Гребінківський районний суд Полтавської області
Справа №: 528/51/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
17 березня 2021 року м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Вітківського М.О.,
при секретарі Коваленко О.В.,
представника позивачів Чумарного А.І. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка з повною технічною фіксацією в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Гребінківської міської ради Полтавської області про встановлення юридичного факту, визнання права власності на частини житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за заповітом,-
в с т а н о в и в:
Представник позивачів адвокат Чумарний А.І. звернувся до Гребінківського районного суду Полтавської області з вказаним позовом, яким просить: встановити юридичний факт придбання покупцем ОСОБА_4 у продавця ОСОБА_5 будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою у АДРЕСА_1 , за договором купівлі-продажу будинку від 02.08.1971 року, посвідченого виконавчим комітетом Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області; визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порядку спадкування за заповітом право власності на: 1/2 частину будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею - 59,5 кв.м., житловою площею - 27,4 кв.м.), Б - сараю; №1 - огорожі; визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у порядку спадкування за заповітом право власності на: 1/2 частину будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою у АДРЕСА_1 , що в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею - 59,5 кв.м., житловою площею - 27,4 кв.м.), Б - сараю; №1 - огорожі.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Короваї Гребінківського району Полтавської області помер ОСОБА_4 (батько першого позивача, дід другого позивача). На час смерті ОСОБА_4 мав у власності житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою у АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_4 вказаний житловий будинок, шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном відповідно до правил ст. 549 ЦК УРСР (редакції, що діяла на час відкриття спадщини), прийняла у спадок його дружина, ОСОБА_6 , яка проживала разом із спадкодавцем.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 померла. На час смерті, ОСОБА_6 належав будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою у АДРЕСА_1 , що в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею - 59,5 кв.м.) житловою площею - 27,4 кв.м.), Б - сараю; №1 - огорожі. За життя ОСОБА_6 було складено заповіт, згідно з яким, все належне їй майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, всі майнові права, заповідані в рівних долях, позивачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Вказує, що з метою переоформлення спадщини позивач ОСОБА_3 , як спадкоємець за заповітом, вчасно звернулася до Гребінківської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. У свою чергу, син спадкодавця, позивач ОСОБА_2 на час смерті своєї матері, постійно проживав разом з нею і тому в силу вимог ст. 1268 ЦК України, вважається таким, що прийняв спадщину, зокрема свою частину житлового будинку. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус спадкоємцям відмовила. Свої дії мотивувала відсутністю адреси та вулиці житлового будинку придбаного покупцем ОСОБА_4 у продавця ОСОБА_5 у договорі купівлі-продажу будинку від 02.08.1971 року посвідченого виконавчим комітетом Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області.
За таких обставин, у позивачів виникла необхідність у судовому порядку вирішувати питання щодо встановлення юридичного факту придбання житлового будинку ОСОБА_4 у ОСОБА_5 , що розташований за адресою в АДРЕСА_1 , за вказаним вище договором. У інший спосіб факту придбання спадкодавцем зазначеного будинку згідно договору купівлі-продажу за відповідною адресою підтвердити не можливо, оскільки законом не визначеного іншого порядку встановлення такого факту.
Ухвалою Гребінківського районного суду Полтавської області від 20.01.2021 року відкрито загальне позовне провадження за вищевказаною позовною заявою і призначено підготовче судове засідання на 10.02.2021 року о 10 год. 00 хв. з викликом сторін. Витребувано в: Гребінківській державній нотаріальній конторі Полтавської області (37400, м. Гребінка, Полтавська область, вул. Євгена Гребінки, 13, тел. (05359) 9-12-44) копії спадкових справ відкритих після смерті ОСОБА_4 (помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та після смерті ОСОБА_6 (померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ); Полтавському обласному державному нотаріальному архіві (36011, м. Полтава, Октябрський р-н, вул. Шевченка, буд. 13) копії спадкових справ відкритих після смерті ОСОБА_4 (помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та після смерті ОСОБА_6 (померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ). (а.с.36-38).
10.02.2021 представник позивачів та позивачі в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Натомість в матеріалах справи міститься заява представника позивачів, якою останній просить проводити розгляд справи у його відсутність, закінчити підготовче провадження у справі та призначити справу до судового розгляду, на позовних вимогах наполягає та просить їх задовольнити в повному обсязі (а.с.70).
Представник відповідача Гребінківська міська рада Полтавської області, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи до суду не з`явився, натомість надійшла заява про розгляд справи без присутності представника, при вирішенні питання про задоволення позову покладається на розсуд суду (а.с.47).
Ухвалою Гребінківського районного суду Полтавської області від 10.02.2021 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні на 17 березня 2021 року на 10 год 30 хв. (а.с.72).
В судовому засіданні 17 березня 2021 року представник позивачів адвокат Чумарний А.І підтримав заявлений позов, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача Гребінківська міська рада Полтавської області, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи до суду не з`явився, раніше подав заяву про розгляд справи без присутності представника, при вирішенні питання про задоволення позову покладається на розсуд суду (а.с.47).
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 247 ЦПК України суд під час судового розгляду справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання.
Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які позивачі послалися як на підставу своїх вимог, що викладені у позовній заяві та підтверджені доданими до неї доказами, які були досліджені судом, за відсутності заперечень відповідача, заслухавши представника позивача, свідків, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч.1 ст.12 ЦПК України).
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.13 ЦПК України (диспозитивність цивільного судочинства), суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
У розумінні цивільно-процесуального закону предмет позову це матеріально-правова вимога позивача, стосовно якої він просить ухвалити рішення, у матеріальному розумінні це певна річ (об`єкт), щодо якої виник спір.
Згідно ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Короваї Гребінківського району Полтавської області помер батько першого позивача та дід другого позивача ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Короваївської сільською радою Гребінківського району Полтавської області 24 вересня 1996 року, актовий запис №21 (а.с.22).
ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Короваї Гребінківського району Полтавської області померла мати першого позивача та баба другого позивача ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Короваївської сільською радою Гребінківського району Полтавської області 28 серпня 2006 року, актовий запис №15 (а.с.23).
Факт родинних відносин між позивачами та спадкодавцями підтверджується наступними документами:
Свідоцтвом про одруження ОСОБА_4 , 1939 року народження, та ОСОБА_7 , 1934 року народження, серії НОМЕР_3 виданим Короваївським бюро ЗАГС 11.06.1965 року, актовий запис №8 (а.с.17).
Свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_4 , виданим Короваївської сільською радою Гребінківського району Полтавської області 30 березня 1967 року, актовий запис №3, Батьки: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_6 (а.с.17 зворот).
Свідоцтвом про народження матері другого позивача та рідної сестри першого позивача ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_5 , виданим Короваївською сільською радою Гребінківського району Полтавської області 26 квітня 1966 року, актовий запис №16, Батьки: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_6 (а.с.18),
Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № витягу 00017247789 від 25.10.2016 року, відповідно до якого ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєструвала шлюб 05.11.1983 року з ОСОБА_9 (а.с. 19, 20-зворот).
Свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_6 , виданим відділом ЗАГС м. Хорол Полтавської області від 10.11.1984 року, актовий запис №230. Батьки: батько - ОСОБА_9 , мати - ОСОБА_10 (а.с.20).
З матеріалів справи вбачається, що спадкодавець ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу будинку від 02.08.1971 року посвідченого виконавчим комітетом Короваївської сільської ради, придбав житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою у с. Короваї Гребінківського району Полтавської області, який придбав у ОСОБА_5 (а.с 29-зворот).
Після смерті ОСОБА_4 вказаний житловий будинок, шляхом фактичного вступу в управління спадковим майном відповідно до правил ст. 549 ЦК УРСР (редакції, що діяла на час відкриття спадщини), прийняла у спадок його дружина, ОСОБА_6 , яка проживала разом із спадкодавцем.
02.06.2001 року ОСОБА_6 було складено заповіт, який посвідчено секретарем Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області Буряк Т.В. згідно з яким, все належне їй майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, всі майнові права, заповідані в рівних долях, ОСОБА_2 (першому позивачу) та ОСОБА_3 (другому позивачу) (а.с.21, 21-зворот).
Відповідно до рішення Гребінківського районного суду Полтавської області від 12.10.2017 року за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6 визнано право власності по 1/2 частині земельної ділянки (пай), площею 3,92 га у межах згідно з планом, кадастровий номер №5320881900:00:001:0060, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ПЛ № 053306, виданого Короваївською сільською радою Гребінківського району Полтавської області від 22.06.2014 року (а.с.25-28).
Із матеріалів справи вбачається, що позивачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 станом на 08 жовтня 2020 року проведено технічну інвентаризацію, проведено незалежну оцінку об`єкту нерухомого майна та виготовлено технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до звіту про незалежну оцінку об`єкту нерухомого майна житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами , що розташовується за адресою: АДРЕСА_1 , ринкова вартість об`єкту оцінки становить 24 382 (двадцять чотири тисячі триста вісімдесят дві) гривні (а.с. 30-34).
Із довідки КП Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації №114 від 06.10.2020 року вбачається, що станом на 29.12.2012 року нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , в КП Лубенське МБТІ не зареєстровано (а.с.35).
Також, інформаційною довідкою ФОП ОСОБА_11 від 08.10.2020 року №1636 підтверджено, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 02.08.1971 року, посвідченого секретарем Короваївської сільської ради належним чином не зареєстрований. Всі будівлі та споруди побудовано до 1992 року (а.с.35 зворот).
Із довідки виконавчого комітету Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області від 30.08.2017 №449/02-30 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , (яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ), яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , разом з нею на час її смерті, шість місяців потому і по даний час з нею був зареєстрований її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.36)
Із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24.12.2020 року, яка видана в.о. завідувача Гребінківської ДНК Іщенко Г.К. вбачається, що спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , згідно алфавітної книги в Гребінківській ДНК заведена за №341/2006, але повідомити про коло спадкоємців, які подавали заяви про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини, а також склад спадкового майна, немає можливості так як відповідно до алфавітної книги спадкова справа знаходиться у Полтавському обласному державному нотаріальному архіві (36011, м. Полтава, Октябрський р-н, вул. Шевченка, буд. 13). Спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 - ОСОБА_4 , згідно алфавітної книги в Гребінківській ДНК не заводилася, тому про коло спадкоємців невідомо. Громадянин ОСОБА_2 , не пред`явив оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно, а саме житловий будинок, який знаходиться за адресою: с. Короваї, Гребінківського району, Полтавської області, який фактично належав померлій 26.08.2006 ОСОБА_6 - видати свідоцтво про право на спадщину, немає правових підстав (а.с.37).
Із відповіді в.о. завідувача Гребінківської ДНК Іщенко Г.К. від 26.01.2021 №22/01-16 вбачається, що спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , згідно алфавітної книги в Гребінківській ДНК заведена за №341/2006, але повідомити про коло спадкоємців, які подавали заяви про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини, а також склад спадкового майна, немає можливості так як відповідно до алфавітної книги спадкова справа знаходиться у Полтавському обласному державному нотаріальному архіві (36011, м. Полтава, Октябрський р-н, вул. Шевченка, буд. 13), свідоцтва про право на спадщину видавалися 21.12.2007 році за реєстровим №2579; Спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 - ОСОБА_4 , згідно алфавітної книги в Гребінківській ДНК не заводилася, заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини не подавалися, тому про коло спадкоємців не відомо (а.с.48).
Полтавським обласним державним нотаріальним архівом надіслано копію спадковою справи №341 заведеної Гребінківською державною нотаріальною конторою 10.11.2006 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 . З матеріалів спадкової справи вбачається, що заяву про прийняття спадщини за заповітом подала її онука ОСОБА_3 , якій 01.12.2007 року Гребінківською ДНК Полтавської області було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку в розмірі 3,920 га, що належить померлій ОСОБА_6 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю ПЛ №053306 виданого Короваївською сільською радою Гребінківського району Полтавської області 22.06.2004 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010455400231, кадастровий номер землі 5320881900:00:001:0060.
Рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 12.10.2017 року вищевказане свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 01.12.2007 року, посвідчене державним нотаріусом Гребінківської державної нотаріальної контори Полтавської області Науменко В.М., зареєстроване в реєстрі за № 2579, в частині спадкування земельної ділянки за кадастровим номером № 5320881900:00:001:0060, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 згідно акту про право приватної власності на землю серії ПЛ № 053306 - визнано недійсним. Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 508132 від 07.07.2008 року, виданий на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21.12.2007 року, зареєстроване в реєстрі за № 2579, на земельну ділянку 3,92 га, кадастровий номер № 5320881900:00:001:0060, на ім`я ОСОБА_3 . Скасовано державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на зазначену земельну ділянку. За ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_6 визнано право власності по 1/2 частині земельної ділянки (пай), площею 3,92 га у межах згідно з планом, кадастровий номер № 5320881900:00:001:0060, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ПЛ № 053306, виданого Короваївською сільською радою Гребінківського району Полтавської області від 22.06.2014 року (а.с.53 зворот, 63 зворот, 65-68).
Судом встановлено, що позивачі не можуть реалізувати своє право на спадкування майна померлої ОСОБА_6 в порядку спадкування за заповітом в зв`язку з тим, що виникла необхідність у судовому порядку вирішувати питання щодо встановлення юридичного факту придбання житлового будинку ОСОБА_4 у ОСОБА_5 за договором купівлі-продажу будинку від 02.08.1971 року посвідченого виконавчим комітетом Короваївської сільської ради.
Факт придбання житлового будинку ОСОБА_4 у ОСОБА_5 у судовому засіданні підтвердили свідки, а саме ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зазначила, що вона народилася в с. Короваї, Гребінківського району, Полтавської області та проживає за адресою: АДРЕСА_2 . По сусідству з нею, а саме за адресою: АДРЕСА_1 раніше проживала ОСОБА_5 з дочкою. Десь у 1970 році. вона точно не пам`ятає. ОСОБА_5 продала вказаний будинок ОСОБА_4 , який там оселився зі своєю сім`єю, а ОСОБА_5 переїхала жити до своєї дочки в м. Полтаву. Вказала, що на момент продажу будинку по АДРЕСА_1 поштових адрес не було, назви вулиць з`явилися пізніше.
Свідок ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , вказала, що вона є уродженкою с. Короваї, Гребінківського району, Полтавської області. До 1978 року проживала в с. Короваї, а потім в Київській області, з 2006 року проживає по АДРЕСА_3 та є сусідкою позивачів по справі. Зазначила, що знала ОСОБА_5 так як проживала з нею по сусідству за адресою: АДРЕСА_2 , а ОСОБА_5 по АДРЕСА_1 , десь до 1972 року, а потім ОСОБА_5 продала будинок ОСОБА_4 та переїхала до своєї дочки в м. Полтаву. Наразі за адресою: АДРЕСА_1 проживають ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позивачі по справі. Також, повідомила, що на момент продажу вказаного будинку поштових адрес не було, назви вулиць були присвоєні пізніше.
Свідок ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , вказала, що проживає у с. Кулаженці, Гребінківського району, Полтавської області та є сестрою ОСОБА_3 і племінницею ОСОБА_2 . Зазначила, що в АДРЕСА_1 , проживали її бабуся ОСОБА_6 та дідусь ОСОБА_4 , знає, що її дідусь ОСОБА_4 купив вказаний будинок у ОСОБА_5 . Вказала, що раніше назви вулиць були відсутні орієнтувалися за адресами по прізвищах мешканців будинків. Пам`ятає, що вже як ходила до школи. то з`явилися таблички з назвами вулиць. На даний час в АДРЕСА_1 , проживають ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;4) усиновлення;5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред`явника та векселі;7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;8) визнання спадщини відумерлою;9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Як роз`яснено в пункті 1 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , розгляд в порядку окремого провадження справи про встановлення факту можливий, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Суд вважає юридичний факт придбання ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_5 за договором купівлі-продажу будинку від 02.08.1971 року, посвідченого виконавчим комітетом Короваївської сільської ради, житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 - встановленим.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1233 Цивільного кодексу України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Відповідно до ч. 1 ст. 1235 Цивільного кодексу України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до частини третьою статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1296 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 Цивільного кодексу України).
Частиною першою статті 1297 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Як вбачається із п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
У відповідності ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачі, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_6 , набули право власності в порядку спадкування за заповітом в рівних частках.
Керуючись ст.ст. 15, 16, 328, 392, 1216 - 1218, 1220, 1222, 1233, 1235, 1268-1270, 1297, Цивільного кодексу України, ч.2 ст. 315 ЦПК України, ст. ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Гребінківської міської ради Полтавської області про встановлення юридичного факту, визнання права власності на частини житлового будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за заповітом - задовольнити повністю.
Встановити юридичний факт придбання покупцем ОСОБА_4 у продавця ОСОБА_5 будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою у АДРЕСА_1 за договором купівлі-продажу будинку від 02.08.1971 року, посвідченого виконавчим комітетом Короваївської сільської ради Гребінківського району Полтавської області.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порядку спадкування за заповітом право власності на:
-1/2 частину будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою у АДРЕСА_1 , що в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею - 59,5 кв.м., житловою площею - 27,4 кв.м.), Б - сараю; №1 - огорожі.
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у порядку спадкування за заповітом право власності на:
-1/2 частину будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою у АДРЕСА_1 , що в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею - 59,5 кв.м., житловою площею - 27,4 кв.м.), Б - сараю; №1 - огорожі.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 354, 355 ЦПК України та, відповідно п. п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, - до Полтавського апеляційного суду через Гребінківський районний суд Полтавської області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення ЦПК України (в редакції Закону № 731-IX від 18.06.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином; суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення; суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
На виконання п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України судом зазначається повне найменування сторін:
Позивач 1: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_7 (місце проживання: АДРЕСА_4 ).
Позивач 2: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_8 (місце проживання: АДРЕСА_5 ).
Відповідач: Гребінківська міська рада Полтавської області, код ЄДРПОУ 13956272 (адреса: , вул. Я. Мудрого, буд. 35, м. Гребінка, Полтавська область, 37400).
Повний текст рішення складено 23.03.2021
Суддя М. О. Вітківський
Суд | Гребінківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2021 |
Оприлюднено | 24.03.2021 |
Номер документу | 95713517 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гребінківський районний суд Полтавської області
Вітківський М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні