Справа №443/1674/16-ц
Провадження №2/443/92/21
РІШЕННЯ
іменем України
11 березня 2021 року місто Жидачів
Жидачівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Павліва А.І.,
секретар судового засідання Стасів С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
за участю:
позивачки ОСОБА_1 , -
встановив:
Стислий виклад позиції сторін.
ОСОБА_1 (позивачка) подала до суду позовну заяву до ОСОБА_2 , Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області (відповідачі), в якій, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати за нею право на земельну частку (пай) в розмірі 1,755 умовних кадастрових гектарів, в тому числі 1,4489 умовних кадастрових гектарів ріллі та 0,3061 умовних кадастрових гектарів кормових угідь, які розташовані на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , за яким право на земельну частку (пай) було визнано на підставі рішення Жидачівського районного суду від 29.12.2014 у справі №443/45/14-ц провадження №2/443/80/14 в розмірі 1,755 умовних кадастрових гектарів, в тому числі 1,4489 умовних кадастрових гектарів ріллі та 0,3061 умовних кадастрових гектарів кормових угідь на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області.
В обґрунтування своїх вимог щодо предмета спору позивачка покликається на те, що її батько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті залишилося спадкове майно, а саме: ј частина житлового будинку, який знаходиться в АДРЕСА_1 , грошові вклади в Ощадному банку України та земельна ділянка (пай), яка розташована на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області в розмірі 1,755 умовних кадастрових гектарів. Спадкоємцями першої черги є її мати ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та діти - вона та відповідач. На момент смерті ОСОБА_3 і на даний час вона була зареєстрована та постійно проживала з померлим ОСОБА_3 . Відповідач ОСОБА_2 відмовився від належної частки в спадщині за законом в її користь. При зверненні до нотаріальної контори їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну частку (пай). Вона є спадкоємцем першої черги за законом, фактично прийняла її і не відмовлялася від неї.
Відповідачі правом на подання відзиву не скористалися.
У судовому засіданні позивачка позов підтримала повністю та просить суд його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Вільховецької сільської ради у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги просить задовольнити.
Заяви та клопотання учасників справи.
Позивачка подала заяви про ознайомлення з матеріалами справи, відкладення підготовчого засідання у зв`язку з уточненням позовних вимог, розгляд підготовчого засідання за її відсутності та приєднання до справи копій документів (а.с.63, 65, 70, 73).
Відповідач ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання позовних вимог (а.с.88).
Представник відповідача Вільховецької сільської ради подав заяву про розгляд справи за його відсутності та задоволення заявлених вимоги (а.с.90).
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 07.08.2020 прийнято справу до розгляду та призначено до відкритого підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а.с.59-60).
Ухвалою від 15.09.2020 відкладено підготовче засідання (а.с.66).
Ухвалою підготовчого засідання від 03.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.85-86).
Суд, заслухавши пояснення позивачки, з`ясувавши обставини, на які позивачка посилається як на підставу своїх вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам у цілому, доходить висновку, що позов підлягає до задоволення повністю виходячи з такого.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвами про народження від 26.06.1990 (а.с.7, 9).
ОСОБА_6 та ОСОБА_5 одружилися ІНФОРМАЦІЯ_5 , після одруження дружині присвоєно прізвище ОСОБА_7 , про що свідчить свідоцтво про одруження від 22.10.2002 (а.с.8).
Відповідно до свідоцтв про смерть серія НОМЕР_1 від 15.01.2009 та серії НОМЕР_2 від 21.08.2015, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Тейсарів Жидачівського району Львівської області, а ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Тейсарів Жидачівського району (а.с.5, 30).
Рішенням Жидачівського районного суду Львівської області від 29.12.2015 визнано за ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) в розмірі 1,755 умовних кадастрових гектарів в тому числі 1,4489 умовних кадастрових гектарів ріллі та 0,3061 умовних кадастрових гектарів кормових угідь (а.с.14).
Згідно з довідкою Вільховецької сільської ради від 02.03.2016, ОСОБА_3 був постійно зареєстрований і проживав в с. Тейсарів Жидачівського району Львівської області, до дня смерті, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заповіт не посвідчувався. ОСОБА_1 до дня смерті і на день смерті проживала разом з батьком ОСОБА_3 , де і продовжує проживати по даний час. На день смерті ОСОБА_3 , яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 , у даному господарстві були зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 (а.с.11).
Постановою нотаріуса Жидачівської ДНК від 14.03.2016 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на земельну частку (пай), що знаходиться на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області (а.с.10).
Заявою від 03.02.2016, зареєстрованою в реєстрі за №4, ОСОБА_2 повідомив, що на оформлення спадщини після смерті батька ОСОБА_3 не претендує, відмовляється від належної йому за законом частки в спадщині на користь ОСОБА_1 (а.с.12).
Згідно з свідоцтвом про право на спадщину за законом від 11.06.2016, спадкоємцем майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його дочка ОСОБА_1 . Спадщина складається з ј частини житлового будинку з відповідною частиною прилеглих до нього господарських будівель та споруд (а.с.77).
Зміст спірних правовідносин.
Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з наявністю у позивачки права на спадкування за законом після смерті батька і неможливістю реалізації цього права через його невизнання нотаріусом, який відмовив позивачці у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
До спірних правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Так, нормою статті 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно з приписами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (частина 1 статті 1225 ЦК України).
Відповідно до положень статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Положеннями статті 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з частинами 1 та 3 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Приписами частини 1 статті 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.
Згідно з положеннями частини 2 статті 1274 ЦК України спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.
Застосовані судом вищенаведені норми права регулюють спірні правовідносини та визначають обсяг суб`єктивних прав та юридичних обов`язків, якими наділені сторони в цих правовідносинах.
Мотивована оцінка наведених сторонами аргументів щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що ОСОБА_3 належала земельна частка (пай) площею 1,755 умовних кадастрових гектарів, в тому числі 1,4489 умовних кадастрових гектарів ріллі та 0,3061 умовних кадастрових гектарів кормових угідь, яка розташована на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області згідно з рішенням Жидачівського районного суду Львівської області від 29.12.2015.
За життя ОСОБА_3 особистого розпорядження не зробив, відтак після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина, до якої входять належні йому права та обов`язки, які не припинилися внаслідок його смерті (у тому числі право на зазначену вище земельну частку (пай) площею 1,755).
З огляду на час виникнення спірних правовідносин вони регулюються нормами ЦК України. Єдиними спадкоємцями першої черги за законом є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , однак тільки ОСОБА_1 в силу приписів частини 3 статті 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину, оскільки постійно проживала із спадкодавцем на час відкриття спадщини і не заявляла про відмову від неї, у той час, як ОСОБА_2 відмовився від спадщини після смерті батька, про що подав відповідну заяву. Більше того, він скористався своїм правом, передбаченим статтями 1274 ЦК України, і відмовився від спадщини на користь позивачки.
Таким чином, ОСОБА_1 наділена правом на спадкування після смерті свого батька як спадкоємиця першої черги за законом, однак відсутність правовстановлюючих документів на земельну частку (пай), що знаходиться на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області позбавляє її можливості юридично оформити спадщину у визначений законом позасудовий спосіб.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, а також зважаючи на те, що особисте майнове право ОСОБА_1 (право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом) не визнається, відтак позивачка має законні сподівання на судовий захист цього права в силу приписів статті 16 ЦК України, у зв`язку з чим і звернулася до суду, тому суд, з огляду на обґрунтованість та підставність позову, вважає, що позов слід задовольнити повністю.
На підставі статей 392, 1216, 1218, 1223, 1225, 1258, 1261, 1268, 1273, 1274 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 206, 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: Львівська область, Жидачівський район, с. Тейсарів, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до ОСОБА_2 (місце проживання: Львівська область, Жидачівський район, с. Тейсарів), Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області (місцезнаходження: Львівська область, Жидачівський район, с. Вільхівці, вул. Шевченка,2, ідентифікаційний код юридичної особи 04374594) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 на земельну частку (пай) у розмірі 1,755 в умовних кадастрових гектарах, у т.ч. 1,4489 в умовних кадастрових гектарах ріллі та 0,3061 в умовних кадастрових гектарах кормових угідь, яка розташована на території Вільховецької сільської ради Жидачівського району Львівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини 6 статті 259 та частини 1 статті 268 Цивільного процесуального кодексу України складання повного рішення суду відкладено на десять днів.
У зв`язку з оголошенням у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 17 березня 2021 року.
Головуючий суддя А.І. Павлів
Суд | Жидачівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2021 |
Оприлюднено | 18.03.2021 |
Номер документу | 95593743 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жидачівський районний суд Львівської області
Павлів А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні