Справа № 529/832/20
Провадження № 2/529/16/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2021 року Диканський районний суд Полтавської області в складі: головуючої - судді Петренко Л.Є.,
секретаря - Скрипник Р.А.,
за участю:
представника позивача - адвоката Гришко І.Ю.,
представника відповідача - Ляха І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги - Диканська районна державна адміністрація Полтавської області, ПАФ Подоляка про стягнення заборгованості з орендної плати за користування не витребуваною земельною часткою (паєм), -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 13.11.2020 звернувся до суду із вищезазначеним позовом, в якому просить стягнути з Байрацької сільської ради Диканського району Полтавської області грошові кошти в розмірі 52 377,94 грн. в якості відшкодування орендної плати за попередні роки, з вересня 2013 по вересень 2017 за договором оренди землі від 18.09.2013.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на підставі рішення суду від 22.08.2017 за нею, в порядку спадкування за законом, визнано право власності на земельну частку (пай) загальною площею 7,56 у.к.г., яка знаходиться на території Байрацької сільради Диканського району Полтавської області. Зі слів сусідів дізналася, що зазначена земельна ділянка перебуває в оренді у ПАФ Подоляка . З відповіді на адвокатський запит дізналася, що Диканська РДА передало в оренду ПАФ Подоляка цю земельну ділянку, договір укладений 18.09.2013, відповідно до якого оренді платежі сплачуються до місцевого бюджету Байрацької сільської ради. Враховуючи те, що відповідач на її звернення щодо повернення коштів не реагую, була змушена звернутися до суду.
16.11.2020 ухвалою судді відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження.
24.12.2020 ухвалою суду залучено до участі у розгляді справи правонаступника відповідача Байрацької сільської ради - Диканську селищну раду Полтавської області.
14.01.2021 Диканська селищна рада подала до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що Диканська РДА станом на дату укладення договору оренди (18.09.2013) була наділена повноваженнями щодо передачі в оренду не витребуваної (нерозподіленої) земельної ділянки, для ведення товарного с/г виробництва, оскільки власниця сертифіката на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 померла, а її спадкоємці до 27.09.2017 не отримали державних актів на право власності на цю земельну ділянку. Зазначає, що укладений договір оренди відповідає вимогам цивільного законодавства, є правомірним, недійсним судом не визнавався. Відповідно до договору оренди, орендні платежі перераховувалися до бюджету Байрацької сільської ради, правонаступником якої є Диканська селищна рада. Проте вважає, що позивачем не доведено належними доказами існування правових підстав для стягнення з відповідача грошових коштів, оскільки право позивача на отримання орендних платежів за період з 11.09.2013 по 27.09.2017 за договором оренди не визначено, як не доведено існування інших підстав виникнення цього права, передбачених ст..11 ЦК України.
21.01.2021 ухвалою суду закрито підготовче провадження.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з?явилась.
Представник позивача - адвокат Гришко І.Ю. в судовому засідання позов підтримала та просила задовольнити з підстав у ньому зазначених. Також пояснила, що позивачка, як спадкоємиця після смерті діда ОСОБА_3 , на підставі рішення суду успадкувала земельну ділянку для ведення товарного с/г виробництва на території Байрацької сільської ради. Про існування даної земельної ділянки позивачка дізналася в липні 2017 року, тому і звернулася до суду із позовом про визнання за нею права власності на цю земельну ділянку, а про те, що до вересня 2017 року цією земельною ділянкою користувалась ПАФ Подоляка на підставі договору оренди, позивачка дізналася в липні 2020 року. Вважає, що позивачка має право на стягнення коштів (орендної плати) в розмірі 52 377,94 грн., які отримувала Байрацька сільська рада на підставі договору оренди за період з вересня 2013 по вересень 2017 року, як єдина спадкоємиця після смерті ОСОБА_3 , який помер в 2008 році. Також зазначила, що зі слів позивачки державний акт на вказану земельну ділянку іншими спадкоємцями не отримувався, договір оренди земельної ділянки між Диканською РДА та ПАФ Подоляка не оскаржувався.
Представник відповідача Диканської селищної ради Полтавської області в судовому засіданні позов не визнав, з підстав зазначених ним у відзиві на позов. Зокрема, вказав, що земельна частка (пай), на яку визнано право власності за позивачем, є невитребуваною земельною ділянкою, так як ні ОСОБА_2 , ні інші спадкоємці не отримали у встановленому законом порядку державний акт. Тому, зважаючи на те, що така земельна ділянка є невитребуваною, Диканська районна держадміністрації уклала договір оренди із ПАФ Подоляка у вересні 2013 року. Позивачка із 2008 року після смерті діда ОСОБА_3 мала право на спадкування, але звернулася до суду із позовом лише у 2017 році і тільки у жовтні 2017 року за нею зареєстровано право власності на земельну ділянку. З 11.09.2013 по 27.09.2017 між Диканською РДА та ПАФ Подоляка існували правовідносини з оренди невитребуваної земельної ділянки, умови цього договору сторонами виконані належним чином, позивачка не була стороною зазначеного договору, тому позовні вимоги є безпідставними. Окрім того, вказує, що позивачем не доведено факт порушення її прав саме Байрацькою сільською радою, правонаступником якої є Диканська селищна рада.
Представник Диканської районної державної адміністрації Полтавської області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник ПАФ Подоляка в судове засідання не з?явився, хоча про день і час розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи суду не надавав.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 отримала сертифікат про право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 27.12.1996, площею 7,56 у.к.га, для ведення товарного с/г виробництва на території Байрацької сільської ради Диканського району Полтавської області.
Як встановлено в судовому засіданні сертифікат на право на земельну частку (пай) належав з 27.12.1996 прабабці позивачки - ОСОБА_2 , як члену колективного с/г підприємства, остання померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Все своє майно померла залишила згідно заповіту дочці ОСОБА_4 (після одруження змінила прізвище на ОСОБА_4 ). ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , після неї спадщину прийняв її чоловік ОСОБА_3 , який є дідом позивачки та який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після смерті останнього позивачка залишилася єдиною спадкоємицею.
Як вбачається із рішення Диканського районного суду Полтавської області від 22.08.2017 за ОСОБА_1 , позивачкою по справі, визнано в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 право власності на земельну частку (пай) загальною площею 7,56 умовних кадастрових гектарів, яка знаходиться на території Байрацької сільської ради Диканського району Полтавської області, для ведення товарного с/г виробництва, яка на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) належала померлій ОСОБА_2 (а.с.12-13).
Право приватної власності на земельну ділянку площею 6,5772, кадастровий номер 5321080800:00:001:0002 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав за ОСОБА_1 - 05.10.2017 (а.с.14).
Отже, до 2017 року ні власник сертифіката на земельну частку (пай) ОСОБА_2 , ні інші спадкоємці після її смерті не отримували державний акт на земельну ділянку на підставі зазначеного сертифіката, договорів оренди земельної частки (паю) з фізичними або юридичними особами не укладали.
Вказані обставини не заперечувалися і представником позивача в судовому засіданні.
18.09.2013 укладений договір оренди земельної ділянки площею 6,5772, кадастровий номер 5321080800:00:001:0002 між орендодавцем Диканською районною державною адміністрацією, що діє на підставі Закону України Про місцеві державні адміністрації та орендарем ПАФ Подоляка .
В пункті 9 зазначеного Договору визначено, що річна орендна плата сплачується рівними частинами щомісячно до місцевого бюджету Байрацької сільської ради.
Договір зареєстрований в Диканській РДА за № 11 - 18.09.2013.
Також судом встановлено, що 27.09.2017 укладена угода про розірвання договору оренди землі № 11 від 18.09.2013 між Диканською РДА та ПАФ Подоляка , яка зареєстрована в Диканській РДА за № 178 від 27.09.2017 (а.с.23).
Отже, з досліджених документів встановлено, що права та обов?язки за договором оренди землі від 18.09.2013 виникли між сторонами такого договору - Диканською РДА та ПАФ Подоляка .
Також встановлено, що 27.09.2017 укладений договір оренди земельної ділянки належної позивачці ОСОБА_1 з ПАФ Подоляка .
Відповідно до ст.13 Конституції України, держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України ( частина 2 статті 19 Конституції України).
Згідно ч. 1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст.1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають, зокрема, спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації, прийняті в межах їх повноважень (ст. ст. 3,5 Закону).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 сертифікат на право на земельну частку (пай) отримала 27.12.1996, але як власник сертифікату так і наступні спадкоємці не розпорядилися ним належним чином (не подали заяву про виділення в натурі для передачі в оренду чи для власного обробітку)
24.06.2013 відділом у Диканському районі ГУ Держгеокадастру в Полтавській області проведено державну реєстрацію земельної ділянки, кадастровий номер 5321080800:00:001:0002, площею 6,5772 га.
В подальшому зазначена земельна ділянка перейшла в статус невитребуваних земельних часток (паїв), тому між Диканською РДА та ПАФ Подоляка укладений договір оренди землі від 18.09.2013.
Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).
Отже, враховуючи, що власник сертифікату та наступні спадкоємці не укладали договорів оренди земельної частки (паю), тому спадкоємець ОСОБА_1 не набула права на отримання орендної плати.
Згідно ст..13 зазначеного Закону (в редакції чинній на момент укладення договору оренди) нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Крім того, у відповідності до п.2 і п.12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) від 04.02.2004 р. № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду; організація робіт з розподілу земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією за місцем розташування земельних ділянок згідно з проектом.
Отже, за змістом норм ст.5 і ст.13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", п.п. 2, 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 року № 122 розпорядження, зокрема, передача в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) здійснюють сільські, селищні, міські ради чи райдержадміністрації в залежності від місця розташування таких ділянок.
Враховуючи викладене, договір оренди землі від 18.09.2013, укладений між Диканською РДА та ПАФ Подоляка є правомірним, орендна плата за користування землею за період з 11.09.2013 по 27.09.2017 надходила до місцевого бюджету Байрацької сільської ради, що було обумовлено умовами договору. Позивачка ОСОБА_1 не є стороною зазначеного договору оренди, тому їй не підлягає поверненню орендна плата за цей період.
Посилання позивача на спадкові правовідносини, зокрема на ст.1216-1218,1220,1225 ЦК України, як на підставу для задоволення позову, суд не приймає до уваги, оскільки після смерті ОСОБА_3 позивачка успадкувала лише право на земельну частку (пай), яке залишилося не реалізованим спадкодавцем, будь-яких договорів оренди землі померлим ОСОБА_3 не укладалося, а тому до позивачки не перейшли права та обов`язки за договором оренди.
Враховуючи викладене, позивачем не доведено належними доказами позовні вимоги, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Диканської селищної ради про стягнення заборгованості з орендної плати за користування не витребуваною земельною часткою (паєм)
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Диканський районний суд Полтавської області.
Повний текст рішення складено 12.03.2021
Головуюча: Л.Є. Петренко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.03.2021 |
Оприлюднено | 19.03.2021 |
Номер документу | 95613886 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Петренко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні