Рішення
від 03.03.2021 по справі 902/1155/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" березня 2021 р. Cправа № 902/1155/20

за позовом :Товариства з обмежено відповідальністю "Енера Вінниця" (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037)

до :Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" в особі (інший відокремлений підрозділ) Вінницька філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" (вул. Артищівська, 9, корп. 1, м. Городок, Львівська обл., 81500) (вул. Василя Копитка, 62 А, м. Липовець, Вінницька обл., 22500)

третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" (вул. Магістрацька,2, м. Вінниця, 21050)

про стягнення 184 473,07 грн

Суддя Яремчук Ю.О.

Секретар судового засідання Гнатик Є.Б.

Представники сторін не з"явились

ВСТАНОВИВ:

26.11.2020 р. до Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" в особі (інший відокремлений підрозділ) Вінницька філія Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" про стягнення 184 473,07 грн.

В якості підстав заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що між сторонами у справі виникли господарські відносини, щодо постачання електричної енергії споживачу ТОВ Т.Б. Фрут в особі Вінницької філії ТОВ Т.Б. Фрут за адресою: вул. Василя Копитка, 62 А, м. Липовець, Вінницька обл.. 22500). На виконання господарських відносин через відсутність підписаного договору, позивач направляв відповідачу лист 1.13-12646 від 10.11.2020 р. із оригіналом договору № ЛИ-000301 від 29.05.2020 р. про постачання електричної енергії для належного оформлення господарських відносин. Зазначені документи були отримані відповідачем 16.11.2020 р. Жодних заперечень на адресу позивача стосовно договору не надходило.

Як стверджує позивач, відповідачем не виконано оплати за спожиту електричну енергію, внаслідок чого позивачем заявлено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" 184 473,07 грн основного боргу.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 902/1155/20 розподілено судді Яремчуку Ю.О.

Ухвалою суду від 01.12.2020 р. відкрито провадження у справі № 902/1155/20. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 22.12.2020 р. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство "Вінницяобленерго".

На визначену дату судом в судове засідання представники не з`явились, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлені ухвалою суду від 01.12.2020 р.

21.12.2020 р. представником третьої особи подано письмове пояснення по справі.

Ухвалою суду від 22.12.2020 р. підготовче засідання у справі відкладено на 20.01.2021 р.

На визначену дату судом в судове засідання представники позивача та відповідача не з`явились, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлені ухвалою суду.

В судове засідання з`явився представник третьої особи, який підтримав позиції позивача.

За результатами проведеного судового засідання суд вирішив з власної ініціативи продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання, як наслідок судом винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.

Ухвалою суду від 20.01.2021 р. повідомлено учасників справи про підготовче засідання у справі, що відбудеться 10.02.2021 р.

На визначену дату судом в судове засідання з`явився представник позивача. Представник відповідача та третьої особи не з`явився, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлені ухвалою суду від 20.01.2021 р.

Представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду справи по суті, про що винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.

Ухвалою суду від 10.02.2021 р. повідомлено учасників справи про судовий розгляд справи по суті, що відбудеться 03.03.2021 р.

На визначену дату та час у судове засідання учасники справи не з`явилися.

При цьому 03.03.2021 р. через канцелярію суду надійшла заява представника позивача про розгляд справи 03.03.2021 р. за його відсутності, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" підтримує позовні вимоги.

Відповідач та третя особа про дату час та місце розгляду справи повідомлялися ухвалою суду від 10.02.2021 р., яка направлялася рекомендованою поштовою кореспонденцією. Зазначену ухвалу отримано третьою особою, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням.

Разом з тим, адресовані відповідачу ухвали суду у даній справі повернуті на адресу суду із відміткою відділення АТ "Укрпошта" - "Адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно із п.п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день прославлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (абзац третій підпункту 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", яка хоча і стосується попередньої редакції ГПК та на даний час є чинною).

Окрім того, суд зазначає, що ухвали суду у справі №902/1155/20 офіційно оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua та знаходяться у вільному доступі.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про судове провадження у даній справі.

У визначений судом строк відзиву відповідача на позовну заяву до суду не надійшло.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.

Оскільки відповідач не скористалася своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.

Розглянувши подані документи і матеріали даної справи, з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії юридичним та фізичним (побутовим) споживачам, відповідно до отриманої ліцензії (Постанова НКРЕКП від 14.06.2018 № 429), починаючи з 01.01.2019.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (Правила).

Так, пунктом 1.2.7. Правил встановлено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Пунктом 1.2.15. Правил передбачено, що укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

За загальним правилом договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ч. 2 ст. 638 Цивільного кодексу України).

Частина 1 статті 205 Цивільного кодексу України передбачає, що правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 Цивільного кодексу України правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.

Підпунктом 3.1.5. пункту 3.1. Правил передбачено, що електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам до укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на своїх офіційних вебсайтах та на сайті Регулятора.

Відповідно до п.п. 3.1.7. п. 3.1. Правил договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.

У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку.

Враховуючи зазначені вимоги, договір № ЛИ-000301 від 29.05.2020р. про постачання електричної енергії (Договір) з відповідачем укладений на умовах, які розроблені електропостачальником та опубліковані на офіційному вебсайті позивача.

Факт укладення Договору підтверджується діями відповідача, які спрямовані на виконання його умов - фактом споживання електричної енергії та фактом часткової сплати її вартості. Зокрема, відповідачем за період травень - вересень 2020 здійснено споживання електричної енергії в обсязі 222341 кВт*год. на загальну суму 622271,71 грн, що підтверджується актами прийняття - передавання товарної продукції - активної електричної енергії за вказаний період. При цьому згідно з банківськими виписками по рахунку позивача відповідач за спожиту електричну енергію здійснив часткову оплату.

Відповідно до п. 2.1. Договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Розрахунковим періодом за Договором є календарний місяць (п. 5.6. Договору).

За умовами п. 5.7. Договору розрахунки споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.

Оплата рахунка постачальника за цим Договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його Споживачем (п.5.8. Договору).

Фактичні величини помісячного споживання відповідачем електроенергії, які зазначено в актах прийняття - передавання товарної продукції - активної електричної енергії за відповідний період підтверджено інформацією, наданою Акціонерним товариством "Вінницяобленерго" як оператором системи розподілу електричної енергії.

Як слідує з матеріалів справи, відповідач за спожиту електричну енергію за період з травня по вересень 2020 здійснив часткову сплату на суму 437 798,64 грн, що підтверджується банківським виписками по рахунку позивача. При цьому позивач вказує на наявність у відповідача дебіторської заборгованості на суму 184 473,07 грн, що підтверджується сальдово-оборотною відомістю по споживачу.

Несплата відповідачем решти нарахувань за фактичне споживання електроенергії в сумі 184 473,07 грн стала підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" із відповідним позовом до суду.

З урахуванням встановлених обставин суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними га іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Згідно з частиною 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з п. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (стаття 530 ЦК України).

У відповідності до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов`язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії.

Дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг (п. 4.3. Правил).

Розрахунки споживача за електричну енергію здійснюються за розрахунковий період, який, як правило, становить календарний місяць відповідно до умов договору (п. 4.19. Правил).

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем в порушення прийнятих на себе зобов`язань за Договором від 29.05.2020р. №ЛИ-000301 на момент пред`явлення позову не було здійснено остаточної оплати вартості спожитої електричної енергії на суму 184 473,07 грн. за період з травня-вересень 2020 року.

Відтак, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову в цій частині та про його задоволення у вказаній сумі.

Згідно із ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. ст. 73, 74, 77 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Дослідивши усі обставини та надавши оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, врахувавши принцип диспозитивності та змагальності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в сумі 184 473,07 грн.

В силу приписів ст.129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" (вул. Артищівська, 9, корп. 1, м. Городок, Львівська обл., 81500, код ЄДРПОУ 41179849) в особі Вінницької філії товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" (вул. Копитка, 62, м. Липовець, Вінницька обл., 22500, код ЄДРПОУ ВП 43240511) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037; код ЄДРПОУ 41835359; на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання ТОВ "Енера Вінниця" НОМЕР_1 в ВОУ АТ "Ощадбанк") 184 473,07 грн - основного боргу за спожиту електричну енергію.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" (вул. Артищівська, 9, корп. 1, м. Городок, Львівська обл., 81500, код ЄДРПОУ 41179849) в особі Вінницької філії товариства з обмеженою відповідальністю "Т.Б. Фрут" (вул. Копитка, 62, м. Липовець, Вінницька обл., 22500, код ЄДРПОУ ВП 43240511) на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання ТОВ "Енера Вінниця" НОМЕР_2 у ВОУ АТ "Ощадбанк") 2767,10 грн - відшкодування витрат на сплату судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Відповідно до положень ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

7. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. та на електронну адресу позивача info@vin.enera.ua.

Повне рішення складено 12 березня 2021 р.

Суддя Яремчук Ю.О.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037)

3,4 - відповідачу (вул. Артищівська, 9, корп. 1, м. Городок, Львівська обл., 81500) (вул. Копитка, 62 А, м. Липовець, Вінницька обл., 22500)

5- третій особі Акціонерному товариству "Вінницяобленерго" (вул. Магістрацька,2, м. Вінниця, 21050)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.03.2021
Оприлюднено12.03.2021
Номер документу95467965
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/1155/20

Судовий наказ від 02.04.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Судовий наказ від 02.04.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Рішення від 03.03.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Ухвала від 10.02.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Ухвала від 20.01.2021

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Ухвала від 22.12.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

Ухвала від 01.12.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Яремчук Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні