Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/1634/20
номер провадження 2/695/304/21
11 березня 2021 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі :
головуючого судді Степченка М.Ю.
за участю секретаря с/з Варданян Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Золотоноша цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.
Позов обґрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 . ОСОБА_2 на момент смерті постійно проживала разом з позивачкою, що стверджується довідкою. У власності померлої перебувала 1/2 земельної ділянки, кадастровий номер 7121584700:10:004:0522, що стверджується інформацією з Держреєстру та Державним актом. Позивачка зверталася до нотаріуса з метою оформлення прав на спадкове майно, але отримала відмову. Позивач вважає, що вона спадщину прийняла відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, набула права власності на земельну ділянку, але має перешкоди в оформленні права власності на неї, тому потребує судового захисту.
Представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні наполягав на задоволенні позову з підстав, викладених у ньому. Представник заначив, що позивачка прийняла спадщину після смерті матері шляхом проживання разом зі спадкодавцем на момент смерті, що стверджується довідкою ЖБК. Позивачка зверталася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, але останній 21.12.2018 р. відмовив їй у видачі свідоцтва, оскільки місце фактичного проживання не співпадає з місцем реєстрації. Представник позивача повідомив суду, що його довірителька з заявою про прийняття спадщини в шестимісячний строк до нотаріуса не зверталася, до суду із заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини також не зверталася. Оригінал державного акту на спадкову земельну ділянку знаходиться у позивачки. Інших спадкоємців померлої ОСОБА_2 крім позивача немає.
Представник відповідача - Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області в судове засідання не з`явився, але в матеріалах справи є заява про розгляд справи без участі уповноваженого представника сільської ради.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що даний позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Фастів Київської області, про що зроблено відповідний актовий запис №272, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 05.05.2009 р.
З копії свідоцтва про народження № НОМЕР_2 вбачається, що матір`ю позивачки є ОСОБА_2 .
Позивачка (дошлюбне прізвище - ОСОБА_4 ) перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , що стверджено копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 .
Відповідно до відмітки в паспорті громадянина України НОМЕР_4 позивачка ОСОБА_1 06.09.2008 р. знята з реєстрації Фастівським МРВ в Київській області та зареєстрована з 24.09.2008 р. за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 являлась власником 1/2 частини земельної ділянки кадастровий номер 7121584700:10:004:0522, яка розташована на території Зорівської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що стверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №213421012 від 22.06.2020 р. та Державним актом на право приватної власності на землю серії ЧР 5-13, копія якого наявна в матеріалах справи.
Постановою державного нотаріуса Фастівської міської державної нотаріальної контори від 21.12.2018 р. №1589/02-31, копія якої міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку, що розташована на території Зорівської сільської ради.
Зі змісту постанови нотаріуса про відмову від вчинення нотаріальної дії судом встановлено, що позивачці відмовлено у видачі свідоцтва, оскільки вона не подала у встановлений законом шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини чи про відмову від спадщини; не надала необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину документи.
У статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом норми статті 1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до частин третьої і четвертої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
На підставі п. 4.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів.
Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї. (п.3.21 глави 10 Порядку)
У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем. (п.3.22 глави 10 Порядку)
Надана позивачем копія довідки ЖБК Надія №598 від 17.03.2017 р. не засвідчує факту того, що місце проживання спадкоємця ОСОБА_1 на день смерті спадкодавця ОСОБА_2 було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
Відповідно до відмітки в паспорті громадянина України НОМЕР_4 позивачка ОСОБА_1 06.09.2008 р. знята з реєстрації Фастівським МРВ в Київській області та зареєстрована з 24.09.2008 р. за адресою: АДРЕСА_1 .
Факт постійного проживання особи може бути встановлений лише на підставі документів, передбачених Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, або відповідним рішенням суду, які позивачем надані не були.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 7, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Також суд зазначає, що стороною позивача не заперечується факт наявності оригіналів документів на спадкове майно.
Суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не дотриманий позасудовий порядок спадкування.
Керуючись вищевикладеним, ст.ст. 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкуваннявідмовити.
Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення у порядку, встановленому чинним законодавством.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя М.Ю. Степченко
Повний текст рішення виготовлений 19 березня 2021 року.
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2021 |
Оприлюднено | 24.03.2021 |
Номер документу | 95741585 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Степченко М. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні