Рішення
від 17.03.2021 по справі 574/41/21
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/41/21

Провадження №2/574/163/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Гука Т.Р.,

з участю секретаря судового засідання Божок В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Буринського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської об`єднаної територіальної громади в особі Буринської міської ради Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Буринської міської об`єднаної територіальної громади в особі Буринської міської ради Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дочка ОСОБА_2 .

Після смерті останньої відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок площею 0,5024 га з кадастровим номером 5920986000:01:006:0535 та площею 3,6229 га з кадастровим номером 5920986000:01:005:0434 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані та території Слобідської сільської ради Буринського району Сумської області.

Він, вирішивши, що прийняв спадщину після смерті дочки, оскільки інших спадкоємців за законом немає та звернувся до приватного нотаріуса Буринського районного нотаріального округу з приводу оформлення спадщини, однак отримав письмове роз`яснення, що шестимісячний строк для прийняття спадщини він пропустив і дане питання можливо вирішити тільки у судовому порядку.

Зазначає, що строк для прийняття спадщини він пропустив з поважних причин, оскільки з 2009 року хворіє, в зв`язку з чим постійно перебуває під наглядом лікарів та періодично знаходився на стаціонарному лікуванні.

На підставі викладеного, ОСОБА_1 просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті дочки ОСОБА_2 ..

Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 25.01.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в підготовчому судовому засіданні.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, при цьому направив до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому заявлені позовні вимоги він підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Від відповідача Буринської міської ради до суду надійшла заява про розгляд справи без участі її представника та відсутність заперечень проти задоволення позову.

З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе справу розглянути у відсутності учасників справи.

В зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2 ст.247ЦПК України.

Повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.

Частиною 4 статті 206 ЦПК України встановлено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дочка позивача ОСОБА_2 , яка проживала в с.Гвинтове Буринського району Сумської області , що підтверджується копіями паспорта позивача, свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , довідкою Гвинтівської сільської ради, копією повторного свідоцтва про народження ОСОБА_2 та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя (а.с.6-7,12-13).

Після смерті останньої відкрилася спадщина, до складу якої увійшли усі права та обов`язки, що належали їй на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, в тому числі, земельні ділянки площею 0,5024 га з кадастровим номером 5920986000:01:006:0535 та площею 3,6229 га з кадастровим номером 5920986000:01:005:0434 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані та території Слобідської сільської ради Буринського (на даний час Конотопського) району Сумської області, що вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (а.с.8-9).

Згідно довідки Гвинтівської сільської ради від 14.08.2020 року №126, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживала в селі Гвинтове, Буринського району, Сумської області разом з співмешканцем ОСОБА_3 , 1976 р.н., заповіт від її імені сільською радою не посвідчувався (а.с.10).

У відповідності до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1 статті 1261 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. При цьому спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.1, ч.2 ст.1220 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч.3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , будучи спадкоємцем першої черги за законом, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори в установлений законом строк не подав, в зв`язку з чим на його усне звернення приватним нотаріусом Буринського нотаріального округу Сумської області Нахіним О.В. йому надано письмову відповідь, в якій роз`яснено право звернутись до суду з заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (а.с.11).

Згідно з інформаційних довідок зі Спадкового реєстру, спадкові справи після смерті ОСОБА_2 не заводилися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися та дані про заповіти чи спадкові договори в реєстрі відсутні (а.с.36, 37).

Суд приходить до переконання, що з врахуванням похилого віку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , строк подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори ним був пропущений з поважних причин, оскільки останній з 2009 року хворіє, в зв`язку з чим постійно знаходиться під наглядом лікарів та періодично перебував на лікуванні, що підтверджується медичними довідками (а.с.14-15).

При цьому, судом також приймається до уваги, що свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 було видано лише 21.03.2019 року, тобто майже через рік після її смерті.

З актового запису про смерть ОСОБА_2 слідує, що його також було складено 21.03.2019 року (а.с.34).

На думку суду вказані вище обставини унеможливлювали звернення позивачем до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в межах шестимісячного строку з моменту її відкриття.

Враховуючи викладене, а також, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що причини пропуску позивачем встановленого законом шестимісячного строку на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини є поважними, а тому приходить до висновку про задоволення позову та визначення позивачу додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини тривалістю два місяці.

Керуючись ст. ст. 10-13, 206, 247, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 1258, 1261, 1270, ч.3 ст. 1272 ЦК України, суд -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Буринської міської об`єднаної територіальної громади в особі Буринської міської ради Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , - два місяці з моменту набрання даним рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідач - Буринська міська рада Сумської області, місцезнаходження: 41700, Сумська область, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1; ЄДРПОУ: 04058025.

Повне судове рішення складено 17.03.2021 року.

Суддя Т.Р. Гук

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.03.2021
Оприлюднено18.03.2021
Номер документу95595247
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/41/21

Рішення від 17.03.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 22.02.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

Ухвала від 25.01.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Гук Т. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні