Справа № 930/2909/20
Провадження №2/930/271/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.02.2021 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Войницької Т.Є.
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.
позивачки ОСОБА_1
представника відповідачів - адвоката Шикунової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, визнання права власності на земельну ділянку,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, визнання права власності на земельну ділянку.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_7 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 3,78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Скрицької сільської ради Немирівського району Вінницької області. Дана земельна ділянка належала матері на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 09 грудня 2002 року. За життя мати склала заповіт, згідно якого дану земельну ділянку заповіла позивачці. В установленому законом порядку вона звернулася до Немирівської державної нотаріальної контори приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу з відповідною заявою про прийняття спадщини, однак у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа на землю, а також наявною розбіжністю у поданих документах було неможливо встановити факт належності ОСОБА_7 державного акту, серії IV-ВН №056544, виданого Немирівською районною державною адміністрацією 09 грудня 2002 року на ім`я ОСОБА_8 . Причиною неправильного написання прізвища матері стала несвоєчасна заміна нею паспорта у зв`язку зі зміною прізвища після одруження. Внаслідок такої помилки на даний час виникла певна невідповідність між документом, що посвідчує особу та правовстановлюючим документом, який був виданий на ім`я померлої, у зв`язку із чим виникла необхідність встановити факт належності правовстановлюючого документу-державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ВН №056544 ОСОБА_7 .
Оскільки правовстановлюючий документ на землю втрачено і є лише його ксерокопія, оформити право власності на спадкове майно, окрім визнання права власності на земельну ділянку в судовому порядку, неможливо.
У зв`язку із зазначеними обставинами, позивачка звернулася до суду із даною позовною заявою.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 свою позовну заяву підтримала, просила її задовольнити із наведених у ній підстав.
Адвокат Шикунова А.О., яка представляє інтереси відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , в судовому засіданні щодо задоволення позову ОСОБА_1 не заперечувала, зазначила, що спору з приводу земельної ділянки між спадкоємцями не існує, просто в силу того, що втрачено правовстановлюючий документ на землю, а також те, що спадкодавицею не було вчасно замінено паспорт у зв`язку з одруженням, у позивачки виникла проблема з оформленням спадкового майна.
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснив, що жив по сусідству з ОСОБА_7 , знав, що вона була одружена з ОСОБА_11 , з яким певний час працював.
Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснила, що досить давно і добре знала ОСОБА_7 , яка приїхала з Туркменістану і працювала разом з нею на фермі дояркою. ОСОБА_7 була заміжня за ОСОБА_11 , ОСОБА_1 (позивач у справі)- це їхня спільна донька.
Вислухавши пояснення сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню наступних підстав.
Копією паспорта підтверджується особа позивачки ОСОБА_1 , яка до цього мала прізвище ОСОБА_1 , а ще раніше мала прізвище ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про шлюб серії НОМЕР_1 від 22 грудня 2020 року та серії НОМЕР_2 від 16 серпня 2015 року відповідно.
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 22 травня 2001 року ОСОБА_7 одружилася з ОСОБА_11 28 лютого 1992 року, після чого змінила прізвище на ОСОБА_1 .
Факт родинних відносин між ОСОБА_1 і та ОСОБА_7 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 1 липня 1992 року, відповідно до якого матір`ю ОСОБА_1 є ОСОБА_7 .
ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 02.03.2020 року.
За життя ОСОБА_7 склала заповідальне розпорядження, відповідно до якого земельну ділянку, площею 3,7785 га, яка розташована на території Скрицької сільської ради, кадастровий номер-0523087200:01:001:0124 вона заповіла ОСОБА_1 .
Згідно витягу з державного земельного кадастру, земельна ділянка кадастровий номер-0523087200:01:001:0124, площею 3, 7785 га, розташована на території Скрицької сільської ради Немирівського району Вінницької області, належить ОСОБА_7 на праві приватної власності на підставі державного акту від 09.12.2002 ІV-ВН 056544.
Належність ОСОБА_7 зазначеної вище земельної ділянки також підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ВН 056544.
Вартість спадкового майна згідно висновку експерта складає 83 700,00 грн.
У встановлений законом строк, ОСОБА_1 звернулася із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, про що свідчить копія відповідної заяви, долученої до матеріалів справи.
Згідно довідки Немирівської державної нотаріальної контори від 10.12.2020 року в провадженні даної контори є спадкова справа №336/2020 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 . Зазначена довідка видана про те, що ОСОБА_1 є спадкоємицею за заповітом на земельну ділянку, площею 3, 7785 га, яка розташована на території Скрицької сільської ради, кадастровий номер 0523087200:01:001:0124, належну ОСОБА_7 .
Наявність відкритої Немирівською державною нотаріальною конторою спадкової справи №336/2020 щодо майна померлої ОСОБА_7 також підтверджується копією витягу зі спадкового реєстру.
Постановою державного нотаріуса Немирівської державної нотаріальної контори Кнап Л.П. від 13 листопада 2020 року №1176/02-31 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із розбіжністю в документах: в державному акті про право приватної власності на землю серії ІV-ВН 056544 від 9 грудня 2002 року зазначено прізвище ОСОБА_7 , а в свідоцтві про смерть - ОСОБА_1 . Крім того, був відсутній оригінал правовстановлюючого документу на землю.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених , невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 328 ЦК України вбачається, що право власності набувається на підставах , що не заборонені законом , зокрема із правочинів.
Відповідно п. г ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України однією з підстав виникнення права власності на земельну ділянку, є прийняття спадщини.
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку у порядку спадкування переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, особи вправі набути право власності на підставах, що не заборонені законом і згідно зі ст. 392 ЦК України, можуть звертатись до суду з позовом про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом на земельну ділянку, яка в установленому законом порядку прийняла спадщину після смерті ОСОБА_7 , оскільки подала заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори у встановлений законом строк.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Сукупність зібраних у справі доказів, які оцінені судом на предмет їх належності, допустимості, достовірності та достатності підтверджує, що ОСОБА_7 належала на праві приватної власності земельна ділянка, площею 3,7785 га, розташована на території Скрицької сільської ради Немирівського району Вінницької області.
Проте через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу на землю, розбіжності у прізвищах спадкодавиці, зазначені у державному акті про приватної власності на землю та свідоцтві про смерть, існують труднощі в оформленні спадкових прав на вищевказане майно, а тому права ОСОБА_1 підлягають захисту.
Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст.392 ЦК України, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_7 та ОСОБА_7 - це одна і та ж особа, що підтверджується показами свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , а також свідоцтвом про одруження, згідно якого після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 взяла прізвище чоловіка - ОСОБА_1 .
За таких обставин, підлягає задоволенню позовна вимога ОСОБА_1 про встановлення факту, що Державний акт на право приватної власності на землю серії ІV-ВН №056544 від 9 грудня 2002 року, виданий на підставі розпорядження Немирівської районної державної адміністрації від10 жовтня 2002 року №306, належав ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Брацлав Немирівського району Вінницької області.
Крім того, оскільки ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_7 , до складу якої увійшла земельна ділянка, що є предметом даного спору, утім оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку на земельну ділянку позбавлена можливості за обставин незалежних від її волі, суд дійшов висновку про наявність порушених прав позивача, а обраний спосіб захисту порушених прав є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, що було встановлено в ході судового розгляду, тому позов є обґрунтований.
Крім того, представником відповідачів подано заяву про визнання позову.
Ураховуючи те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб, суд приймає визнання відповідачем позову та виносить рішення про його задоволення.
Керуючись ст.ст. 1216, 1217, 1218, 1220, 1233, 1251, 1268, 1270 ЦК України,
ст.ст. 12, 80, 81, 211, 247, 259, 264, 265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, визнання права власності на земельну ділянку задовольнити повністю.
Встановити факт належності ОСОБА_7 Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-BH №056544 від 09 грудня 2002 року, виданого на підставі розпорядження Немирівської районної державної адміністрації від 10 жовтня 2002 року № 306.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , право власності у порядку спадкування за заповітом, на земельну ділянку площею 3,78 гектарів, розташовану на території Скрицької сільської ради Немирівського району Вінницької області, яка належала померлій ОСОБА_7 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-BH №056544 від 09 грудня 2002 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанціїза наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Немирівський районний суд Вінницької області.
Учасники справи, яким повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Суддя: Т. Є. Войницька
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2021 |
Оприлюднено | 01.04.2021 |
Номер документу | 95880630 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Войницька Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні