Справа №705/3300/20
2/705/779/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2021 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Білик О.В.
за участю секретаря судового засідання Остропольської О.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Умань матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Паланської сільської об`єднаної територіальної громади Уманського району Черкаської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Паланської ОТГ Уманського району Черкаської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом . В позовній заяві зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кочержинці, Уманського району, Черкаської області померла бабуся позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть. ОСОБА_2 , до дня своєї смерті проживала та була зареєстрована в будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею на день смерті була зареєстрована її донька та мати позивача - ОСОБА_3 . Позивач зазначає, що вказаний будинок рахується за покійною ОСОБА_2 , а земельна ділянка, на якій розташований будинок, у 1961 році виділялась колгоспом ім..Леніна для будівництва житлового будинку. За життя ОСОБА_2 не отримала свідоцтво про право житловий будинок. Після смерті ОСОБА_2 , відкрилась спадщина, яка складалася із житлового будинку та земельної ділянки. Вказану спадщину, шляхом фактичного її прийняття, прийняла донька покійної, ОСОБА_3 , яка на день смерті ОСОБА_2 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,6210 га, на якій розташований вказаний будинок була передана у приватну власність ОСОБА_3 , відповідним рішенням Кочержинської сільської ради, Уманського району Черкаської області, від 21.08.2003. ІНФОРМАЦІЯ_2 , в с. Кочержинці, Уманського району, померла мати позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть. ОСОБА_3 , до дня смерті проживал, та була зареєстрована в будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач вказує, що її мати ОСОБА_3 за життя не оформила право власності на спадкове майно. Як спадкоємець за законом, позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою для прийняття спадщини, однак постановою нотаріуса відмовлено позивачу у видачі свідоцтва на спадщину за законом, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок. Тому позивач не може реалізувати своє право на прийняття спадщини та вимушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
Позивач ОСОБА_1 , будучи повідомленою належним чином про день та час розгляду справи, в підготовче судове засідання не з`явилася, проте надала до суду письмову заяву, в якій вказала, що позовні вимоги вона підтримує повністю, просить їх задовольнити та розгляд справи проводити у її відсутність.
Представник позивача-адвокат Товстенко К.В., будучи повідомленим належним чином про день та час розгляду справи, в підготовче судове засідання не з`явився, проте надав до суду письмову заяву, в якій вказав, що позовні вимоги він підтримує, просить їх задовольнити та розгляд справи проводити у його відсутність.
Представник відповідача Паланської ОТГ Уманського району , в підготовче судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Однак на адресу суду від сільської ради надійшла заява, в якій вони просять провести розгляд справи у відсутність представника сільської ради, не заперечують проти задоволення позову.
Згідно з положеннями п.4 ст. ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 10.08.1993.
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно: житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка, площею 0,6210 га, що розташована по АДРЕСА_1 . Право власності на вказаний житловий будинок за життя ОСОБА_2 належним чином не було оформлено відповідно до закону.
Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 була її дочка ОСОБА_4 (мати позивача). Факт родинних відносин підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 (серія 1-25 від 09.07.1948).
ОСОБА_4 у зв`язку з укладенням шлюбу змінила прізвище ОСОБА_5 на ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 31.03.1949.
У зв`язку з тим, що на день смерті ОСОБА_2 , її дочка ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 та була єдиним спадкоємцем, то вважала, що фактично прийняла спадщину та право власності на спадкове майно не оформила належним чином.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 03.04.2019. Після смерті ОСОБА_3 право на спадкування мала її дочка - позивач ОСОБА_1 . Факт родинних відносин підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_7 (серія НОМЕР_3 від 30.07.1972).
13.08.2020 старостою с.Кочержинці Уманського району видано довідку № 362 про те, що ОСОБА_2 до дня смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Разом із спадкодавцем на день смерті проживала дочка ОСОБА_3 .
У довідці № 389 від 20.08.2020, що видана старостою с.Кочержинці Уманського району, вказано, що житловий будинок АДРЕСА_1 рахується за покійною ОСОБА_2 . За даними по господарської книги № 5 за 1961-1963 роки, особистий рахунок господарства № НОМЕР_4 земельна ділянка, на якій розташований вказаний будинок у 1961 році виділялася колгоспом ім.. Леніна для будівництва житлового будинку ОСОБА_2
09.01.2020 КП Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації Уманський відділок видано довідку, у якій вказано, що згідно інвентаризаційної справи № 749 та станом на дату проведення технічної інвентаризації 06.12.2019, на житловий будинок по АДРЕСА_1 , право власності не зареєстровано.
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 106963 виданий на ім`я ОСОБА_3 посвідчує право власності на земельну ділянку площею 0,6210 га, що розташована по АДРЕСА_1 та надана ля ведення особистого селянського господарства.
Відповідна земельна ділянка, кадастровий номер 7124384300:01:001:0254, під час приватизації рахувалася за адресою АДРЕСА_1 , про що старостою с.Кочержинці Уманського району видано відповідну довідку.
Позивач ОСОБА_1 виготовила технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .
Після смерті матері позивач у встановлений законом термін звернулася до нотаріальної контори для прийняття спадщини за законом.
10.08.2020 державним нотаріусом Уманської районної державної нотаріальної контори Черкаської області видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , на житловий будинок АДРЕСА_1 , належний ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкоємцем якої була її дочка ОСОБА_3 , яка фактично прийняла спадщину, але юридично не оформила своїх спадкових прав, у зв`язку відсутністю правовстановлюючого документа на вищевказаний житловий будинок.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи. Для прийняття спадщини спадкоємцями встановлено строк у шість місяців з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1270 ЦК України ).
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку у шість місяців, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч.1 ст. 1297 ЦК України , спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно з п.3.1. Роз`яснень, що містяться у листі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування - визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втирати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України ).
Відповідно п.23 постанови Пленуму Верхового суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Згідно ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Відповідно до ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 була єдиним спадкоємцем після смерті своєї матері ОСОБА_2 та як спадкоємець за законом фактично прийняла спадщину. Однак, у зв`язку з тим, що за життя ОСОБА_3 належним чином не оформила правовстановлюючих документів на вказаний будинок, позивач після смерті матері ОСОБА_3 на даний час позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на вказане майно, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданою 10.08.2020 державним нотаріусом Уманської районної державної нотаріальної контори.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні ОСОБА_1 до Паланської сільської об`єднаної територіальної громади Уманського району Черкаської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за закономпідлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 13, 76-78, 81, 83, 141, 206, 258, 264-265 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Паланської сільської об`єднаної територіальної громади Уманського району Черкаської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок (житловий будинок А1 ) з господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті її матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому копії рішення суду.
Суддя О.В. Білик
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2021 |
Оприлюднено | 24.03.2021 |
Номер документу | 95739275 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Білик О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні