Справа № 344/16789/20
Провадження № 2/344/1666/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2021 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі :
головуючої судді Польської М.В.
секретаря Осадци М.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Кудиба З.І., до Івано-Франківської міської ради про визначення права власності на частку померлого спадкодавця у праві спільної сумісної власності,-
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернулася в грудні 2020 року в суд з даним позовом.
Позов мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2 . Після смерті чоловіка відкрилась спадщина, до складу якої входить: 1/4 частка житлового будинку АДРЕСА_1 , та земельна ділянка за цією ж адресою. Спадкоємцями померлого, окрім позивача, є також двоє дітей та мати померлого. Діти відмовились від права на спадщину на користь позивача, а мати померлого ОСОБА_3 , якій належала 1/4 спадкового майна не зверталась до нотаріуса і ІНФОРМАЦІЯ_2 теж померла. Позивачу 17.11.2020р. видано свідоцтво про право на спадщину щодо частки житлового будинку, але постановою від 26.11.2020р. у видачі свідоцтва про право спадщини за законом на земельну ділянку - відмовлено, у зв`язку з тим, що частка померлого чоловіка не була визначена.
Представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів зазначених у позовній заяві, просила їх задовольнити, розгляд справи здійснювати без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак подав суду заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши докази, які надані позивачем на обґрунтування позовних вимог, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2 (а.с.7-8). Заповіт померлим не складався.
Після смерті чоловіка відкрилась спадщина, до складу якої входить: 1/4 частка житлового будинку АДРЕСА_1 з приналежними частиною господарських будівель та споруд, згідно договору дарування частини жилого будинку від 17.06.2002р., та земельна ділянка площею 0.0621га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, за цією ж адресою по АДРЕСА_1 , згідно Державного акту на право приватизованої власності на землю, серії ІФ 15/02-009143/2, кадастровий номер 2610100000:03:003:0218 (а.с.9-80).
Спадкоємцями померлого, окрім позивача, є також двоє дітей (позивача та померлого чоловіка) та мати померлого.
Діти відмовились від права на спадщину на користь позивача, а мати померлого ОСОБА_3 , якій належала 1/4 спадкового майна після смерті ОСОБА_2 не зверталась до нотаріуса про прийняття спадщини і ІНФОРМАЦІЯ_2 теж померла (а.с.83).
Позивачу 17.11.2020р. видано Свідоцтво про право на спадщину щодо частки житлового будинку, але постановою від 26.11.2020р. у видачі Свідоцтва про право спадщини за законом на земельну ділянку 3/4 частки - відмовлено, у зв`язку з тим, що частка померлого чоловіка у спільній сумісній власності не була визначена (а.с.81-82).
А тому, позивач для визначення частки у праві спільної сумісної власності, звернулась в судовому порядку з даним позовом.
Згідно ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України за загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За вимогами ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкування частки у праві спільної сумісної власності врегульоване ст.1226 цього ж кодексу, згідно якої частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.
У справі, яка розглядається судом, спадкоємець за законом після смерті матері просить визначити її частку у праві спільної сумісної власності.
Так, за ст.368, 370, 372 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності, крім випадків, установлених законом. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними, крім випадків, установлених законом. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. За рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення. У разі поділу майна між співвласниками право спільної сумісної власності на нього припиняється. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Водночас, здійснити поділ чи виділ часток подружжя не можливе нотаріально, оскільки обоє з подружжя померли.
Спільна сумісна власність також регулюється і нормами ст.60,61,63 СК України.
За вимогами ст.12,13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про підставність та обґрунтованість вимог позивача, а тому позов слід задовольнити.
На підставі вищенаведеного, відповідно до ст. 368, 370, 372 , ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, 1261, 1268, 1270 ЦК України, керуючись ст. ст. 259, 265, 268, 273, ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на 3/16 частки земельної ділянки площею 0.021га, кадастровий номер 2610100000:03:003:0218, яка розташована по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (а після чого, безпосередньо до апеляційного суду). Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Польська М.В.
Повний текст рішення складено та підписано 15 березня 2021 року.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2021 |
Оприлюднено | 16.03.2021 |
Номер документу | 95513060 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Польська М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні