Рішення
від 15.03.2021 по справі 761/16830/20
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/16830/20

Провадження № 2/761/2212/2021

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2021 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді: Волошина В.О.

при секретарі: Колзаковій К.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю ЗЕ ГАРАЖ про стягнення заборгованості за договором позики,

в с т а н о в и в :

В червні 2020р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом (а.с. 1-4) до відповідача ТОВ ЗЕ ГАРАЖ , в якому просив суд:

- стягнути з відповідача на свою користь борг за договором позики б/н від 05 травня 2019р. в сумі - 236740,0 грн. та понесені судові витрати.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що 05 травня 2019р. між сторонами було укладено договір позики, за яким позивачем було надано відповідачу у власність 70000,0 грн. На строк до 05 травня 2020р., а позичальник зобов`язується повернути зазначену суму в обумовлений строк та сплачувати 1500,0 грн. щомісяця.

Протягом п`яти місяців з часу укладення договору позики, відповідач виконував свої зобов`язання і сплачував позивачу щомісяця по 1500,0 грн., проте в подальшому щомісячні виплати припинитись, і у встановлений строк відповідач суму позики не повернув. В досудовому порядку, позивач звернувся до засновника відповідача , який є одночасно і новим директором відповідача з метою повернення суми позики, та несплачених щомісячних виплат, проте останній відмовився вирішити спір і повернути суму позики, повідомивши, що про укладення договору позики і отримання товариством грошових коштів йому не відомо.

Оскільки в позасудовому порядку вирішити спір не можливо, позивач вимушений був звернутись до суду з вказаним позовом для захисту своїх порушених прав.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Києва від 12 червня 2020р. відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в судове засідання.

До судового засідання стороною позивача було подано до суду заяву про розгляд справи у відсутність сторони позивача, яка заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, з підстав, зазначених у позові і не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлявся за своїм місцезнаходженням, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про поважність причин неявки свого представника в судові засідання не повідомив, у встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження строк, відповідач відзив на позов не подавав.

Оскільки сторона позивача не заперечувала проти проведення заочного розгляду справи і відповідно до ст. ст. 223, 280 ЦПК України суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог кодексу, актів законодавства, а при відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 2 ст. 1046 ЦК України договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Положеннями ч. 1 ст. 1050 ЦК України визначено, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 ЦК України.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 545 ЦК України якщо боржник видав кредиторові борговий документ, кредитор, приймаючи виконання зобов`язання, повинен повернути його боржникові. У разі неможливості повернення боргового документа кредитор повинен вказати про це у розписці, яку він видає.

Наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов`язку.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, що 05 травня 2019р. між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ТОВ ЗЕ ГАРАЖ , в особі директора ОСОБА_2 було укладено договір позики (а.с. 7), відповідно до п. 1 якого, позикодавець (позивач) передає позичальникові (відповідач) у власність 70000,0 грн. на зазначений нижче строк, а позичальник зобов`язується повернути зазначену суму в обумовлений строк та сплачувати 1500,0 грн. щомісяця.

Повернення зазначеної в даному договорі суми може мати місце за бажанням позичальника протягом 12 місяців рівновеликими частинами, однак внесок повинен бути зроблений не пізніше 05 травня 2020р. (п. 2 договору позики).

Згідно п. 3 цього договору, у випадку прострочення внеску останньої суми позичальник виплачує позикодавцеві штраф у розмірі 7,2 % від суми заборгованості, яка залишилися за кожний день прострочення.

Даний договір вважається укладеним з моменту фізичної передачі позикодавцем позичальникові обумовленої суми (п. 5 договору позики).

Судом встановлено, що в позасудовому порядку, позивач звертався до засновника і одночасно директора ТОВ ЗЕ ГАРАЖ ОСОБА_3 з письмовою претензією про повернення суми позики та щомісячних платежів, за сім місяців (а.с. 9).

14 травня 2020р. позивачем було отримано відповідь на подану ним претензію, в якій директор і засновник відповідача ОСОБА_3 , повідомив, що дійсно на час укладення договору позики, керівником підприємства був ОСОБА_2 , проте фінансово-бухгалтерська документація товариства не містить протоколу Загальних зборів учасників товариства про позику грошових коштів, як і відсутні відомості про облік отриманих в позику грошових коштів у розмірі 700000,0 грн., а тому просив надати позивача відомості про отримання грошових коштів товариством (а.с. 10, 11).

Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_2 від 03 червня 2020р. (а.с. 12), останній повідомив, що ним, як директором відповідача було укладено від імені товариства та за згодою засновника ТОВ ЗЕ ГАРАЖ ОСОБА_3 договір позики від 05 травня 2019р. та отримано від позивача 70000,0 гр. та передано грошові кошти засновнику товариства для закупівлі матеріалів на будівництво ангару за адресою: АДРЕСА_1 .

Звертаючись до суду з вказаним позовом, позивач зазначав, що відповідачем не повернута сума позики у розмірі 70000,0 грн., та не сплачено за сім місяців платежі у розмірі 10500,0 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій же сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій же кількості, такого ж роду та такої ж якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Згідно правових висновків Верховного Суду України, висловлених в постановах від 18 вересня 2013р. по справі № 6-63цс13, від 11 листопада 2015р. по справі № 6-1967цс15, письмова форма договору позики внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.

Договір позики є двостороннім правочином, а також він є одностороннім договором, оскільки після укладення цього договору всі обов`язки за договором позики, у тому числі повернення предмета позики або рівної кількості речей того ж роду та такої ж якості, несе позичальник, а позикодавець набуває за цим договором тільки права.

Даних, які б свідчили про повернення відповідачем всієї суми заборгованості позивачу судом не встановлено.

Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 ЦК України).

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За змістом ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.

Згідно положень ч. 1 ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 цього Кодексу.

В судовому засіданні знайшов підтвердження той факт, що відповідач свої зобов`язання за договором позики не виконав, сума позики в розмірі 70000,0 грн. не повернута, як, і не сплачено щомісячні платежі за сім місяців у розмірі 10500,0 грн., а тому суд вважає, що зазначена сума боргу підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

За змістом ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 549 ЦК України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Звертаючись до суду з вказаним позовом позивач просив суд стягнути з відповідача на свою користь 156240,0 грн., на підставі п. 3 договору позики, однак суд вважає, що за своєю правовою природою, в розумінні положень ст. ст. 509, 549 ЦК України, зазначена сума є не штрафом, а пенею, при цьому судом враховано правові позиції Верховного Суду наведені в постанові від 28 березня 2018р. по справі №444/9519/12.

Враховуючи положення ч. 3 ст. 551 ЦК України, суд вважає, що розмір неустойки у розмірі 156240,0 грн., підлягає зменшенню до розміру реальних збитків - 80500,0 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1610,0 грн., пропорційно до частини задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 17-19, 76-82, 89, 141, 258, 259, 263-266, 268, 352, 354, 355 ЦПК України; ст. ст. 525, 526, 533, 545, 610, 612, 624, 625, 1048 -1050, 1054 ЦК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю ЗЕ ГАРАЖ (код ЄДРПОУ 40437824, місцезнаходження: м. Київ, вул. Олександра Довженка, буд. 12-А) про стягнення заборгованості за договором позики - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ЗЕ ГАРАЖ на користь ОСОБА_1 суму заборгованості за договором позики від 05 травня 2019р. в розмірі 161000,0 /сто шістдесят одна тисяча/ грн.; судовий збір у розмірі 1610,0 /одна тисяча шістсот десять/ грн.

В решті позову відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 19 березня 2021р.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.03.2021
Оприлюднено28.03.2021
Номер документу95820634
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —761/16830/20

Рішення від 15.03.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

Рішення від 15.03.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

Ухвала від 12.06.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

Ухвала від 12.06.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Волошин В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні