Єдиний унікальний номер 341/1883/20
Номер провадження 2/341/434/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2021 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Мергеля М. Р. розглянув у підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно.
в с т а н о в и в :
30.11.2020 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до відповідачів про визнання права власності на спадкове майно, в якій просить визнати за нею право власності на спадкове нерухоме майно за законом, а саме: на 1/8 частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, земельні ділянки та по 1/8 частин земельних ділянок, розташованих на території Яблунівської сільської ради, що належало ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.01.2021 ця справа передана для розгляду судді Мергелю М. Р.
В обґрунтування позову позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько ОСОБА_5 , який проживав в с. Яблунів. ОСОБА_5 на випадок своєї смерті склав заповіт ІНФОРМАЦІЯ_3 , яким все своє майно заповів їй. Спадкоємцем на майно спадкодавця на обов`язкову частку мала її мати ОСОБА_4 в розмірі 1/8 частки у спадковому майні, яке прийняла, однак юридично не оформила своїх спадкових прав. Отже, вона, як спадкоємець за заповітом прийняла 7/8 частки належного спадкодавцю майна. А ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_4 , яка склала заповіт на випадок своєї смерті, яким все своє майно заповіла своїй дочці ОСОБА_2 , яка є її сестрою. Спадкоємцями майна матері на обов`язкову частку є вона та її друга сестра ОСОБА_3 , і всі вони звернулися до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Нотаріус відкрила спадкову справу після смерті матері ОСОБА_4 , однак в процесі оформлення прав на спадкування її сестри - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 передумали та не бажають оформляти свої спадкові права, оскільки не претендують на майно після смерті їхньої матері. Однак, через те, що ОСОБА_4 не оформила своїх спадкових прав після смерті їхнього батька та через втрату правовстановлюючого документа на земельну ділянку, яка належала матері, нотаріус відмовив у видачі свідоцтв про право власності на спадкове майно. Вона прийняла спадщину та бажає оформити її належним чином, а тому з цим позовом звернулася до суду.
Ухвалою від 17.02.2021 відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовче засідання на 11.03.2021, із викликом учасників справи. Для об`єктивного вирішення справи і встановлення обставин, які підлягають доказуванню, витребувано у державного нотаріуса Кіщук Л. І. інформацію щодо спадкоємців та прийняття спадщини на спадкове нерухоме майно спадкодавця ОСОБА_4 .
У підготовче судове засідання позивачка не з`явилась. 11.03.2021 ОСОБА_1 подала через канцелярію суду заяву про розгляд справи без її участі, про підтримання позову та просила позовні вимоги задовольнити повністю.
У підготовче судове засідання відповідачі не з`явились, хоч про розгляд справи були повідомлені належним чином. 10.03.2021 відповідачка ОСОБА_3 надіслала заяву про розгляд справи без її участі, оскільки вона перебуває за кордоном, позовні вимоги визнає та не заперечує щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю. 11.03.2021 відповідачка ОСОБА_2 подала через канцелярію суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає та не заперечує щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
Участь у судовому засідання це право, а не обов`язок сторін у справі. Згідно з ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши надані письмові докази в їх сукупності, суд вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.
Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до змісту наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть спадкодавця ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 35).
Копією свідоцтва про народження позивачки ОСОБА_1 підтверджується, що вона є спадкоємцем за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_5 - її батька, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10) та залишив заповіт, згідно з яким вона прийняла спадщину та оформила свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 7/8 частки спадкового майна (а.с. 12, 21-34), а також є спадкоємцем першої черги за законом на спадкове майно померлої матері ОСОБА_4 , яка успадкувала після смерті чоловіка ОСОБА_5 1/8 частку у спадковому майні, однак юридично її не оформила.
З копії витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі вбачається, що 08.07.2016 зареєстровано спадкову справу № 237/2016 під номером 59201369 на майно спадкодавця ОСОБА_4 (а.с. 37).
З відмов у вчиненні нотаріальної дії від 22.08.2020 №№ 551/02-14, 552/02-14, 553/02-14 виданих державним нотаріусом Кіщук Л. І., підтверджується, що на майно спадкодавця ОСОБА_4 на земельні ділянки загальною площею 1,2683 га, на 1/8 частку земельних ділянок площами 1,2000 га, 0,0352 га, 0,0222 га та на 1/8 частку житлового будинку АДРЕСА_1 відсутні правовстановлюючі документи, а тому свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 видано не може бути (а.с. 39-41).
З копій технічного паспорта на садибний житловий будинок АДРЕСА_1 вбачається, що інвентаризаційна вартість його становить 127482,0 грн (а.с. 20); з витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та висновку експерта про вартість земельних ділянок вбачається, що їх вартість становить 101464,0 грн (а.с. 42-45), які належали спадкодавця ОСОБА_4 , згідно з копією акта на право приватної власності на землю (а.с. 38).
З довідок виданих Більшівцівської селищною радою підтверджується, що ОСОБА_1 проживала з батьками ОСОБА_5 та ОСОБА_4 та вела спільне господарство, однак не була зареєстрована в с. Яблунів Галицького району (а.с. 46-47).
Згідно з ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельні ділянки, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Ухвала суду в частині надання інформації щодо спадкоємців та прийняття спадщини на спадкове нерухоме майно спадкодавця ОСОБА_4 виконана. 03.03.2021 державний нотаріус Кіщук Л. І. надіслала до суду інформацію, згідно з якою 08.07.2016 після смерті ОСОБА_4 заведена спадкова справа, спадкоємцями майна за заповітом є ОСОБА_2 та за законом є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які звернулись в нотаріальну контору із заявами про прийняття спадщини, а також додані копії спадкової справи (а.с. 62). Однак, як встановлено матеріалами справи, спадкоємці ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовились від подальшого оформлення своїх спадкових прав і більше не претендують на спадкове майно після смерті їхньої матері, про що виклали у поданих ними письмових заявах.
З врахуванням наведеного вище, враховуючи те, що позивач є спадкоємцем за законом першої черги та прийняла спадщину, у встановлений строк звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, суд вважає, що є всі підстави для задоволення позову та, що право власності на спадкове майно, що належало спадкодавцю ОСОБА_4 , необхідно визнати за спадкоємцем першої черги ОСОБА_1 .
Визнання відповідачами пред`явленого позову не суперечить закону та не порушує, права свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі наведеного, ст.ст. 316-319, 392, 1216, 1258, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 4, 13, 81, 200, 247, 258, 263, 265, 272, 352, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителькою АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності на:
- 1/8 частку житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 112,1 кв. м, позначеного за планом літерою А , з підвалом позначеним літерою А1 , з верандою позначеною а , з господарськими будівлями та спорудами позначеними за планом: шопа літера Б , літня кухня літера В , стодола-комора літера Г , стодола літера Д , стайня літера Е , шопа літера Є , стайня літера Ж , вбиральня літера З , огорожа літера N1 ;
- 1/8 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,0222 га, розташованої на території Яблунівської сільської ради, урочище Луковище Галицького району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2621287600:05:001:0059, яку ОСОБА_4 успадкувала після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак не оформила своїх спадкових прав. Ця земельна ділянка належала ОСОБА_5 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого Яблунівською сільською радою 15.06.2001 під ІІ-ІФ № 048820;
- 1/8 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,0352 га, розташованої на території Яблунівської сільської ради, урочище Сімлин Галицького району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2621287600:02:001:0222, яку ОСОБА_4 успадкувала після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак не оформила своїх спадкових прав. Ця земельна ділянка належала ОСОБА_5 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого Яблунівською сільською радою 15.06.2001 під ІІ-ІФ № 048820;
- 1/8 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,2000 га, розташованої на території Яблунівської сільської ради, урочище Жолоб Галицького району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2621287600:06:001:0017, яку ОСОБА_4 успадкувала після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак не оформила своїх спадкових прав. Ця земельна ділянка належала ОСОБА_5 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого Яблунівською сільською радою 15.06.2001 під ІІ-ІФ № 048820;
-земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,2100 га, розташованої на території Яблунівської сільської ради, Галицького району Івано-Франківської області, яка належала ОСОБА_4 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого Яблунівською сільською радою 15.06.2001 під ІІ-ІФ № 048821;
-земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,0358 га, розташованої на території Яблунівської сільської ради, Галицького району Івано-Франківської області, яка належала ОСОБА_4 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого Яблунівською сільською радою 15.06.2001 під ІІ-ІФ № 048821;
-земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,0225 га, розташованої на території Яблунівської сільської ради, Галицького району Івано-Франківської області, яка належала ОСОБА_4 на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого Яблунівською сільською радою 15.06.2001 під ІІ-ІФ № 048821.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до Івано-Франківського апеляційного суду через Галицький районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідачі: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 . ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 .
Повний текст рішення складено 11 березня 2021 року.
СуддяМ. Р. Мергель
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2021 |
Оприлюднено | 15.03.2021 |
Номер документу | 95471237 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
Мергель М. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні