Рішення
від 16.03.2021 по справі 312/367/20
ВЕЛИКОБІЛОЗЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/312/34/2021

312/367/20

16.03.2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 312/367/20

провадження № 2/312/34/2021

16 березня 2021 року с. Велика Білозерка

Великобілозерський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Яцун О.О.,

при секретарі Юхник С.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Енергодарська державна нотаріальна контора Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернуласядо суду з позовною заявою до Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Під час життя, 13.04.2020 року батько позивача - ОСОБА_2 склав заповіт, який було посвідчено секретарем Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області за реєстровим номером 39. Згідно вказаного заповіту, померлий батько ОСОБА_2 заповідав позивачу ОСОБА_1 все своє мано, яке належить йому на день смерті. До складу спадкового майна входить житловий будинок АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 9,5273 га, яка розташована на території Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області. В жовтні 2020 року позивач звернулася до нотаріальної контори з заявою при прийняття спадщини, але нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом з причини пропуску встановленого строку для прийняття спадщини. Зазначаючи поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, позивач вказала, що пропустила строк для прийняття спадщини з причини скрутного фінансового становища, оскільки вона є пенсіонером та має маленьку пенсію. До того ж відповідач вважала, що оскільки існує заповіт і все майно, яке належало на день смерті її батькові, вже перейшло до неї, то вона фактично прийняла спадщину після померлого батька.

Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті батька ОСОБА_2 .

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надавши до канцелярії суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області в судове засідання також не з`явився, будучи своєчасно належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, надавши до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, при цьому зазначивши, що при вирішенні спору покладається на розсуд суду.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Енергодарська державна нотаріальна контора Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в судове засідання також не з`явився, будучи своєчасно належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, надавши до суду заяву про розгляд справи без участі представника нотаріальної контори, проти задоволення позовних вимог не заперечує .

Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 21.04.2020 року Виконавчим комітетом Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в віці 84 років, актовий запис № 38 (а.с.9).

Правова норма ч. 1 ст. 1220 ЦК України передбачає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно заповіту, посвідченого секретарем Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області Ходус Т.В. 13.04.2020 року та зареєстрованого в реєстрі нотаріальних дій за № 39, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.15). Дана обставина також підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 62094036 від 16.10.2020 року, із змісту якої вбачається, що вказаний заповіт було внесено в Спадковий реєстр за номером 65773826, номер в реєстрі нотаріальних дій 39 (а.с.45).

Відповідно до матеріалів спадкової справи № 233/2020 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , до складу спадщини входять: житловий будинок АДРЕСА_1 , який належав під час життя заповідачу на підставі свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_2 , виданого 31.05.1995 року Великобілозерською районною радою народних депутатів Запорізької області; земельна ділянка площею 9,5273 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2321180100:07:002:0148, яка розташована на території Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області та належала під час життя заповідачу на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ № 314409, виданого Великобілозерською районною державною адміністрацією 13.04.2009 року (а.с.51,52).

Частиною 1 статті 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За змістом ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Статтею 1233 ЦК України встановлено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно положень статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Строк прийняття спадщини передбачено статтею 1270 ЦК України та становить шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Як вбачається із змісту заяви позивача про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , вона звернулася до Енергодарської державної нотаріальної контори Запорізької областіПівденно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) 16.10.2020 року, тобто с пропуском встановленого строку.

Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 62094145 від 16.10.2020 року у Спадковому реєстрі зареєстрована спадкова справа № 66590188, номер у нотаріуса 233/2020, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця ОСОБА_2 (а.с.46).

Судом також встановлено, що постановою державного нотаріуса Енергодарської державної нотаріальної контори Запорізької областіПівденно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 21.10.2020 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька - ОСОБА_2 , з причини порушення строків, встановлених законодавством для прийняття спадщини.

Правовою нормою ч. 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно роз`яснень, які містяться в пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, виходячи із змісту вищевикладеного, необхідно дійти висновку про те, що закон не містить вичерпного переліку обставин, за якими суд може визнати причини пропуску встановленого строку для прийняття спадщини поважними, проте вони повинні бути такими, що унеможливлювали своєчасне подання спадкоємцем заяви про прийняття спадщини.

Згідно правової позиції, яка була висловлена Верховним Судом України в постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними. У вирішенні питання про поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту, як фундаментальний принцип спадкового права.

Таким чином, оскільки досліджені судом докази по справі свідчать про те, що позивач пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини з причини скрутного фінансового становища, оскільки вона є пенсіонером, юридичної необізнаності останньої, яка вважала, що існування заповіту посвідчує її право на спадкове майно, що було перешкодою для своєчасного подання заяви про прийняття спадщини, суд вважає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про існування підстав для задоволення позову та визначення позивачеві додаткового строку для подання нею заяви про прийняття спадщини.

За правилами ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 211, 223, 259, 263-265, 268, ЦПК України, ст.ст. 1217, 1220, 1223, 1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування ,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) до Великобілозерської сільської ради Великобілозерського району Запорізької області (місцезнаходження: 71400, Запорізька область, Великобілозерський район, село Велика Білозерка, вулиця Центральна, будинок № 125, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 25217686 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Енергодарська державна нотаріальна контора Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (місцезнаходження: 71502, Запорізька область, місто Енергодар, вулиця Українська, будинок № 17, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 25821689), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 (зареєстроване проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) додатковий строк тривалістю два місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася внаслідок смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя О.О. Яцун

СудВеликобілозерський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення16.03.2021
Оприлюднено18.03.2021
Номер документу95592412
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —312/367/20

Рішення від 16.03.2021

Цивільне

Великобілозерський районний суд Запорізької області

Яцун О. О.

Ухвала від 13.01.2021

Цивільне

Великобілозерський районний суд Запорізької області

Яцун О. О.

Ухвала від 21.12.2020

Цивільне

Великобілозерський районний суд Запорізької області

Яцун О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні