Справа № 615/151/21
Провадження № 2/615/142/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2021 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Токмакової А.П.,
секретаря судового засідання - Сипко І.С.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду міста Валки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Валківської міської ради Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
встановив:
03.02.2021 року представник позивачів ОСОБА_3 звернулася до суду із позовною заявою, в якій просить визнати за кожним із позивачів Ѕ частину залишку права на земельну частку (пай), яка перебувала власності ВАТ Перше Серпня Благодатненської сільської ради Валківського району Харківської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0259469, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 09.02.2001 року за №268 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за життя ОСОБА_4 набув право на земельну частку (пай), в зв`язку з чим на його ім`я виготовлено сертифікат серії ХР №0259469, на підставі якого він отримав державний акт на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Благодатненської сільської ради із земель колишнього ВАТ Перше Серпня . Після виділення цієї земельної ділянки - рілля залишок земельної частки (паю) по сертифікату серії ХР №0259469 склав 1,83 умовних кадастрових гектара, до складу якої згідно списку жеребкування ввійшли пасовища та багаторічні насадження .
Як зазначає представник, під час виготовлення документів на земельну ділянку ОСОБА_4 за невідомих причин втратив належний йому сертифікат на право на земельну частку (пай).
Після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняли його діти - позивачі у справі, проте через відсутність правовстановлюючого документу не можуть замовити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для присвоєння кадастрових номерів та провести реєстрацію права власності на них.
Після виконання вимог ст.187 ЦПК України на підставі ухвали суду від 08.02.2021 року відкрито провадження у цивільній справі, з урахуванням вимог ст.274 ЦПК України судовий розгляд вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та роз`яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.
В судовому засіданні представник позивача надала заяву про розгляд справи за відсутності, позовну заяву підтримала в повному обсязі, наполягає на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача - міський голова Скрипніченко В. надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника міської ради, просить прийняти рішення згідно закону на підставі наявних доказів.
У відповідності до ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення інших процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що батьками позивачів є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується даними свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , виданих 30.11.1959 року та 03.08.1962 року Благодатненською сільською радою Валківського району Харківської області, актові записи №31,21 відповідно.
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , видане 16.02.1996 року Благодатненською сільською радою Валківського району Харківської області, актовий запис №3.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , видане 26.02.2009 року Благодатненською сільською радою Валківського району Харківської області, актовий запис №06.
Як вбачається із інформації Валківської ДНК Харківської області №1083/02.14 від 07.11.2020 року, щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 відкрита спадкова справа №111/2009 рік на підставі поданих позивачами заяв про прийняття спадщини, які зареєстровані в книзі обліку та реєстрації спадкових справ за №285,669. Будь-які інші заяви про прийняття спадщини чи про відмову від неї станом на 07.11.2020 року до нотаріальної контори не надходили. Спадкодавець щодо належного йому майна заповіт не складав. До складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай) у землі ВАТ Перше Серпня Валківського району, що підтверджується сертифікатом серії ХР №0259469, виданим Валківською РДА Харківської області.
За повідомленням Міжрайонного управління у Валківському та Коломацькому районах ГУ Держгеокадастру у Харківській області №29-20-0.23, 141-118/121/20 від 18.03.2020 року, в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Валківською РДА по ВАТ Перше Серпня 09.02.2001 року за №268 наявний запис про реєстрацію на ім`я ОСОБА_4 сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ХР №0259469, на підставі якого на ім`я ОСОБА_4 в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі, 10.12.2002 року за №129 зареєстровано державний акт серії ІІІ-ХР №009966 на земельну ділянку з кадастровим номером 6321281000:01:000:0088 площею 1.2835 га. Залишок земельної частки (паю) за сертифікатом серії ХР №0259469 складає 1.83 умовних кадастрових гектарів (інформація №29-20-0.23, 141-365/121/20 від 18.08.2020 року).
Згідно довідок Благодатненської сільської ради Валківського району Харківської області від 22.11.2019 року, відповідно до списку розжеребкування земельний часток (паїв) колишнього ВАТ Перше Серпня наявних у справах ради, земельні частки (паї) - багаторічні насадження АДРЕСА_1 та пасовища АДРЕСА_2 належать ОСОБА_4 .
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч.1 ст.5 ЦПК України).
Ст.41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним.
Відповідно до ч.2 ст.14 Конституції України та ч.2 ст.1 Земельного Кодексу України право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. Об`єктом відносин спадкування виступають права та обов`язки спадкодавця у їх сукупності, що належали йому на момент смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).
Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Право власності на земельну ділянку, згідно положень ст.1225 ЦК України, переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Відповідно до роз`яснень Верховного Суду України, викладених у п.11 Постанови від 30.05.2008 р. № 7 Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та відповідні норми ЦК УРСР.
У п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям встановлено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Відповідно до ст.2 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Згідно роз`яснень Міністерства юстиції України № 19-32/319 від 21.02.2005 року у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку. В даному випадку звернутися з заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно за померлою особою мають право її спадкоємці.
Оцінивши надані докази в їх сукупності, враховуючи, що незаконність набуття померлим права на спадкове майно судом не встановлено, позивачі у справі є єдиними спадкоємцями першої черги за законом, які у встановленому законом порядку прийняли спадщину, суд вважає обґрунтованими вимоги позивачів щодо визнання права на залишок земельної частки (паю), що входить до спадщини, яка залишилася після смерті батька, так як досліджені докази свідчать про неможливість оформити спадщину в нотаріальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_7 , право на Ѕ частину залишку земельної частки (паю) розміром 1,83 умовних кадастрових гектарів, яка перебувала у колективній власності ВАТ Перше Серпня Благодатненської сільської ради Валківського району Харківської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0259469, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 09.02.2001 року за №268 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_8 , право на Ѕ частину залишку земельної частки (паю) розміром 1,83 умовних кадастрових гектарів, яка перебувала у колективній власності ВАТ Перше Серпня Благодатненської сільської ради Валківського району Харківської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0259469, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 09.02.2001 року за №268 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя А.П. Токмакова
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2021 |
Оприлюднено | 22.03.2021 |
Номер документу | 95670730 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Токмакова А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні