Рішення
від 24.03.2021 по справі 613/49/21
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №613/49/21 Провадження № 2/613/129/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2021 року м. Богодухів

Богодухівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Сеник О.С.,

за участі секретаря судового засідання - Дегтяр А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Богодухівського районного суду Харківської області цивільну справу № 613/49/21 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Богодухівської міської ради Харківської області, третя особа - Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Богодухівського районного суду Харківської області з позовною заявою до ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2 , перший відповідач), Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області (далі по тексту - другий відповідач), третя особа - Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області, у якій просить, з урахуванням прийнятих судом уточнень, визначити їй, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подання до Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , тривалістю у два місяці.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати, ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,06 га, яка розташована на території Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, і належала їй на праві власності відповідно до державного акту на право приватної власності на землю, серії Р1 № 702563 від 23.08.2001. ОСОБА_3 за життя склала заповіт, посвідчений 12.12.1997 секретарем виконавчого комітету Олександрівської сільської ради народних депутатів, відповідно до якого заповідала все своє майно своїм дітям: дочці - ОСОБА_1 та сину - ОСОБА_2 .

Позивач вказує, що у зв`язку з незадовільним станом здоров`я вона не змогла вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 . Постановою державного нотаріуса Богодухівської державної нотаріальної контори від 24.12.2020 позивачці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері, ОСОБА_3 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 18 січня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, третя особа - Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Відповідачу та третій особі запропоновано в установлений судом строк подати письмовий відзив на позов, та пояснення щодо позову або відзиву.

Ухвалою суду від 11 лютого 2021 року у справі замінено відповідача Олександрівську сільську раду Богодухівського району Харківської області на її правонаступника - Богодухівську міську раду Харківської області.

Ухвалою суду від 04 березня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Заходи забезпечення позову не вживались. Інші процесуальні дії у справі не проводились.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином. Подала до суду клопотання, у якому просила розглядати справу за її відсутності, у зв`язку з незадовільним станом здоров`я, похилим віком та карантинними заходами по боротьбі з COVID-19. Зазначила, що позов підтримує в повному обсязі, на задоволенні позовних вимог наполягала.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини поважності неприбуття у судове засідання суду не повідомив. Подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив задовольнити в повному обсязі позовну заяву ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Представник відповідача - Богодухівської міської ради Богодухівського району Харківської області у судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Зазначив, що не заперечує проти позову.

Представник третьої особи - Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області в судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Зазначив, що питання задоволення заяви залишає на розсуд суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Олександрівською сільською радою Богодухівського району Харківської області від 24.12.2004 (а.с. 11).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все належне їй майно, до складу якої входить, в тому числі, земельна ділянка площею 3,06 га, розташована на території Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 702563, виданого Олександрівською сільською радою Богодухівського району Харківської області від 23.08.2001 (а.с. 15).

Померла ОСОБА_3 залишила заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області 12 грудня 1997 року, зареєстрований в реєстрі за № 49, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було, із чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати на день її смерті, на що вона за законом матиме право, ОСОБА_3 заповідала своїм дітям: сину ОСОБА_2 , дочці ОСОБА_1 порівну (а.с. 12).

Позивач ОСОБА_1 є дочкою померлої ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_2 , виданим Олександрівською сільською радою Богодухівського району Харківської області від 19.03.1963, та копією свідоцтва про укладення шлюбу, виданим Богодухівським відділом РАЦС Харківської області від 26.02.1983, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 20.02.1983 уклала шлюб з ОСОБА_5 , та після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_1 (а.с. 13, 14).

У Богодухівській державній нотаріальній конторі Харківської області зареєстрована спадкова справа № 29/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , яка заведена ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 16).

У матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом (зворотній бік а.с. 16).

Заяви від інших спадкоємців за законом або за заповітом про прийняття спадщини або про відмову від прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 у матеріалах спадкової справи №29/2020 відсутні, що підтверджується копією спадкової справи (а.с. 16-17).

Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 24 грудня 2020 року, спадкова справа № 29/2020, зареєстровано в реєстрі за № 1- 1690, спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_3 , 1937 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , є її син, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , спадщина, на яку видане вказане свідоцтво, складається з 1/2 (однієї другої) частки у праві власності на земельну ділянку № НОМЕР_3 , площею 3,0571, кадастровий номер 6320880500:01:001:0278, що розташована на території Олександрівської сільської ради Богодухівського району Харківської області, що належала спадкодавиці на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серії Р1 № 702563, виданого Олександрівською сільською радою Богодухівського району Харківської області від 23.08.2001, зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 257 (а.с. 18).

Згідно з копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 238678028 сформованого 24.12.2020, власником 1/2 (однієї другої) частки на праві приватної спільної часткової власності земельної ділянки кадастровий номер 6320880500:01:001:0278, площею 3,0571 га, є ОСОБА_2 , рнокпп НОМЕР_4 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданим 24.12.2020 Богодухівською державною нотаріальною конторою Харківської області, номер у реєстрі 1-1690 (а.с. 19).

Постановою державного нотаріуса Богодухівської державної нотаріальної контори Харківської області від 24 грудня 2020 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері ОСОБА_3 , у зв`язку з тим, що вона пропустила строк для прийняття спадщини після смерті вищезазначеної особи та не прийняла спадщину (а.с. 17).

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Часом відкриття спадщини за правилами ст. 1220 ЦК України слід вважати день смерті особи, зазначений в свідоцтві про смерть, виданим відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до абзацу 6 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважність пропуску строку є оціночною категорією та підлягає з`ясуванню у кожному окремому випадку.

З матеріалів справи вбачається, що до закінчення 6-місячного строку на прийняття спадщини, з 12.06.2005 по 28.06.2005 ОСОБА_1 перебувала на лікуванні в гінекологічному відділенні КНП Богодухівська ЦРЛ, що підтверджується відповідною довідкою, виданою лікарем ОСОБА_7 стаціонарного відділення КНП Богодухівська центральна районна лікарня Богодухівської районної ради від 25.11.2020 № 06-18/1104 (а.с. 10).

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги, що відповідно до відомостей спадкової справи ОСОБА_3 спадкоємцями останньої є виключно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , підтверджено відсутність інших спадкоємців щодо майна померлої ОСОБА_3 , а також те, що позивач пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а саме за станом здоров`я, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та визначення позивачу додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 .

Керуючись ст.ст. 1222, 1223, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 354, 355, п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень, пп.15.5 п.15 ч. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Богодухівської міської ради Харківської області, третя особа - Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 - два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Богодухівський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 .

Відповідач 1: ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 .

Відповідач 2: Богодухівська міська рада Харківської області, розташована за адресою: Харківська область, м. Богодухів, пл. Соборності, 2, код ЄДРПОУ 04058640.

Третя особа: Богодухівська державна нотаріальна контора Харківської області, розташована за адресою: Харківська область, м. Богодухів, вул. Чернієнка, буд. 7, код ЄДРПОУ 02900618.

Повний текст рішення складено 24.03.2021.

Суддя О.С. Сеник

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.03.2021
Оприлюднено25.03.2021
Номер документу95756605
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —613/49/21

Рішення від 24.03.2021

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

Ухвала від 04.03.2021

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

Ухвала від 11.02.2021

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

Ухвала від 18.01.2021

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Сеник О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні