г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/3905/20
Номер провадження 2/213/296/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2021 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого - судді Попова В.В.,
секретар судового засідання - Гукова Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні /у залі судових засідань №14/, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу №213/3905/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Комерційний банк "ПРИВАТБАНК", третя особа - Державний нотаріус Широківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської обласної ради Горбаченко Олена Володимирівна про визнання стороною договору фінансового лізингу, за відсутності учасників процесу,-
встановив:
Короткий зміст позовних вимог.
11.11.2020 року ОСОБА_2 звернулась до суду з вищезазначеною позовною заявою, посилаючись на те, що 25.03.2019 року її батько уклав договір фінансового лізингу з АТ КБ ПРИВАТБАНК , але ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. Вона є його спадкоємцем, фактично користується автомобілем і сплачує необхідні платежі, тому бажає отримати права та обов`язки за даним договором. Відповідач відмовив їй в укладенні додаткової угоди і зазначив, що заміна сторони у договорі можлива лише після повного погашення договору, з чим вона не погоджується, тому звертається до суду і просить визнати її стороною (Лізингоодержувачем) договору фінансового лізингу №KRK WA 00000325 від 25.03.2019 року, чим надати можливість офіційно, як стороною договору, сплачувати періодичні лізингові платежі.
Стислий виклад позиції відповідача.
Відповідач правом надання відзиву на позов не скористався.
21.01.2021 представник відповідача ОСОБА_3 подав до суду письмові пояснення, в яких виклав зміст ст.ст.190, 1297 ЦК України, ст.ст.1,3,12 Закону України Про фінансовий лізинг , ст.34 Закону України Про дорожній рух та зазначив, що позивачем обрано невдалий спосіб захисту. Їй потрібно спочатку отримати свідоцтво на спадщину, а потій йти до банку. Це як депозит: віддадуть тому, хто принесе свідоцтва на спадщину. В позові просить відмовити. Просить застосувати принцип правової визначеності. Потрібно виконати процедури передбачені законом і договором.
Процесуальні дії у справі.
Позовна заява отримана судом 11.11.2020.
Ухвалою від 23.11.2020 позовна заява залишена без руху.
10.12.2020 до суду надана уточнена позовна заява.
15.12.2020 провадження у зазначеній справі відкрито. Розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.
01.02.2021 підготовче провадження закрито. Справу призначено до судового розгляду по суті.
Інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) судом не здійснювались.
Заяви, клопотання.
У судове засідання учасники процесу не з`явились, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
За таких підстав, суд прийняв рішення про розгляд справи за їх відсутності, на підставі наявних у ній доказів.
Фіксація судового засідання технічними засобами, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалась.
Фактичні обставини, встановлені судом.
25 березня 2019 року ОСОБА_4 уклав договір фінансового лізингу №KRK WA 00000325 з АТ КБ ПРИВАТБАНК , посвідчений Приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Стюрко О.О. (а.с.16-26). Предметом договору є автомобіль DAEWOO NEXIA днз НОМЕР_1 (а.с.8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер (а.с.9).
ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_4 .
05 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Державного нотаріуса Широківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської обласної ради Горбаченко О.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Заведена спадкова справа №36/2020. Вона є спадкоємцем першої черги спадкування за законом. Крім неї до нотаріальної контори з питань оформлення спадкових прав на майно не звертався (а.с.10).
Після його смерті вона фактично користується предметом договору та сплачувала необхідні платежі (а.с.31-32).
09 червня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до АТ КБ ПРИВАТБАНК і отримала відповідь, що для оформлення додаткової угоди про заміну сторін за договором фінансового лізингу їй необхідно звернутись до банку після отримання свідоцтва про право на спадщину (а.с.27).
06 липня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась до АТ КБ ПРИВАТБАНК і отримала відповідь, що укладення додаткової угоди до договору лізингу буде можливим після повного погашення договору Лізингоотримувача ОСОБА_4 (а.с.26).
30 липня 2020 року ОСОБА_1 отримала Свідоцтво про право на спадщину за законом, а саме: на 1/3 частку грошових внесків за належними відсотками. Іншими спадкоємцями зазначеного у цьому свідоцтві майна є ОСОБА_5 , 1982 року народження, та ОСОБА_6 , 1989 року народження - сини померлого - по 1/3 частині кожний (а.с.13).
09 жовтня 2020 року ОСОБА_1 втретє звернулась до АТ КБ ПРИВАТБАНК і отримала відповідь, що у наданому їй свідоцтві на спадщину не зазначено інформації щодо договору лізингу. Зазначено, що технологією продукту Авто в лізинг не передбачено заміну сторін, вона може здійснити повернення авто на майданчик банку та здійснити оформлення договору на себе. Повторно розгляд питання щодо заміни сторони для здійснення переоформлення авто може бути розглянуто тільки після повного погашення договору (а.с.28).
23 жовтня 2020 року ОСОБА_1 отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на права та обов`язки за договором фінансового лізингу №KRK WA 00000325 від 25.03.2019 року, через неможливість визначення обсягу спадкового майна, оскільки АТ КБ ПРИВАТБАНК на запит нотаріуса не надає інформацію, яка необхідна для видачі свідоцтва: предмет лізингу, строк права користування предметом лізингу, розмір лізингових платежів, залишок лізингових платежів на момент смерті ОСОБА_4 та ін. (а.с.14-15).
Зміст спірних правовідносин.
Викладеним обставинам відповідають правовідносини, що виникли з договірних (зокрема, лізингових) відносин та спадкування.
Норми права, які застосовує суд.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про фінансовий лізинг", Фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Відповідно до ч.1 ст.806 ЦК України, за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.
Згідно до ст.16 Закону України Про фінансовий лізинг лізингові платежі можуть включати: суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу, платіж як винагороду лізингодавцю за отримане у лізинг майно, компенсацію відсотків за кредитом та інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов`язані з виконанням договору лізингу. Належне виконання лізингоодержувачем обов`язків зі сплати всіх лізингових платежів, передбачених договором лізингу, означає реалізацію ним права на викуп отриманого в лізинг майна.
Відповідно до ч.1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч.1 ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.21 Закону України "Про захист прав споживачів", крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов`язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо: при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами та/або виконавцями, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору; порушується принцип рівності сторін договору, учасником якого є споживач.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ч.3 ст.1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У пункті 12.4 Договору фінансового лізингу №KRK WA 00000325 від 25.03.2019 року вказано - у випадку смерті Лізингоодержувача виконання усіх прав та обов`язків сторін за цим договором зупиняється на період з дати смерті Лізингоодержувача, або з дати коли Банку став відомий цей факт до дати прийняття спадщини будь-ким з його спадкоємців. Починаючи з наступного для після смерті Лзингоодержувача, або з дня отримання інформації про смерть Банк матиме право на свій розсуд вилучити Предмет Лізингу та доставити його для зберігання за певною адресою, або встановити заборону на користування Предметом Лізингу та передати його на відповідальне зберігання будь-кому з потенційних спадкоємців, який надасть на це згоду. З дати прийняття спадщини усі права та обов`язки Лізингоодержувача за цим договором переходять до того з його спадкоємців, який письмово повідомив банк про факт прийняття ним спадщини, надасть документи, що це підтверджують та укладе з банком додаткову угоду про зміну сторін і цьому договорі. В разі не укладення з будь-яких причин згаданої вище додаткової угоди на протязі 7 (семи) місяців з дати смерті Лізингоодержувача цей договір припиняє свою дію, усі права та обов`язки за ним втрачають цінність.
Висновок суду.
Аналізуючи спірні правовідносини в контексті вказаних норм права, судом достовірно встановлено, що позивач є спадкоємцем померлого Лізингоодержувача, письмово повідомила банк про прийняття нею спадщини, надала документи, що це підтверджують, бажає користуватись Предметом Лізингу та взяти на себе усі права та обов`язки за договором, уклавши з банком додаткову угоду про зміну сторін, але на даний час відповідач відмовляється здійснювати зміну сторони у договорі, наполягаючи на погашенні договору фінансового лізингу у повному обсязі, чим порушує права позивача.
Таким чином, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат.
Судові витрати, в зв`язку з задоволенням позову, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 10, 12, 19, 23, 76-81, 89, 95, 141, 258-259, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати ОСОБА_1 стороною (Лізингоодержувачем) договору фінансового лізингу №KRK WA 00000325 від 25.03.2019 року, чим надати можливість офіційно, як стороною договору, сплачувати періодичні лізингові платежі.
Апеляційна скарга на рішення суду, в зв`язку з оголошенням його вступної та резолютивної частини, подається до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач - АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "ПРИВАТБАНК", місцезнаходження: м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570.
Третя особа - Державний нотаріус Широківської державної нотаріальної контори Дніпропетровської обласної ради Горбаченко Олена Володимирівна, адреса: Дніпропетровська область, Широківський район, смт. Широке, вул. Соборна, 128.
Повне судове рішення складено 09 березня 2021 року.
Головуючий суддя В.В.Попов.
Суд | Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2021 |
Оприлюднено | 31.03.2021 |
Номер документу | 95875730 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу
Попов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні