Рішення
від 17.03.2021 по справі 485/1680/20
СНІГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 485/1680/20

Провадження №2/485/41/21

РІШЕННЯ

іменем України

17 березня 2021 року м.Снігурівка

Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Яворського С. Й.

секретар судового засідання Шеремет Ю.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Снігурівка Миколаївської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області (Любомирівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

07 грудня 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до Любомирівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , яка була зареєстрована та постійно проживала по АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 8,56 га, кадастровий номер 4825782200:02:000:0107 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Любомирівської сільської ради Миколаївської області. Він є спадкоємцем майна матері за законом, але встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини був пропущений ним з поважних причин, через тривалу хворобу: осколковий перелом правого стегна за зміщенням.

При зверненні до нотаріальної контори, йому було відмовлено в оформленні спадкових прав за законом за пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини. Вважає поважними причини такого пропуску, так як знаходився на стаціонарному лікуванні у Новоодеській ЦРЛ та не міг пересуватися і вчасно звернутись до нотаріуса за місцем відкриття спадщини.

Враховуючи викладене, просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю у два місяці.

Ухвалою Снігурівського районного суду Миколаївської області від 12.01.2021 року, у цивільній справі № 485/1680/20 провадження № 2/485/604/20 за позовом ОСОБА_1 до Любомирівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, замінено відповідача Любомирівську сільську раду Снігурівського району Миколаївської області на належного Шевченківську сільську раду Вітовського району Миколаївської області.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 , не з`яивлися, та не повідомили причини своєї неявки, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.

Представник відповідача Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області надав суду заяву в якій просить суд розглядати справу в їх відсутність, у вирішенні позову покладається на розсуд суду.

Дослідивши надані докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Херсон померла ОСОБА_2 , що підтверджується даними свідоцтва про смерть, виданого за актовим записом № 214, що вчинений 09 січня 2020 року, місце реєстрації смерті: Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області (а.с.8).

Покійній ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 8,56 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Краснознам`янської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області, підтвердженням чого є Державний акт на право приватної власності на землю серії ІІ-МК №027043, виданий 15.02.2001 року головою Краснознам`янської сільської ради. (а.с.16)

Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась. (а.с.29)

За життя спадкодавець ОСОБА_2 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 по день своєї смерті, за вказаною адресою з нею ніхто більше не був зареєстрований, з 2004 року по день смерті на території сільської ради не проживала, що підтверджується довідкою від 14.01.2020 року за вих. № 2 виданою Любомирівською сільською радою Снігурівського району Миколаївської області (а.с. 9).

Позивач є сином помершої, а отже спадкоємцем першої черги, підтвердженням чого є свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 . (а.с.7)

Згідно витягу з Державного реєстру аків цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження від 22 жовтня 2020 року та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 22 жовтня 2020 року видане Новоодеським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), сестра позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .(а.с.10-12)

Листом приватного нотаріуса Снігурівського районного нотаріального округу Миколаївської області Лєбєдєвої І.М. від 09 жовтня 2020 року, на заяву позивачу від 24.09.2020 року, надано письмове роз`яснення щодо неможливості видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , за пропуском встановленого законом шестимісячного строку для відповідного звернення (а.с.13).

В силу ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом - ст.1217 ЦК України. Згідно з ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

За нормою ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ЦК України).

Частинами першою та третьою статті 1272 ЦК України визначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Обов`язок доведення поважності пропущеного строку покладається на спадкоємця.

Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Як на поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини позивач послався на те, що пропустив вказаний строк в зв`язку з тим, що знаходився на стаціонарному лікуванні в Новоодеській ЦРЛ Миколаївської області в травматологічному відділенні в період з 02.07.2013 по 13.08.2013 року з діагнозом: перелом осколковий правого стегна зі зміщенням, що підтверджується довідкою Новоодеської ЦРЛ Миколаївської області за вих. № 489 від 26.11.2020 року (а.с.14).

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, як поважну причину пропуску строку прийняття спадщини позивач зазначає те, що знаходився на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні Ноноодеської ЦРЛ Миколаївської області в період 02.07.2013 по 13.08.2013 року.

28 січня 2021 року направлено запит № ЕП-98/21 до Новоодеської ЦРЛ Миколаївської області, щодо підтвердження інформації знаходження на стаціонарному лікуванні ОСОБА_1 у вказаний період часу.( а.с.48).

Згідно відповіді НП "Новоодеська центральна районна лікарня" НРР від 11.02.2021року за вих.№172-01-10, по даним медичної документації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не знаходився на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні Новоодеської ЦРЛ в період з 02.07.2013 по 13.08.2013 року (а.с.57).

Таким чином встановлено, що спадщина після смерті ОСОБА_5 , відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , а шестимісячний строк подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, закінчився 22 липня 2013 року. Позивачем не данано жодних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини.

З огляду на викладене, суд не вбачає передбачених ч.3 ст.1272 ЦК України підстав для визначення позивачу додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тому в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.1220,1268-1272 ЦК України, ст. ст. 4, 13, 81, 141, 263-265, 268, ЦПК України, суд

ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Шевченківської сільської ради Вітовського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, який відраховується з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 17.03.2021.

Суддя С.Й. Яворський

СудСнігурівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення17.03.2021
Оприлюднено19.03.2021
Номер документу95628580
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —485/1680/20

Рішення від 17.03.2021

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Яворський С. Й.

Ухвала від 28.01.2021

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Яворський С. Й.

Ухвала від 12.01.2021

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Яворський С. Й.

Ухвала від 07.12.2020

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Яворський С. Й.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні