Справа № 426/2491/14-ц
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
23 березня 2021 року м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Река А.С., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на дії Головного державного виконавця Луганського міського відділу державної виконавчої служи Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Уварової Наталії Олександрівни,-
Встановив:
Заявник звернувся до суду зі скаргою на дії Головного державного виконавця Луганського міського відділу державної виконавчої служи Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Уварової Н.О. Просить суд визнати неправомірними дії Головного державного виконавця Луганського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Уварової Н.О. з відкриття виконавчих проваджень № 64860558 про стягнення витрат виконавчого провадження та 64860380 про стягнення виконавчого збору в розмірі 38957,91 грн. та скасувати вказані постанови.
Дослідивши матеріали скарги, суддя приходить висновку про відмову у відкритті провадження за скаргою, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.
Так, згідно ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Спори щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця під час виконання судового рішення врегульовано Розділом VII Цивільного процесуального кодексу України та Законом України Про виконавче провадження .
Право на оскарження дій виконавця передбачено ч. 1 ст. 74 Закону України Про виконавче провадження .
Статтею 447 ЦПК України передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу , порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України Про виконавче провадження , передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Частиною 2 ст. 74 Закону України Про виконавче провадження передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України , юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається зі змісту скарги, заявником оскаржуються дії державного виконавця щодо винесення постанов від 17 березня 2021 року про відкриття виконавчого провадження № 64860558 про стягнення із заявника витрат виконавчого провадження та про відкриття провадження № 64860380 про стягнення із заявника виконавчого збору.
Таким чином, з наведених норм права вбачається, що Законом України Про виконавче провадження встановлено спеціальний порядок судового оскарження рішення, дії чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця щодо стягнення основної винагороди, виконавчого збору та/або витрат на проведення виконавчих дій, згідно з яким відповідні спори відносяться до юрисдикції адміністративних судів та підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Отже, імперативною нормою - частиною другою статті 74 Закону України Про виконавче провадження закріплено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи з приводу оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, прийнятих у виконавчих провадженнях щодо примусового виконання усіх виконавчих документів, незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції, вони видані. До юрисдикції адміністративних судів належать також справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби, прийнятих (вчинених, допущених) під час примусового виконання постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, як виконавчих документів в окремому виконавчому провадженні.
Такі правові висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 06 червня 2018 року у справі № 921/16/14-г/15 (провадження № 12-93гс18), у справі №127/9870/16-ц (провадження № 14 - 166цс18), від 28 листопада 2018 року у справі №2-01575/11 (провадження № 14-425цс18), від 13 березня 2019 року у справі № 545/2246/15-ц (провадження № 14-639цс18), у справі № 754/2223/15-ц (провадження № 14-568-цс19) від 19 травня 2020.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 186 ЦПК України , суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Отже, вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, оскільки дана скарга про оскарження дій державного виконавця щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження про стягнення витрат виконавчого провадження та виконавчого збору не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, прихожу до висновку про відмову у відкритті провадження за скаргою, оскільки розгляд скарги на дії державного виконавця щодо стягнення витрат на проведення виконавчих дій та виконавчого збору здійснюється в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 3, 74 Законом України Про виконавче провадження , ст.ст. 19, 186, 259-261, 447 ЦПК України , суд -
Ухвалив:
У відкритті провадження за скаргою ОСОБА_1 на дії Головного державного виконавця Луганського міського відділу державної виконавчої служи Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Уварової Наталії Олександрівни - відмовити.
Роз`яснити заявнику, що розгляд скарги повинен відбуватися в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Сватівський районний суд Луганської області протягом п`ятнадцяти днів з дня складення цієї ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя А.С.Река
Суд | Сватівський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2021 |
Оприлюднено | 24.03.2021 |
Номер документу | 95731503 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сватівський районний суд Луганської області
Река А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні