоцтва у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності спадкодавця.
Позивач зазначає, що відновити оригінал правовстановлюючого документу на житловий будинок, що залишився після смерті його сина, а саме договір купівлі-продажу, посвідчений 25.09.2006 приватним нотаріусом Кремінського нотаріального округу Луганської області Недбайло Л.М., відновити неможливо, оскільки зазначений договір був втрачений ще за життя сина.
У зв`язку з цим позивач просив суд визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з будівлями і спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
21.12.2020 разом із вирішенням питання про відкриття провадження у справі було задоволене клопотання позивача про витребування доказів та у Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Лутугинському району та місту Сєвєродонецьку Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) було витребувано повний витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 41-42).
06.02.2021 було задоволене клопотання представника позивача про витребування у приватного нотаріуса Кремінського районного нотаріального округу Луганської області належним чином завіреної копії спадкової справи № 70/2020, заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 67-68).
Позивач у судове засідання не з`явився, його представник у судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, а також надала пояснення, зміст яких повністю збігається з обставинами, викладеними у позовній заяві.
Представник відповідача у засідання не з`явився, голова Боровенської сільської ради Луганської області Середа О. надала письмову заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача за наявними матеріалами.
Заслухавши представника позивача, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 21.10.1978 перебував у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_6 , який рішенням Сєвєродонецького міського народного суду Ворошиловградської області від 06.12.1983 був розірваний. Від цього шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_4 в них народився син ОСОБА_3 . Після розірвання шлюбу, а саме 14.01.2004 ОСОБА_7 уклала шлюб із ОСОБА_8 та взяла собі прізвище останнього, а ІНФОРМАЦІЯ_5 вона померла (а.с. 7, 9-10, 11, 27, 28, 48-49).
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер син позивача ОСОБА_3 і після його смерті залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з будівлями і спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав йому на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 25.09.2006 приватним нотаріусом Кремінського районного нотаріального округу Недбайло Л.М. за реєстровим № 1319 (а.с. 12, 13).
Відповідно до вимог ст. 25 ч. 4 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи (ч. 1 ст. 1269 , ч. 1 ст. 1270 , ч. 2 ст. 1220 ЦК України ).
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1273 ЦК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини після смерті свого сина ОСОБА_3 прийняв спадщину, оскільки на момент смерті сина був зареєстрований та проживав із ним за однією адресою. Інші спадкоємці за законом чи заповітом відсутні. Зазначені обставини підтверджуються дослідженими в судовому засіданні документами спадкової справи № 70/2020, заведеної після смерті ОСОБА_3 (а.с. 71-92).
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на це нерухоме майно.
Із постанови приватного нотаріуса Кремінського районного нотаріального округу Тіщенка О.М. № 169/02-31 від 27.10.2020 про відмову у вчиненні нотаріальної дії вбачається, що під час розгляду заяви ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з будівлями і спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що залишився після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у задоволенні цієї заяви було відмовлено у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності спадкодавця на вказане нерухоме майно (а.с. 14).
Отже, судом встановлено, що перешкодою для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок позивачу, який своєю постановою відмовив у вчиненні відповідної нотаріальної дії, є відсутність у позивача оригіналу документа, який посвідчує право власності спадкодавця ОСОБА_3 на зазначений житловий будинок.
Згідно з п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з п.п. 3.1, 3.3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК , відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред'явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, зокрема, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За таких обставин, оскільки видача свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я позивача не може бути проведена на загальних підставах, які зазначені у Законі України Про нотаріат , суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, що залишилося після смерті ОСОБА_3 , а саме на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 10-13, 76-82, 89, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в порядку спадкування за законом право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , а саме на житловий будинок з будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів із дня складення цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Боровенська сільська рада Кремінського району Луганської області (ідентифікаційний код 04337819; місцезнаходження: Луганська область, с. Боровеньки, вул. Миру, 31-А).
Суддя І.Г. Безкровний
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2021 |
Оприлюднено | 12.03.2021 |
Номер документу | 95467299 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Безкровний І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні