Справа №: 398/857/21
провадження №: 2-о/398/51/21
РІШЕННЯ
Іменем України
"16" березня 2021 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого - судді Коліуш Г.В., з участю секретаря судового засідання Замкової Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересована особа: Ульянівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області про встановлення факту проживання однією сім`єю на час відкриття спадщини,
з участю:
представника заявника - ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи - Соломки В.В,
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 1999 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заява обґрунтована тим, що з 1999 року вона постійно проживала та вела спільне господарство з мешканцем с. Ульянівка Олександрійського району ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . Шлюб між ними зареєстрований не був, проте, проживаючи разом у належній останньому квартирі протягом тривалого часу, вони мали всі атрибути притаманні подружжю - спільний бюджет, спільні права та обов`язки тощо. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, вона проводила його поховання. У день смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої увійшла квартира АДРЕСА_2 , а також земельна дялнка кадастровий номер №3520386900:02:000:0380, площею 7,78 га, розташована на території Червонокам`янської сільської ради. Особистого розпорядження на день своєї смерті ОСОБА_4 не складав та інших, крім заявника спадкоємців не мав. З огляду на викладене, враховуючи, що ОСОБА_1 постійно проживала разом зі спадкодавцем як на час відкриття спадщини, так і до цього, протягом встановленого ст. 1270 ЦК України строку не відмовилась від спадщини, то за умови підтвердження факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем протягом п`яти останніх років перед відкриттям спадщини, вона вважається такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 .
Заявник в судове засідання не з`явилася, про час, місце та дату судового засідання повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила.
Представник заявника в судовому засіданні заяву підтримав з підстав, зазначених в заяві, пояснив, що встановлення даного факту необхідно заявнику для реалізації спадкових прав.
Представник Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області в судовому засіданні повідомив, що на даний час Ульянівська сільська рада входить до складу Попельнастівської сільської ради, він з 2020 року обіймає посаду старости, до цього з 2008 року обіймав посаду голови сільради, особисто не знайомий ані з заявником, ані з покійним ОСОБА_3 , який помер в 2005 році, тому як посадова особа не може підтвердити, що заявник більше п`яти років проживала з покійним однією сім`єю, при складанні довідки від 15.11.2013 року враховував інформацію, яка містилася в попередніх довідках, які готувалися секретарем сільради, проти задоволення заяви не заперечував.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні надала показання, відповідно до яких вона з 1992 року проживає в с. Ульянівка, в сусідньому будинку проживала заявник, яка приблизно з 1993 року проживала разом з ОСОБА_6 в будинку АДРЕСА_3 , квартиру вона не пам`ятає, як чоловік та жінка, доглядала за ним, вела домашнє господарство, вони проживали разом до смерті ОСОБА_3 , який помер восьмого березня приблизно о 2005 році, заявник займалася його похованням, проживала в квартирі ще приблизно два роки, потім виїхала, зараз в квартирі ніхто не проживає, про дітей чи інших родичів ОСОБА_3 їй нічого не відомо.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні надала показання, відповідно до яких вона з народження проживає в с. Ульянівка, а з 2003 року - в АДРЕСА_4 ,заявник приблизно з 1998 року проживала зі співмешканцем ОСОБА_3 , який помер восьмого березня 2005 року, проживали як чоловік та дружина в його вкартирі в АДРЕСА_3 , квартиру вона не пам`ятає, шлюб не укладали, заявник щн приблизно три роки після смерті ОСОБА_3 проживала в квартирі, потім виїхала, вони разом вели господарство, відносини в них були як у чоловіка та дружини, похованням ОСОБА_3 займалася заявник, в нього були дружина та два сина, які померли ще до того, як вони з ОСОБА_1 почали проживати разом як чоловік та дружина.
Заслухавши вступне слово учасників, показання свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 09.03.2005 року.
ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 02.10.2002 року належала на праві приватної власності квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Також ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія IV-KP №013985, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на землю 30.08.2002 року за №12881, належала земельна ділянка загальною площею 7,78 га, яка розташована на території Червонокам`янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Ульянівської сільської ради 01.06.2010 року, ОСОБА_1 здійснювала поховання ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з довідкою №522 від 15.11.2013 року, виданої Ульянівською сільською радою, ОСОБА_3 з 16.07.1925 року до дня своєї смерті постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 . Здійснювала за ним догляд більше двох років до дня смерті та поховала його ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З акту від 15.10.2020 року, складеного мешканцями села Шпак Т.М. та ОСОБА_7 вбачається, що ОСОБА_1 , місце проживання якої зареєстроване за адресою: АДРЕСА_6 , проживала разом з ОСОБА_3 однією сім`єю та вони вели спільний побут за адресою: АДРЕСА_1 з 1999 року по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За інформацією Олександрійської районної державної нотаріальної контори від 23.02.2021 року спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відсутня.
Встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з померлим ОСОБА_3 необхідно заявнику для реалізації спадкових прав.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну сімейне життя , вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі Ельсхольц проти Німеччини суд визначив, що поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші сімейні de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом .
Отже, предмет доказування при розгляді справ про встановлення факту проживання однією сім`єю передусім складає сукупність обставин, що є згідно із законом основними ознаками сім`ї; спільне проживання, пов`язаність спільним побутом, наявність взаємних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, оскільки законом не визначено іншого, крім судового порядку встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, і факт спільного проживання заявника та померлого ОСОБА_3 однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, підтверджується письмовими матеріалами справи та показаннями свідків, відповідно до яких заявник дійсно проживала однією сім`єю з померлим ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу з 1999 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 (дня смерті ОСОБА_3 ), вони вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, приймали участь у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї, суд приходить до висновку, що вимоги заявника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справі окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 264, 265, 273, 293, 315, 352, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_6 ), в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 (адреса робочого місця: АДРЕСА_7 ), заінтересована особа - Попельнастівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області (місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Попельнасте, вул. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 04366293) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем однією сім`єю на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 1999 року до часу відкриття спадщини, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_6 .
ОСОБА_2 , адреса робочого місця: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Григорія Усика, 38.
Попельнастівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області (місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Попельнасте, вул. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 04366293.
ОСОБА_8 , місцезнаходження юридичної особи: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Попельнасте, вул. Соборна, 3.
Повний текст рішення суду складений 19.03.2021 року.
Суддя Коліуш Г.В.
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2021 |
Оприлюднено | 19.03.2021 |
Номер документу | 95635947 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Коліуш Г. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Коліуш Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні