ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 292/147/21
Номер провадження 2/292/94/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 року смт.Пулини
Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі: головуючої судді Рябенької Т.С.,
секретаря судових засідань Володіної В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в смт.Пулини цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом, - В С Т А Н О В И В :
У лютому 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом до Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області, мотивуючи його тим, що після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 2,5767 га з кадастровим номером 1825484600:05:000:0037, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області.
Являючись спадкоємцем першої черги після смерті матері, він 06.02.2021 року звернувся до державного нотаріуса Пулинської державної нотаріальної контори Житомирської області для оформлення спадкових прав, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв"язку з пропуском строку на прийняття спадщини. Встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин, оскільки він, будучи юридично необізнаним, помилково вважав, що заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори йому подавати не потрібно, так як останні два роки доглядав хвору матір, яка проживала разом з ним у його будинку в с.Калиновий Гай Пулинського району. Фактично вступивши у володіння і користування належним матері нерухомим майном шляхом користування земельними ділянками, він вважав себе таким, що прийняв спадщину. У зв`язку з цим просить суд визначити йому додатковий строк тривалістю два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті ОСОБА_2 , актовий запис про смерть №25.
Ухвалою судді Червоноармійського районного суду Житомирської області від 15.02.2021 року відкрито провадження по даній справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження. Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 у судове засідання не з"явилися, про дату, час та місце його проведення повідомлені належним чином, подали до суду письмову заяву, в якій просять проводити розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримують повністю та просять задовольнити. Представник відповідача в підготовче засідання не з"явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином. Від сільського голови Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області на адресу суду надійшла письмова заява, в якій він просить суд проводити розгляд справи без участі представника сільської ради. Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Дані правовідносини регулюються ст.1272 ЦК України.
Судом встановлено та вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 23.05.1959 року, що батьками позивача є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.6).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 16.06.2007 року, виданого виконкомом Стрибізької сільської ради Червоноармійського району Житомирської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідний актовий запис №25 (а.с.7). Як вбачається з копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №105653, виданого 29.12.2003 року Червоноармійською районною державною адміністрацією Житомирської області, та копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-1814866512021 від 01.02.2021 року ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянка площею 2,5767 га, розташована на території Стрибізької сільської ради Червоноармійського району Житомирської області, цільове призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.11, 13).
Відповідно до копії протоколу виправлення помилки №53 від 01.02.2021 року, складеному державним кадастровим реєстратором відділу у Пулинському районі ГУ Держгеокадастру у Житомирській області Ільчуком Я.В., в Державному акті на право власності серії ЖТ №105653 виявлено помилку при друці власника земельної ділянки ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про смерть правильно ОСОБА_2 (а.с.12). Як вбачається з довідок Стрибізького старостинського округу №1 Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області №148 від 01.02.2021 року та №163 від 03.02.2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті разом з нею та протягом шести місяців з дня її смерті за вказаною адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с.8, 9). Постановою державного нотаріуса Пулинської державної нотаріальної контори Житомирської області Іващенко Н.О. від 06.02.2021 року №33/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 у зв"язку з тим, що ОСОБА_1 не прийняв спадщину після померлої в порядку та строк, встановлені чинним законодавством (а.с.10).
За даними державного нотаріуса Пулинської державної нотаріальної контори Житомирської області від 03.03.2021 року №65/01-16 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася, чинні заповіти відсутні (а.с.27-29). В статті 1269 ЦК України зазначається, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. У відповідності до ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини. Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов"язані з об"єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. З вищенаведених підстав, суд дійшов висновку про те, що позивач пропустив строк подачі заяви про прийняття спадщини з причин необізнаності про строки та порядок прийняття спадщини, які суд визнає поважними і задовольняє позов.
Керуючись ст.ст.2, 5, 12, 13, ч.1 ст.259, 263-265, 273, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.1269, 1270, ч.3 ст.1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", суд-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом задоволити. Визнати поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть №25.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці для подачі ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть №25.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду через Червоноармійський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Т.С.Рябенька
Суд | Червоноармійський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2021 |
Оприлюднено | 15.03.2021 |
Номер документу | 95496622 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Червоноармійський районний суд Житомирської області
Рябенька Т. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні