Рішення
від 17.03.2021 по справі 383/1130/20
БОБРИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 383/1130/20

Номер провадження 2/383/80/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Бондаренко В.В.,

за участю секретаря судового засідання - Могиленко В.М.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, співвідповідача Кетрисанівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новомиколаївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, у якому просила визначити їй додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 1,8982 га, кадастровий номер 3520885800:02:000:0023, розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Позивач є єдиною спадкоємицею померлої та після звернення до нотаріальної контри в серпні 2020 року їй було повідомлено, що пропустила термін для подачі заяви про прийняття спадщини.

Зазначає, що у шестимісячний строк для прийняття спадщини не змогла звернутися із заявою до нотаріальної контори у зв`язку із несприятливими обставинами, а саме складним психоемоційним станом викликаним несподіваною і передчасною смертю матері та нестабільним фізичним та психоемоційним станом, так як являється інвалідом з дитинства другої групи, діагноз МСЕК: S образний сколіоз четвертого ступеня грудного відділу хребта, олегофренія в стадії дебільності. Враховуючи встановлений діагноз позивач не в повній мірі усвідомлювала механізм реалізації свого права на спадщину, зокрема щодо наявності шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 23 листопада 2020 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с.18-19).

Ухвалою суду від 11 січня 2021 року задоволено клопотання позивача про витребування доказів, якою витребувано з Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області копію спадкової справи та інформаційні довідки із спадкового реєстру (заповіт/спадковий договір), (Спадкова справа/свідоцтво про право на спадщину) після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.30-31).

Ухвалою суду від 28 січня 2021 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Кетрисанівську сільську раду (а.с.56-57).

Ухвалою суду від 18 лютого 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.71-72).

Позивач в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи, призначений на 17.03.2021 року без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача Новомиколаївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзиву на позов не подав.

Представник співвідповідача Кетрисанівської сільської ради в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзиву на позов не подав.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Бобринець Бобринецького району Кіровоградської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 25 листопада 2015 року (а.с.4).

Позивач являється рідною донькою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копіями: свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 серії НОМЕР_2 , виданого 14 вересня 2010 року, де в графі мати зазначена ОСОБА_2 (а.с.5); свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого 14 вересня 2010 року, згідно з яким ОСОБА_3 після укладення шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_1 (а.с.6).

Спадкову масу складає земельна ділянка площею 1,8982 га, кадастровий номер 3520885800:02:000:0023, розташована за адресою: АДРЕСА_2 і належить померлій згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 25.02.2015 року, індексний номер 34123257 (а.с.11). Крім того, померла ОСОБА_2 за життя користувалася домоволодінням, розташованим за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією облікової картки об`єкта погосподарського обліку на 2011-2015 роки (а.с.12-15).

Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини ОСОБА_2 є день її смерті, тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За змістом ст. 1217 ЦПК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).

19 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області з питань видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно після смерті ОСОБА_2 , але постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.08.2020 року №384/02-31 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини, що підтверджується копією постанови (а.с.7).

Шестимісячний строк для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 сплинув 24 травня 2016 року, але до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини позивач звернулася лише 19 серпня 2020 року, тобто після закінчення встановленого законом строку для її прийняття.

Інші особи із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не звертались та заповіти від її імені не посвідчувались, що документально підтверджується матеріалами спадкової справи №115-2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.41-52).

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Разом з тим Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 13 березня 2020 року у справі № 314/2550/17 (провадження № 61-41480св18).

Судом встановлено, що позивач має інвалідність з дитинства другої групи внаслідок загального захворювання, діагноз: S образний сколіоз четвертого ступеня грудного відділу хребта, олегофренія в стадії дебільності, що підтверджується копією довідки МСЕК №071874 (а.с.8) та копією посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого Бобринецьким УСЗН в Кіровоградській області (а.с.9).

На підставі досліджених доказів встановлено, що позивач після смерті матері ОСОБА_2 не звернулась у встановлений законом строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, через стан здоров`я, а саме через тривалу хворобу, які є об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця тобто пропуск позивачем шестимісячного строку прийняття спадщини відбувся з поважних причин.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки загальний стан здоров`я позивача та наявність у неї психічного захворювання свідчать про об`єктивність та поважність причини пропуску позивачем встановленого законом шестимісячного строку з моменту відкриття спадщини ОСОБА_2 , тому вважає необхідним визначити ОСОБА_1 додатковий строк у два місяці для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахуючи з дня набрання рішенням суду законної сили.

У відповідності до ст.141 ЦПК України судові витрати підлягають залишенню по фактично понесених позивачем.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 12, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 1217, 1220, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Новомиколаївської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, співвідповідача Кетрисанівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у два місяці для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахуючи з дня набрання рішенням суду законної сили.

Судовий збір залишити по фактично понесеним позивачем.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Кропивницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5) п.15 ч.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ,зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідач: Новомиколаївська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04524566, місцезнаходження:вул. Центральна, 13, с. Новомиколаївка Бобринецького району Кіровоградської області, п.і 27248.

Співвідповідач: Кетрисанівська сільська рада, код ЄДРПОУ 04365508, місцезнаходження: вул. Шкільна, 47, с. Кетрисанівка Бобринецького району Кіровоградської області, п.і. 27247.

Повне судове рішення складено 25.03.2021 року.

Суддя В.В.Бондаренко

СудБобринецький районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.03.2021
Оприлюднено26.03.2021
Номер документу95787410
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —383/1130/20

Рішення від 17.03.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Рішення від 17.03.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 18.02.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 28.01.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 11.01.2021

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

Ухвала від 23.11.2020

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Бондаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні