ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" травня 2010 р. Справа № 28/19-10-219
За позовом Фізична особа -підприємець ОСОБА_1;
до відповідача Виконавч ий комітет Іллічівської мі ської ради
про визнання права власнос ті
Суддя
Представники:
від позивача: не з' я вився;
від відповідача: Каранфі лов О.В. - за дорученням;
Суть спору: фізична осо ба - підприємець ОСОБА_1, з вернувся до господарського с уду Сумської області з позов ом про визнання права власно сті на будівлю магазину-кулі нарії, розташовану за адресо ю: м. Іллічівськ, вул..1 Травня, № 8-П/6, загальною площею 223,4 кв.м. д о відповідача Виконавчого комітету Іллічівськом міс ької ради.
Одночасно з позовом позива ч звернувся до суду з заявою п ро призначення експертизи.
3 лютого 2010 року ухвалою суду порушено провадження у спра ві №28/19-10-219 та призначено до розг ляду на 17 лютого 2010 року.
Судом у задоволені заяви пр о призначення експертизи бул о відмовлено.
17 лютого 2010 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, згідно якого в имоги позивача не визнає та п росить суд у задоволені позо ві відмовити повністю з підс тав викладених у відзиві.
Представник позивача в суд ове засідання не з' явився, п ричини неявки суду не повідо мив, ухвалу суду від 19 квітня 201 0 року не виконав.
Представник відповідача в судове засідання з' явився, позов не визнає та просить с уд у задоволені позову відмо вити.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
На підставі свідоцтва п ро право власності від 25 квітн я 2005 року будівля магазину-кул інарії належить Суб' єкту пі дприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1, як а розташована в АДРЕСА_1, з агальною площею 199,60 кв.м..
Між Іллічівськом міською р адою та фізичною особою підп риємцем ОСОБА_1 15 травня 2009 року був укладений договір о ренди землі, за умовами вказа ного договору ФО ОСОБА_1 о тримав в оренду земельну діл янку площею 0,0140 га під комерцій ною забудовою, зі строком дії до 16 березня 2014 року.
Як зазначає позивач у своєм у позові, власними силами бул о здійснено прибудову східно ї клітки на першому та другом у поверсі та збільшено торго вий зал на 10,8 кв.м.
Згідно технічного паспорт у станом на 9 вересня 2008 року бу дівля магазину - кулінарії з агальною площею 223,4 кв.м., збіль шено на 23,8 кв.м..
Крім того позивач зазначає , що прибудову було здійснено без відповідних дозволів та за власний рахунок, у зв' язк у з чим просить суд визнати за ним право власності та обґру нтовує свої вимоги посилаючи сь на ст..376 ЦК України.
Відповідач вимоги позивач а не визнає вважає, що позов не підлягає задоволеню.
Дослідивши обстав ини справи та матеріали нада ні у ході розгляду справи, зас лухавши пояснення представ ників сторін суд дійшов висн овку що позовні вимоги Фізич ної особи - підприємця ОСО БА_1 задоволенню не підляга ють з наступних підстав.
Відповідно до ст..376 ЦК України, житловий будинок , будівля, споруда, інше неру хоме майно вважаються самоч инним будівництвом, якщо во ни збудовані або будуються на земельній ділянці, що н е була відведена для цієї мет и, або без належного дозволу чи належно затвердженого про екту, або з істотними порушен нями будівельних норм і прав ил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівниц тво нерухомого майна, не набу ває права власності на нього . Право власності на самочинн о збудоване нерухоме майно м оже бути за рішенням суду виз нане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на зе мельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за у мови надання земельної ділян ки у встановленому порядку о собі під уже збудоване нерух оме майно.
Надання земельної ділян ки у встановленому законом п орядку особі під уже збудова не нерухоме майно є обов'язко вою умовою для виникнення пр ава власності на це збудован е майно.
Суд не приймає як належни й доказ договір оренди землі , оскільки він не зареєстрова ний в Одеській регіональній філії ДП «Центр державного з емельного кадастру при Держк омземі України»в установлен ому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земель ного Кодексу України, переда ча в оренду земельних діляно к, що перебувають в державній або комунальній власності, з дійснюється на підставі ріше ння відповідного органу вико навчої ради або органу місце вого самоврядування шляхом у кладення договору оренди зем ельної ділянки.
Право на оренду земельної д ілянки виникає після укладан ня договору оренди і його дер жавної реєстрації. Приступат и до використання земельної ділянки до встановлення її м еж в натурі (на місцевості) без одержання документа, що посв ідчує право на неї, та державн ої реєстрації забороняється . (ст.125 Земельного Кодексу Укра їни)
Право користування земель ною ділянкою виникає після о держання її власником або зе млекористувачем документа, щ о посвідчує право власності чи право постійного користув ання або укладення договору оренди, їх державній реєст рації та встановлення її меж в натурі на місцевості.
Право оренди землі оформл юється договором, який реєст рується відповідно до Закону (ч.2 ст. 126 Земельного Кодексу Ук раїни.)
Таким чином, на думку суду, п озивач є неналежним користув ачем земельної ділянки, оскі льки земельна ділянка не над ана в користування відповідн о вимог чинного законодавст ва.
Відповідно до статті 18 Зако ну України «Про оренду землі »договір оренди землі набира є чинності після його держав ної реєстрації.
Згідно частини 1 статті 331 ЦК України право власності на н ову річ, яка виготовлена (ство рена) особою, набувається нею , якщо інше не встановлено дог овором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ із с воїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї ре чі.
Аналізуючи вказану норму с уд зазначає, що право власнос ті у особи на виготовлену чи створену річ виникає лише в т ому випадку, коли вона доведе факт виготовлення чи створе ння цієї речі із власних мате ріалів.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинн а довести ті обставини, на які вона посилається як на підст аву своїх вимог і заперечень . При цьому, докази подаються с торонами та іншими учасникам и судового процесу. В свою чер гу, доказами у справі є будь-як і фактичні дані, на підставі я ких господарський суд у визн аченому законом порядку вста новлює наявність чи відсутні сть обставин, на яких ґрунтую ться вимоги і заперечення ст орін, а також інші обставини, я кі мають значення для правил ьного вирішення господарськ ого спору.
Жодних доказів використ ання власних матеріалів під час самочинної перебудови ма газину - кулінарії за адресою : Одеська область, м. Іллічівсь к, вул. Першого Травня, буд 8-П/6, п озивачем до суду не надано.
Згідно статей 20 та 23 Закону У країни «Про планування та за будову територій»державні б удівельні норми та інші норм ативно-правові акти з питань планування і забудови терит орій є обов'язковими для суб'є ктів містобудування. Будівни цтво об'єктів містобудування здійснюється згідно з закон одавством, державними станда ртами, нормами та правилами, р егіональними та місцевими пр авилами забудови, містобудів ною та проектною документаці єю.
Згідно пункту 1.6 Тимчасовог о положення про порядок держ авної реєстрації прав на нер ухоме майно затвердженого на казом Міністерства юстиції У країни 07 лютого 2002 року №7/5 (заре єстровано в Міністерстві юст иції України 18 лютого 2002 року з а №157/6445) реєстрації підлягають права власності тільки на об 'єкти нерухомого майна, будів ництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у вс тановленому порядку.
Пунктом 6.1 Тимчасового поло ження передбачено, що оформл ення права власності на об'єк ти нерухомого майна проводит ься з видачею свідоцтва про п раво власності фізичним особ ам та юридичним особам на нов озбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нер ухомого майна, за наявності а кта про право власності на зе млю або рішення про відведен ня земельної ділянки для ціє ї мети та за наявності докуме нта, що відповідно до вимог чи нного законодавства засвідч ує відповідність закінченог о будівництвом об'єкта проек тній документації, державним будівельним нормам, стандар там і правилам.
Як зазначено у пункті 1 Поря дку прийняття у експлуатацію закінчених будівництвом об' єктів, затвердженого постано вою Кабінету Міністрів Украї ни від 08 жовтня 2008 року №923, прийн яття в експлуатацію закінчен их будівництвом об'єктів зді йснюється на підставі сертиф іката відповідності, що вида ється Держархбудінспекцією та її територіальними орган ами.
Абзацом 2 частини 2 статті 331 Ц К України передбачено, якщо д оговором або законом передба чено прийняття нерухомого ма йна до експлуатації, право вл асності виникає з моменту пр ийняття його до експлуатації . Таким чином, введення нерухо мого майна в експлуатацію є о бов'язковою умовою для виник нення права власності на ньо го.
Аналізуючи положення чинн ого законодавства, матеріали справи і викладене вище, госп одарський суд дійшов до висн овку, що позовні вимоги не під лягають задоволенню.
Витрати по сплаті державно го мита, послуг з інформаційн о-технічного забезп ечення судового процесу пок ладаються на позивача відпов ідно до статей 44, 49 Господарсь кого процесуального кодекс у України.
Керуючись ст. ст. 49, 82 - 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволені позову в ідмовити повністю
Рішення господарського с уду набирає законної сили зг ідно зі ст. 85 ГПК України.
Суддя
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2010 |
Оприлюднено | 14.10.2010 |
Номер документу | 9577986 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гуляк Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні