Рішення
від 26.03.2021 по справі 941/190/21
ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 рокусмт ПетровеСправа № 941/190/21 Провадження № 2/941/190/21

Петрівський районний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого судді - Колесник С. І.

при секретарі - Проценко К.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в смт. Петрове Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ :

Представник позивача звернувся до суду, мотивуючи це тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина та залишилось спадкове майно у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та господарськими спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та трьох земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області.

Спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є позивач та його сестра ОСОБА_3 .Відповідно до ч. 3 ст. 1267 ЦК України позивач зі своєю сестрою дійшли згоди щодо поділу вище вказане спадкового майна, а саме, житловий будинок та земельну ділянку спадкує позивач, а інші дві земельні ділянки спадкує сестра ОСОБА_3 .

21 грудня 2020 року приватний нотаріус Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області видав відповідачці два свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,1684 га кожна на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, з кадастровими номерами 3524983700:02:000:2497 та 3524983700:02:000:0498.

Крім цього 21 грудня 2020 року приватний нотаріус Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області видав позивачу свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,1684 га на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, з кадастровим номером 3524983700:02:000:0496. Того ж дня позивач також звертався до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою

АДРЕСА_1 , але йому було відмовлено.Нотаріус свою відмову мотивував тим, що позивачем не надано правовстановлюючого документа на будинок, право власності на який зареєстроване в порядку передбаченим законом, а тому свідоцтво про право на спадщину нотаріус видати не може. А тому представник позивача звернувся до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.

Позивач та його представник у підготовче судове засідання не з`явилися, надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідачка у підготовче судове засідання теж не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов визнала.

Ухвалою Петрівського районного суду Кіровоградської області від 26 лютого 2021 року вирішено розглядати справу у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву терміном 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

На виконання вимог ст.178 ЦПК України відповідач у встановлений судом строк відзиву не надав.

Враховуючи те, що позивач та його представник позовні вимоги підтримують, а відповідач позов визнала, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення за результатами підготовчого провадження, за наявними матеріалами, в порядку ст.ст.200, 206 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Дослідивши документи справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 (а.с.6).

Після його смерті відкрилась спадщина та залишилось спадкове майно у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та господарськими спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та трьох земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області.

Спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є позивач та його сестра ОСОБА_3 .

21 грудня 2020 року приватний нотаріус Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області видав відповідачці два свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,1684 га кожна на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, з кадастровими номерами 3524983700:02:000:2497 та 3524983700:02:000:0498 (а.с.8-9).

Крім цього 21 грудня 2020 року приватний нотаріус Петрівського районного нотаріального округу Кіровоградської області видав позивачу свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,1684 га на території Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, з кадастровим номером 3524983700:02:000:0496 (а.с.7).

Того ж дня позивач також звертався до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1 , але йому було відмовлено з тих підстав, що ним не було надано правовстановлюючого документа на будинок право власності на який зареєстроване в порядку передбаченим законом.

Так, за життя батько позивача ОСОБА_4 придбав житловий будинок, що підтверджується договором купівлі-продажу, посвідченого 16 серпня 1979 року секретарем Новостародубської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, зареєстрованого в реєстрі за № 21, крім цього у відповідності до ст. 227 ЦК УРСР вказаний договір зареєстрований за місцем знаходження будинку у Новостародубській сільській раді (а.с.10-11).

З архівної довідки № 1529 виданої КП ОМБТІ , вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 не зареєстровано (а.с.14).

В зв`язку з тим, що право власності на будинок набуте батьком позивача в 1979 році, слід застосовувати норми ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до положень ст. ст. 100, 101 глави 10 Особиста власність ЦК УРСР 1963 року, громадяни могли мати у власності житловий будинок, однак норми цього ж Кодексу не пов`язували виникнення такого права з його обов`язковою державною реєстрацією. Відповідно до ч. 2 ст. 227 договір купівлі-продажу підлягав обов`язковій реєстрації у виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, батько позивача у порядку передбаченим на той час законом, набув право власності житловий будинок, оскільки договір купівлі-продажу посвідчений Новостародубською сільською радою Петрівського району Кіровоградської області та нею ж і зареєстрований, що узгоджується із ч. 2 ст. 227 ЦК УРСР.

Відповідно до абзацу 3 п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до абзацу 2 п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7, суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину.

Згідно положень статей 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За змістом ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому ч.5 даної статті вказує, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з вимогами ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. На підставі ст. 392 ЦК України власник майна може подавати позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який посвідчує його право власності.

На підставі викладеного та враховуючи те, що позивач не має можливості у позасудовому порядку реалізувати своє право на спадщину, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Вказані правовідносини регулюються ст. ст. 328, 392, 1216, 1217, 1223, 1268, 1296, ЦК України.

Керуючись ст.ст. 141,263,264,265,268 ЦПК України, -

УХВАЛИВ :

Позовну заяву ОСОБА_1 , від імені якої діє ОСОБА_2 , до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та господарськими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що залишився після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після відмови у відкритті апеляційного провадження, повернення апеляційної скарги, залишення її без розгляду, ухвалення іншого рішення, яким закінчується апеляційне провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст рішення складено 26 березня 2021 року.

Суддя С. І. Колесник

СудПетрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.03.2021
Оприлюднено31.03.2021
Номер документу95866269
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —941/190/21

Рішення від 26.03.2021

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

Ухвала від 26.02.2021

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Колесник С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні