МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

Справа № 948/4/21

Провадження № 2/948/75/21

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.03.2021 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого-судді Косик С.М.,

за участю: секретаря Сизоненко Н.М.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу за позовом Полтавської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення водного об`єкта, -

в с т а н о в и в :

у січня 2021 року позивач звернувся до Машівського районного суду Полтавської області зі вказаною позовною заявою, у якій просив повернути водний об`єкт (ставок) загальною площею водного дзеркала 14,0159 га, розташований в адміністративних межах Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області, Державній адміністрації шляхом підписання акта передачі водного об`єкта (ставка), оскільки вказаний водний об`єкт перебуває у користуванні ОСОБА_2 без належної правової підстави.

При подачі цієї позовної заяви позивачем сплачений судовий збір в розмір 1535,00 грн (а.с. 1, 65).

Ухвалою суду від 14.01.2021 позовну заяву залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, зокрема: зазначити у позовній заяві або на окремому аркуші щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви та надати договір оренди водного об`єкта від 17.09.2009 р. (за наявності) чи зазначити докази, які не можуть бути подані разом з позовною заявою (а.с. 68).

Ухвалою суду від 11.02.2021 відстрочено сплату суми судового збору у розмірі 567,00 грн за подання позовної заяви Юридичного департаменту Полтавської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення водного об`єкта - до 28 лютого 2021 року (а.с. 82).

Цього ж числа у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с. 83).

На виконання ухвали суду від 11.02.2021 про відстрочення сплати судового збору, 03.03.2021 від позивача на адресу суду надійшло платіжне доручення про сплату судового збору в розмірі 567,00 грн (а.с. 90-91).

24.03.2021 на електронну адресу суду від представника позивача надійшла заява про закриття провадження у справі у зв`язку зі смертю відповідача, мотивована тим, що відповідно до умов Договору оренди водного об`єкта при зміні орендаря договір не зберігає чинність, отже, правонаступництво на вищевказаним договором не передбачено (а.с.128-130).

Одночасно надійшла заява про повернення судового збору, сплаченого у 2021 році у розмірі 567,00 грн (а.с.131-133).

У судовому засіданні представник позивача зазначені заяви підтримав, просив провадження у справі закрити та вирішити питання про повернення сплаченої суми судового збору в розмірі 567,00 грн, пояснивши, що іншу суму сплаченого судового збору повернути не просять з огляду на те, що кошти були сплачені в 2020 році.

Суд, заслухавши представника позивача та дослідивши письмові докази у справі, дійшов такого висновку.

Як убачається з копії актового запису про смерть № 39 від 17 лютого 2021 року, відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 123).

За змістом п. 2.2. Договору оренди водного об`єкта від 25 жовтня 2007 року, при зміні орендаря договір не зберігає чинність (а.с. 32).

Згідно зі ст. 48 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.

За правилами п. п. 2, 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Смерть фізичної особи як підстава для процесуального правонаступництва має універсальний характер. У тих випадках, коли матеріальні правовідносини тісно пов`язані з особою суб`єкта, правонаступництва матеріального, а відтак, і процесуального не може бути.

Зокрема, згідно зі ст. 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, які випливають із зобов`язання, що пов`язане з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи, яка була однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 помер, правонаступництво дані правовідносини не допускають, а також з огляду на подану представником позивача заяву про закриття провадження у справі, суд дійшов висновку, що провадження у справі потрібно закрити.

Статтею 7 Закону України Про судовий збір визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Оскільки провадження у справі підлягає закриттю у зв`язку зі смертю відповідача, а тому позивачу потрібно повернути сплачений ним судовий збір в розмірі 567,00 грн (а.с.90,91), в межах заявлених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 255, 256, 353 ЦПК України, суд. -

у х в а л и в :

клопотання позивача про закриття провадження у справі та повернення судового збору - задовольнити.

Провадження у справі за позовом Полтавської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення водного об`єкта - закрити у зв`язку зі смертю відповідача.

Роз`яснити позивачу, що повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Полтавській області повернути Полтавській обласній державній адміністрації, місцезнаходження: вул. Соборності, 45, м. Полтава, ЄДРПОУ 43421817, на р/р НОМЕР_1 , сплачену суму судового збору в розмірі 567 (п`ятсот шістдесят сім) гривень 00 коп. з розрахункового рахунку НОМЕР_2 на підставі платіжного доручення № 37 від 26 лютого 2021 року.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а у випадку її оскарження, після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду в частині закриття провадження подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя С. М. Косик

Дата ухвалення рішення 26.03.2021
Зареєстровано 26.03.2021
Оприлюднено 26.03.2021

Судовий реєстр по справі 948/4/21

Проскрольте таблицю вліво →
Рішення Суд Форма
Ухвала від 25.11.2021 Машівський районний суд Полтавської області Цивільне
Ухвала від 26.03.2021 Машівський районний суд Полтавської області Цивільне
Ухвала від 10.03.2021 Машівський районний суд Полтавської області Цивільне
Ухвала від 11.02.2021 Машівський районний суд Полтавської області Цивільне
Ухвала від 11.02.2021 Машівський районний суд Полтавської області Цивільне
Ухвала від 14.01.2021 Машівський районний суд Полтавської області Цивільне

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Відстежувати судові рішення та засідання

Додайте Опендатабот до улюбленного месенджеру

Вайбер Телеграм

Опендатабот для телефону