ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" березня 2021 р. м. Київ Справа № 911/3033/20
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Лилака Т.Д. за участю секретаря судового засідання Ворко Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
до Товариства з обмеженою відповідальністю НТЛ Гостомель (08290, Київська обл., м. Ірпінь, смт. Гостомель, вул. Свято-Покровська, 362, код 35023629)
про стягнення 645 977,90грн.
за участю представників:
позивача - Гусєва Ю.М.;
відповідача - не з`явився;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Гостомельської селищної ради (позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю НТЛ Гостомель (відповідач) про стягнення 645 977,90 грн., з яких: 645129,35 грн. основного боргу та 848,55 грн. пені.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем обов`язків по сплаті орендної плати за Договором оренди № 040834000005 від 13.03.2008.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 26.10.2020 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви.
02.11.2020 через канцелярію Господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 10.12.2020.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 10.12.2020 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 04.02.2021.
Підготовче засідання, призначене на 04.02.2021, не відбулося. Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.02.2021 призначено наступне засідання у справі на 18.02.2021.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 18.02.2021 закрито підготовче провадження у справі № 911/3033/20 та призначено справу до розгляду по суті на 04.03.2021.
Частиною 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
За змістом статті 9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В силу положень статті 10 наведеного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи та про його право подати відзив на позовну заяву, копії ухвал суду були направлені судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Втім, повідомлення про вручення поштових відправлень повернуті на адресу суду з відміткою поштового зв`язку за закінченням строку зберігання .
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень , усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Частинами 1, 2 статті 3 цього Закону визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 цього Закону).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач мав дійсну можливість ознайомитись з ухвалою суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
У разі, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії (висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.06.2018 у справі №904/9904/17).
З огляду на наведене суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи.
У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву відповідач не подав, будь-яких заяв чи клопотань на адресу суду не направляв.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Приймаючи до уваги належне повідомлення відповідача про розгляд даної справи, а також враховуючи наявність у матеріалах справи достатньої кількості документів для розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про її розгляд за наявними матеріалами.
В судовому засіданні 04.03.2021, заслухавши вступне слово представника позивача, з`ясувавши обставини, на які посилаються сторони, суд дослідив в порядку статей 209-210 ГПК України докази у справі.
Після закінчення з`ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд оголосив про перехід до судових дебатів. Учасники справи виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази, досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 233 ГПК України, суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
04.03.2021 року, після виходу з нарадчої кімнати, відповідно до ст. 240 ГПК України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
13.03.2008 року між Гостомельською селищною радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю НТЛ Гостомель (Орендар) укладено договір оренди землі б/н, відповідно до умов якого, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове користування земельну ділянку, розташовану в селищі Гостомель, вул. Леніна, 362, площею 3,8229 га.
Згідно п. 9 Договору розмір орендної плати: річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 5 % від грошової оцінки землі; грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Ірпінського міського відділу земельних ресурсів №233 від 22.01.2008 складає 789 766,56 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у сумі 39488,33 грн. (при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації) на рахунок Орендодавця.
Сума орендної плати за землю уточнюється щороку станом на 01 січня на коефіцієнт індексації грошової оцінки земельної ділянки без внесення змін та доповнень до цього договору. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за формою, що заповнюється під час укладання чи зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 Договору).
Орендна плата вноситься в такі строки: щомісяця до 30 числа місяця, наступного за звітним по 3290,69 грн. (п. 11 Договору).
Пунктом 13 Договору передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ несплаченої суми за кожен день прострочення та штрафні санкції згідно чинного законодавства.
Договір укладено на 49 років (п. 8 Договору).
Вказаний Договір 13.03.2008 року зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
13.03.2008 року на підставі Акту прийому-передачі земельної ділянки б/н, який підписаний уповноваженими представниками сторін і скріплений їх печатками, позивач передав, а відповідач прийняв спірну земельну ділянку в тимчасове користування на умовах оренди терміном 49 років.
02.03.2009 року сторонами укладено Додаткову угоду б/н, якою розділ Орендна плата викладено в новій редакції.
Зокрема, розмір орендної плати: річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється в розмірі 8 % (вісім відсотків) від грошової оцінки землі.
грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою Ірпінського міського відділу земельних ресурсів № 474 від 12.03.2009 р. складає 909 869 грн. 31 коп.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в сумі: 72789 грн. 54 коп. (при цьому вказана сума може змінюватись при умові проведення індексації) на рахунок Орендодавця.
Сума орендної плати за землю уточнюється щороку станом на 1 січня на коефіцієнт індексації грошової оцінки земельної ділянки без внесення змін та доповнень до цього договору.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, за формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата вноситься у такі строки: на протязі 30 календарних днів - 6065 грн. 79 коп. в місяць, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Розмір орендної плати переглядається один раз на рік та у разі:
змін умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
у інших випадках, передбачених законом.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120 відсотків облікової ставки НБУ несплаченої суми за кожен день прострочення та штрафні санкції згідно чинного законодавства.
Інші умови Договору, до яких не внесені зміни, зберігають чинність.
Як зазначає позивач у поданому позові, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, щороку за індексом споживчих цін за попередній рік розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у 2017,2018 та 2019 році становив - 1,0.
Таким чином, щомісячна орендна плата починаючи з 2017 року становить 20306,95 грн.
Як зазначає позивач, відповідач, в порушення вимог законодавства та умов Договору, не виконував належним чином взятих на себе зобов`язань в частині оплати за користування земельною ділянкою, оплати проводив несвоєчасно та в не в повному обсязі, у зв`язку з чим станом на 30.07.2020 за відповідачем рахується заборгованість з орендної плати в сумі 645 129,35 грн., що й змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.
В силу статті 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
В силу вимог ст.ст. 525, 526, 530, 610 ЦК України зобов`язання підлягає виконанню належним чином відповідно до визначених умов та у встановлений строк. Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, є порушенням зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Статтею 762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється за договором найму, яка вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України Про оренду землі ).
Згідно із ч. 1 ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України Про оренду землі розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (287.1 ст. 287 Податкового кодексу України) .
Податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. "д" ст. 141 Земельного кодексу України систематична несплата земельного податку або орендної плати за землю є підставою припинення права користування земельною ділянкою.
30 липня 2020 року Гостомельською селищною радою прийнято рішення № 1285-65-VII Про припинення права оренди земельної ділянки по вул. Свято-Покровській (раніше вул. Леніна), 362 в селищі Гостомель . Даним рішення припинено право оренди земельної (кадастровий номер 3210945900:01:086:0037) по вул. Свято-Покровській (раніше вул. Леніна), 362 в селищі Гостомель, площею 3,8229 га для промислової забудови, яка перебуває в оренді ТОВ НТЛ Гостомель згідно договору оренди землі від 13 березня 2008 року.
Припинення дії договору не є підставою для припинення визначених ним зобов`язань, оскільки згідно зі статтею 599 Цивільного кодексу України та ч.І статті 202 Господарського кодексу Україні такою умовою є виконання, проведене належним чином. Отже, саме по собі припинення дії договору не припиняє зобов`язання, яке не було виконаним належним чином однією зі сторін.
Враховуючи вищевикладене та те, що заборгованість відповідача з орендної плати перед позивачем за договором оренди № 040834000005 від 13.03.2008 на час прийняття рішення не погашена, доводи позивача не спростовані, вимога позивача про стягнення з відповідача 645 129,35 грн. підлягає задоволенню повністю.
Також, у зв`язку з простроченням строків оплати оренди, позивач просить стягнути з відповідача 848,55 грн. пені на підставі п. 13 Договору за період з 01.02.2020 року по 30.07.2020 року, в розмірі погодженому Договором.
Штрафними санкціями згідно ч. 1 ст. 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
В силу положень ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, що передбачено ст. 3 зазначеного Закону.
Суд, провівши перевірку правильності нарахування пені, встановив, що відповідні розрахунки є вірними, розмір пені не перевищує подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, а отже позовні вимоги про стягнення 848,55 грн. пені підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи наведене вище, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю НТЛ Гостомель (08290, Київська обл., м. Ірпінь, смт. Гостомель, вул. Свято-Покровська, 362, код 35023629) на користь Гостомельської селищної ради (08290, Київська обл., м. Ірпінь, смт. Гостомель, вул. Свято-Покровська, 125, код 04360617) 645 129 (шістсот сорок п`ять тисяч сто двадцять дев`ять) грн. 35 коп. основного боргу, 848 (вісімсот сорок вісім) грн. 55 коп. пені та 9689 (дев`ять тисяч шістсот вісімдесят дев`ять ) грн. 67 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення до Північного апеляційного господарського суду у порядку, визначеному ст. 257 та з урахуванням п.17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15.03.2021
Суддя Т.Д. Лилак
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2021 |
Оприлюднено | 16.03.2021 |
Номер документу | 95501342 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Лилак Т.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні