ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2021 рокуЛьвівСправа № 460/7515/20 пров. № А/857/3537/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Коваля Р.Й., Гуляка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Стельмаха П.П.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року (головуючої судді Друзенко Н.В., ухвалене у відкритому судовому засіданні о 17 год. 22 хв. в м. Рівне повний текст рішення складено 04.12.2020) у справі № 460/7515/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ Поліссябудресурси звернулося в суд з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в якому просить визнання протиправним та скасувати розпорядження від 01.04.2020 №05-ДР-В про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси та зобов`язання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вчинити певні дії, а саме видати розпорядження про скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випусків акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси .
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року відмовлено в задоволенні позову.
Не погодившись з прийнятим рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси оскаржило його в апеляційному порядку, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позов, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права. Зазначає, що звертався до відповідача про скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ПрАТ Поліссябудресурси і долучав до неї передбачений законодавством перелік документів. Однак комісією були повернуті вказані документи без розгляду у зв`язку з не поданням в повному обсязі документів передбачених пунктом 3 розділу III Порядку скасування реєстрації акцій, затвердженого рішенням Комісії №737 від 23.04.2013. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 28.01.2020 у справі №460/3725/19 визнано протиправними дії відповідача щодо повернення без розгляду пакету документів, поданого для скасування випуску акцій та зобов`язано повторно розглянути зазначений пакет документів з урахуванням висновків суду. На виконання рішення суду позивачем 10.03.2020 повторно подано заяву про скасування реєстрації випусків акцій і долучено до неї передбачений законодавством перелік документів. Вказує, що поданий ним пакет документів відповідає вимогам законодавства, а відповідач протиправно відмовив у скасуванні реєстрації випуску акцій, оскільки на даний час зареєстровано нову юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси , яке є повним правонаступником ПРАТ Поліссябудресурси , проте рішення про скасування реєстрації випуску акцій колишнього приватного акціонерного товариства відповідачем не прийняте та своєю відмовою в проведенні реєстрації скасування випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій відповідач порушує права позивача як правонаступника.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечує проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення суду залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.
Позивач подав до апеляційного суд відповідь на відзив.
Відповідно до статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В судовому засіданні апеляційного розгляду справи представник позивача Остапенко Д.І. апеляційну скаргу підтримав з підстав зазначених у скарзі, просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов.
Представник відповідача Семків М.М. проти апеляційної скарги заперечила, просила скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що рішенням установчих зборів засновників від 20.08.2019 було створено Товариство з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси шляхом перетворення (реорганізації) Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси . Разом з тим засновники затвердили статутний капітал товариства, розподіл часток учасників у ньому, види діяльності, а також вирішили діяти на підставі модельного статуту за замовчуванням , який затверджений постановою Кабінету Міністрів України Деякі питання дерегуляції господарської діяльності №367 від 27.03.2019.
Так, ТзОВ Поліссябудресурси є правонаступником ПрАТ Поліссябудресурси , зареєстрованим у встановленому законом порядку, про що до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис від 02.09.2019 за №16021450000003719.
Вказані обставини встановлені рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.01.2020 у справі №460/3725/19, яке набрало законної сили 29.04.2020, та сторонами не заперечується.
05.09.2019 позивач направив Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку документи для видачі нею розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси .
Листом від 16.09.2019 вказані вище документи були повернуті без розгляду у зв`язку з їх поданням не в повному обсязі, як це передбачено чинним законодавством. Зокрема, серед них були відсутні такі документи: копія реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально складена станом на 24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про затвердження передавального акту, а також засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально засвідчена копія затверджених установчих документів товариства-правонаступника.
В подальшому, позивачем 05.10.2019 повторно були направлені документи в Комісію для видачі нею розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ПрАТ Поліссябудресурси .
Листом №12/03/914-АП від 25.10.2019 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку повернула зазначені вище документи позивача без розгляду.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.01.2020 у справі №460/3725/19, яке набрало законної сили 29.04.2020, позов Товариства з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси задоволено частково. Визнано протиправними дії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо повернення без розгляду документів, наданих для скасування реєстрації випуску акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси , з підстав, визначених у листі №12/03/914-АП від 25.10.2019. Зобов`язано Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку повторно розглянути документи, надані для скасування реєстрації випуску акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси , з урахуванням висновків суду. В частині позовних вимог про зобов`язання видати розпорядження про скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випусків акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси - відмовлено.
На виконання вказаного судового рішення, позивачем повторно подано заяву №34-2 від 10.03.2020 та пакет документів ПрАТ Поліссябудресурси для скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску, які зареєстровані відповідачем 13.03.2020 за вх№22/1051-АП (аркуші справи 74-123).
01.04.2020 Директором департаменту реєстрації емісій цінних паперів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження №05-ДР-В, яким відмовлено ТОВ Поліссябудресурси в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ПрАТ Поліссбудресурси (аркуші справи 70-72).
Вважаючи вказане розпорядження протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Господарський кодекс України визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб`єктами господарювання, а також між цими суб`єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Згідно з частиною першою статті 80 Господарського кодексу України до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників визначений Законом України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю №2275-VIII від 06.02.2018.
Відповідно до статей 10, 11 цього Закону, створення товариства відбувається за рішенням його засновників. Установчим документом товариства є статут.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання дерегуляції господарської діяльності №367 від 27.03.2019 встановлено, що у разі подання для державної реєстрації створення товариства з обмеженою відповідальністю, що діє на підставі модельного статуту, або переходу товариства з обмеженою відповідальністю на діяльність на підставі модельного статуту документів у паперовій формі вважається, що обрано варіанти за замовчуванням .
Відповідно до статті 1 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні №448/96-ВР від 30.10.1996, державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексу заходів з метою упорядкування контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та попередження зловживань та порушень у цій сфері.
Згідно зі статті 5 цього ж Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до статті 3, пунктів 1, 3, 5 частини другої статті 7, пункту 13 статті 8 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні , Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України Про акціонерні товариства , Про банки і банківську діяльність , Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом , Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців , Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні , Про цінні папери та фондовий ринок , з метою встановлення порядку скасування реєстрації випусків акцій Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла рішення №737 від 23.04.2013, яким затвердила Порядок скасування реєстрації акцій (далі - Порядок №737).
Пункт 1 розділу І вказаного Порядку №737 встановлює механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі, зокрема, припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення, або приєднання до акціонерного товариства, яке є власником акцій товариства, що припиняється, або власником яких є інше товариство, що приєднується (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій.
Пунктом 2 розділу І вказаного Порядку №737 передбачено, що зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій здійснюються відповідно до цього Порядку центральним апаратом або територіальними органами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до делегованих повноважень, у тому числі в разі, якщо випуск акцій зареєстровано Міністерством фінансів України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим або обласним фінансовим управлінням.
Розділом ІІІ вищевказаного Порядку №737 врегульовано механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі, зокрема, припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, а також визначено перелік документів, які необхідно подати для вчинення такої дії.
Зокрема, пунктом 3 цього розділу визначено, що протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу такі документи для скасування реєстрації випуску акцій:
а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій (додаток 9);
б) копію рішення про затвердження передавального акта, що засвідчується підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, при цьому:
у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів подається копія протоколу загальних зборів акціонерів, оформленого відповідно до статті 46 Закону України Про акціонерні товариства ;
у разі прийняття відповідного рішення єдиним акціонером товариства подається копія рішення акціонера, оформленого відповідно до статті 49 Закону України Про акціонерні товариства ;
в) копію затвердженого передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства;
г) копію опублікованого згідно з вимогами законодавства повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів);
ґ) довідку про персональне повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів (у спосіб, передбачений статутом товариства), на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що містить дані про дату (або дати початку та закінчення) і спосіб надсилання повідомлення акціонерам, дату складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення загальних зборів (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів);
д) довідку про повідомлення кредиторів щодо прийнятого рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення згідно з вимогами Закону України Про акціонерні товариства із зазначенням номера та дати офіційного друкованого видання реєструвального органу, в якому було опубліковано повідомлення про ухвалене рішення, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства;
е) копію статуту акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, у чинній редакції, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства або нотаріально;
є) копію рішення засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника про затвердження його установчих документів і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства, що містить інформацію про особу (осіб), уповноважену(их) на підписання таких установчих документів, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою акціонерного товариства, що припиняється;
ж) засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально копію затверджених установчих документів створюваного товариства-правонаступника, підписаних:
уповноваженою особою (особами), визначеною (визначеними) рішенням про затвердження установчих документів і обрання (призначення) органів управління, відповідно до вимог законодавства - у разі перетворення акціонерного товариства в товариство з обмеженою відповідальністю або товариство з додатковою відповідальністю - правонаступника;
всіма засновниками (учасниками) товариства-правонаступника або їхніми уповноваженими особами, - у разі перетворення акціонерного товариства на інше господарське товариство (крім товариства з обмеженою відповідальністю та товариства з додатковою відповідальністю) або виробничий кооператив.
Всі акціонери (їх правонаступники) акціонерного товариства, акції яких не були викуплені, стають засновниками (учасниками) створюваного товариства-правонаступника.
Установчі документи створюваного товариства-правонаступника повинні містити відомості про склад засновників (учасників) із зазначенням розміру частки (паю) кожного засновника (учасника) станом на день затвердження таких документів.
Розподіл часток (паїв) створюваного товариства-правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворюється.
Розмір статутного (пайового) капіталу товариства, що створюється шляхом перетворення акціонерного товариства, на дату його створення має дорівнювати розміру статутного капіталу акціонерного товариства, що перетворюється, зменшеному на загальну номінальну вартість акцій, що не підлягають обміну;
з) копії реєстрів власників іменних цінних паперів (при бездокументарній формі існування акцій), засвідчені підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально, складених станом на:
дату здійснення безумовної операції щодо обмеження здійснення операцій у системі депозитарного обліку з акціями цього випуску;
24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про затвердження передавального акта,
або копію реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій) акціонерного товариства, що припиняється (припинилось) шляхом перетворення, станом на дату закриття реєстру, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально;
и) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення;
і) довідку про отримання письмового волевиявлення всіх акціонерів товариства щодо їх згоди отримати статус повного учасника або вкладника командитного товариства, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства, та відповідні підтвердні документи:
рішення уповноваженого органу акціонера - юридичної особи про надання згоди отримати статус повного учасника або вкладника командитного товариства або копію такого рішення, засвідчену підписом керівника та печаткою юридичної особи або нотаріально;
заяву акціонера - фізичної особи про надання згоди отримати статус повного учасника або вкладника командитного товариства, засвідчену нотаріально, або її нотаріально засвідчену копію.
Документи, передбачені цим підпунктом, подаються у разі прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення в командитне товариство.
Підпунктом а пункту 3 розділу І Порядку №737 визначено, що реєструвальний орган протягом п`ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу відповідних документів, зазначених у розділах ІІ - ІV цього Порядку, видає розпорядження про зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій або повідомлення про відмову в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій.
Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку №737, відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випуску акцій складається у разі:
а) невідповідності поданих документів вимогам цього Порядку;
б) внесення недостовірних відомостей до документів, подання яких передбачено цим Порядком;
в) порушення встановленого законодавством порядку припинення акціонерного товариства;
г) виявлення порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення акціонерного товариства або рішення про затвердження ліквідаційного балансу чи передавального акта.
Судом на підставі матеріалів справи встановлено, що позивач 10.03.2020 звернувся до Комісії з проханням видати розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси .
Розпорядженням Директора департаменту реєстрації емісій цінних паперів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01.04.2020 №05-ДР-В відмовлено ТОВ Поліссябудресурси в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ПрАТ Поліссбудресурси .
У вказаному розпорядженні зазначено, що під час розгляду поданих позивачем документів відповідачем було встановлено, що вони не відповідають вимогам чинного законодавства та порушено встановлений законодавством порядок припинення акціонерного товариства.
Так відповідач зазначає, що заява про скасування реєстрації випуску акцій від 10.03.2020 підписана Головою комісії з припинення Остапенком Д.І., при цьому відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у формі Витягу від 19.03.2020 №1006477454, 30.08.2019 внесено запис 16021120009000808 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ПрАТ Поліссябудресурси за рішенням засновників та, внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи 02.09.2019, яка утворена в результаті перетворення (ТОВ Поліссябудресурси ), керівник ТОВ - ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 3 розділу ІІІ Порядку №737, документи для скасування реєстрації випуску акцій до реєструвального органу подає комісія з припинення акціонерного товариства.
Судом встановлено, що пакет документів, в тому числі і заяву від 10.03.2020, позивачем подано на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 18.01.2020, яке набрало законної сили 29.04.2020, та яким зобов`язано відповідача повторно розглянути документи надані для скасування реєстрації випуску акцій Приватного акціонерного товариства Поліссябудресурси .
Таким чином, враховуючи вимоги Порядку №737 при поданні до відповідача заяви про скасування реєстрації випуску акцій право на її підпис та засвідчення копій документів доданих до неї належить саме голові комісії з припинення ПрАТ Поліссябудресурси - Остапенку Д.І .
Відповідач зазначив, що заява про скасування реєстрації випуску акцій ПрАТ Поліссябудресурси не відповідає додатку 9 до Порядку №737, а саме: не зазначено номер факсу ПрАТ; не зазначено інформацію щодо державної частки (дату та відповідне рішення).
Згідно заяви позивача від 10.03.2020 вказано адресу місцезнаходження та зазначено, що станом на дату прийняття рішення про припинення Товариства (20.08.2019) державна частка в статутному капіталі ПрАТ Поліссябудресурси відсутня (аркуш справи 7).
Суд вважає, що номер факсу не є основним реквізитом підприємства, його не зазначення є формальністю та не може бути підставою для висновку про невідповідність поданої заяви вимогам Порядку №737, а оскільки у статутному капіталі підприємства відсутня державна частка, то не можливо зазначити дату та відповідне рішення про визначення такої частки.
Відповідачем встановлено, що надані позивачем перелік акціонерів (друга сторінка) станом на 14.08.2019 та станом на 03.07.2019 не засвідчено підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що не відповідає вимогам підпункту з пункту 3 розділу III Порядку №737.
Судом першої інстанції досліджено перелік акціонерів станом на 03.07.2019 та перелік акціонерів 14.08.2019 і встановлено, що на першій та останній сторінці вони містять підпис голови комісії з припинення ПрАТ Поліссябудресурси - Остапенка Д.І. та печатку ПрАТ Поліссябудресурси (аркуші справи 77-83), а згідно Порядку №737, не передбачено обов`язок засвідчувати підписом та печаткою кожну сторінку (в тому числі зворотній бік) переліку акціонерів.
За даними відповідача наданий позивачем Передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів ПрАТ Поліссябудресурси до правонаступника ТзОВ Поліссябудресурси , затверджений рішенням загальних зборів учасників ПрАТ Поліссябудресурси , не містить дати та номеру рішення загальних зборів акціонерів, яким він затверджений.
Однак, суд зазначає, що чинним законодавством України, в тому числі Порядком №737, не визначено вимоги до форми Передавального акту балансових рахунків. Натомість з наявного в матеріалах справи Передавального акту балансових рахунків доданого позивачем до заяви від 10.03.2020 встановлено, що він містить підписи уповноважених осіб, в тому числі голови комісії з припинення ПрАТ Поліссябудресурси - Остапенка Д.І. та печатку ПрАТ Поліссябудресурси (аркуші справи 84-88), а тому не зазначення дати та номеру рішення загальних зборів акціонерів, яким він затверджений не є достатньою підставою для висновку про невідповідність поданої заяви вимогам Порядку №737.
Колегія суддів в межах оскарження рішення суду першої інстанції та аналізуючи спірне розпорядження враховує, що у протоколі позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019 зазначено, що реєстрація учасників річних загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси розпочалася в день проведення зборів о 9-00 годині, закінчилася о 9-45, та проводилася на підставі переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах ПрАТ Поліссябудресурси та представлених документів, що посвідчували особу акціонера (представника), їх повноваження, при цьому загальні збори акціонерів від 20.08.2019 є позачерговими; зазначено, що голосування здійснюється за принцом: одна акція-один голос, що не відповідає вимогам статті 42 Закону України Про акціонерні товариства ; загальна кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах - 36, загальна кількість акціонерів - власників голосуючих акцій, які зареєструвались для участі у загальних зборах акціонерів - 3, згідно восьмого питання порядку денного зборів зазначено, що від інших акціонерів вимог не надходило, тому слід вважати, що вони не мають наміру на участь у створенні ТОВ , що є порушенням вимог статті 41 Конституції України, 80, 87 Закону України Про акціонерні товариства та підпункту ж пункту 3 розділу III Порядку №737, а тому слід виходити з наступного.
Судом встановлено, що в протоколі позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019 в пункті щодо реєстрації учасників замість позачергових загальних зборів вказано річних загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси . Однак, суд зазначає що в даному випадку відбулася описка, оскільки далі по тексту всюди зазначено, що проводяться позачергові загальні збори акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси . Крім того, вказана обставина не є підставою для висновку щодо невідповідності протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019 вимогам законодавства.
У протоколі позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019 зазначено, що голосування проводиться з використанням бюлетенів для голосування; голосування за принципом: одна акція - один голос (аркуші справи 96-102).
Частиною першою статті 42 Закону України Про акціонерні товариства визначено, що одна голосуюча акція надає акціонеру один голос для вирішення кожного з питань, винесених на голосування на загальних зборах акціонерного товариства, крім проведення кумулятивного голосування.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про акціонерні товариства , право голосу на загальних зборах акціонерного товариства мають акціонери - власники простих акцій товариства, а у випадках, передбачених статтею 26 цього Закону, - також акціонери - власники привілейованих акцій товариства, які володіють акціями на дату складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах. Акціонер не може бути позбавлений права голосу, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до частини третьої статті 42 Закону України Про акціонерні товариства , рішення загальних зборів акціонерного товариства з питання, винесеного на голосування, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, крім випадків, встановлених цим Законом.
Згідно з частиною п`ятою статті 42 Закону України Про акціонерні товариства рішення загальних зборів з питань, передбачених пунктами 2-7, 23 частини другої статті 33 цього Закону, приймається більш як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій. Статутом акціонерного товариства можуть передбачатися інші питання, рішення щодо яких приймаються більш як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій, крім питань, визначених абзацом другим частини третьої цієї статті.
Пунктом 23 частини другої статті 33 Закону України Про акціонерні товариства передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів належить прийняття рішення про виділ та припинення товариства, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 84 цього Закону, про ліквідацію товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку та строків ліквідації, порядку розподілу між акціонерами майна, що залишається після задоволення вимог кредиторів, і затвердження ліквідаційного балансу.
Таким чином, судом не встановлено, що зазначаючи в протоколі позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019, що голосування здійснюється за принципом: одна акція - один голос, позивачем порушено статтю 42 Закону України Про акціонерні товариства , відповідачем не зазначено в чому саме полягає порушення позивачем вказаної норми.
Статтею 41 Конституції України визначено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Частиною першою статті 80 Закону України Про акціонерні товариства визначено, що злиття, приєднання, поділ, виділ та перетворення акціонерного товариства здійснюються за рішенням загальних зборів, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів влади.
Відповідно до частини другої статті 80 Закону України Про акціонерні товариства , акції товариства, що перетворюється, конвертуються в частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника та розподіляються серед його учасників.
Не підлягають конвертації акції товариств, що беруть участь у злитті, приєднанні, поділі, виділі, перетворенні, власниками яких є акціонери, які звернулися до акціонерного товариства з вимогою про обов`язковий викуп належних їм акцій та які мають таке право.
Згідно з частиною четвертою статті 80 Закону України Про акціонерні товариства , при конвертації акцій під час злиття, приєднання, поділу або виділу акціонерного товариства акціонери товариств, що беруть участь у злитті, приєднанні, поділі або виділі, можуть також отримувати грошові виплати, що не повинні перевищувати розміру визначеного статутом товариства. Порядок здійснення таких виплат встановлюється договором про злиття (приєднання) або планом поділу (виділу).
Відповідно до частини п`ятої статті 80 Закону України Про акціонерні товариства , на зборах учасників підприємницького товариства-правонаступника кожний учасник отримує кількість голосів, що надаватимуться йому акціями (частками, паями) підприємницького товариства-правонаступника, власником яких він може стати внаслідок злиття, приєднання, поділу, виділу або перетворення акціонерного товариства.
Згідно з частиною шостою статті 80 Закону України Про акціонерні товариства , злиття, поділ або перетворення акціонерного товариства вважається завершеним з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення акціонерного товариства та про реєстрацію підприємницького товариства-правонаступника (товариств-правонаступників).
Частинами першою та другою статті 87 Закону України Про акціонерні товариства визначено, що перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов`язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом. Акціонерне товариство може перетворитися лише на інше господарське товариство або виробничий кооператив.
Наглядова рада акціонерного товариства, що перетворюється, виносить на затвердження загальних зборів акціонерного товариства питання про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.
Відповідно до частини третьої статті 87 Закону України Про акціонерні товариства , загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.
Учасники створюваного при перетворенні нового підприємницького товариства ухвалюють на своєму спільному засіданні рішення про затвердження установчих документів такої юридичної особи і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства.
У разі перетворення акціонерного товариства всі його акціонери (їх правонаступники), акції яких не були викуплені, стають засновниками (учасниками) підприємницького товариства - правонаступника.
Відповідно до частини четвертої статті 87 Закону України Про акціонерні товариства , розподіл часток (паїв) підприємницького товариства - правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворилося.
Не підлягають обміну акції товариства, що перетворюється, викуплені цим товариством, які на дату прийняття рішення про припинення товариства шляхом перетворення не продані та/або не анульовані відповідно до цього Закону. Такі акції підлягають анулюванню в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Підпунктом ж пункту 3 розділу ІІІ Порядку №737 визначено, що всі акціонери (їх правонаступники) акціонерного товариства, акції яких не були викуплені, стають засновниками (учасниками) створюваного товариства-правонаступника.
Як вбачається з протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019 загальна кількість осіб включених до перелік акціонерів, які мають право на участь в загальних зборах: 36; загальна кількість акціонерів, яка зареєструвалася для участі у загальних зборах: 3; загальна кількість акцій, випущених товариством, що дають право на участь на участь в загальних зборах акціонерів: 3060 шт.; загальна кількість акцій , що належать акціонерам, які зареєструвалися для участі у загальних зборах акціонерів, та дають право голосу при прийнятті рішень з усіх питань порядку денного: 2367 шт.
У пункті 8 порядку денного протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019 Про затвердження звіту про обмін акцій товариства на частки в статутному капіталі товариства-правонаступника зазначено, що всім акціонерам було запропоновано звернутися письмово до голови комісії з припинення в строк до 9 години 45 хвилин 20.08.2019 з вимогою обміну своїх акцій на частку в статутному капіталі підприємства-правонаступника. На визначений час було отримано 3 звернення акціонерів. Від інших акціонерів вимоги не надходили, тому слід вважати, що вони не мають наміру на участь у створені ТОВ.
Однак, як зазначено у вищенаведених нормах чинного законодавства акціонери (їх правонаступники) акціонерного товариства, акції яких не були викуплені, стають засновниками (учасниками) створюваного товариства-правонаступника.
Таким чином доводи апелянта підтримані в судовому засіданні апеляційного суду, що акціонери які не подали заяву про обмін акцій ПрАТ Поліссябудресурси на частку в статутному капіталі ТОВ Поліссябудресурси не мають наміру на участь у створені останнього є необґрунтованими та суперечить чинному законодавству України.
Відповідач у спірному розпорядженні від 01.04.2020 №05-ДР-В зазначає, що у наданих позивачем документах відсутні протоколи про підсумки голосування з питань №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7 порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси , які відбулись від 20.08.2019, що не відповідає вимогам статті 45 та частини першої статті 44 Закону України Про акціонерні товариства .
Суд зазначає, що чинним законодавством України, в тому числі Порядком №737, не передбачено подання разом із заявою про скасування реєстрації випуску акцій протоколів про підсумки голосування по питаннях порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів акціонерного товариства.
У спірному розпорядженні від 01.04.2020 №05-ДР-В відповідач також зазначає, що у Протоколі №1 Установчих зборів засновників ТОВ Поліссябудресурси 20.08.2019 з п`ятого питання порядку денного зазначено, що розглянуто з заяви від акціонерів, які звернулись з заявою про обмін та, що Товариство користується своїм правом придбати частку у власному статутному капіталі у розмірі 22,65% (693 акції), що в грошовому еквіваленті складатиме 346,50 коп., задля чого Товариство сформує резервний капітал на визначену суму та постановили про затвердження статутного капіталу у розмірі 1530 грн. з наступним розподілом часток між 3 засновниками (аркуші справи 103-110), що є порушенням вимог статті 41 Конституції України, статей 80, 87 Закону України Про акціонерні товариства та підпункту ж пункту 3 розділу III Порядку №737 з чим погоджується колегія суддів.
Як вже зазначалося судом, відповідно до протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ Поліссябудресурси від 20.08.2019 загальна кількість осіб включених до перелік акціонерів, які мають право на участь в загальних зборах: 36; загальна кількість акціонерів, яка зареєструвалася для участі у загальних зборах: 3. Від інших акціонерів вимоги не надходили.
Таким чином, відповідно до вимог законодавства учасники, які не звернулися за викупом своїх акцій автоматично стали засновниками (учасниками) створюваного товариства-правонаступника - ТОВ Поліссябудресурси , а тому розподіл часток (паїв) підприємницького товариства - правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворилося.
Щодо не подання ТОВ Поліссябудресурси модельного статуту, то суд вважає, що неподання позивачем вказаного вище документу жодним чином не перешкоджало суб`єкту владних повноважень здійснити його перевірку у встановленому законом порядку, оскільки він знаходиться в електронному вигляді на сайті Верховної Ради України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/367-2019-%D0%BF) і цей факт є загальновідомим.
Вказана обставина встановлена в рішенні Рівненського окружного адміністративного суду від 18.01.2020 у справі №460/3725/19, яке набрало законної сили 29.04.2020, та обставини ним встановлені не підлягають доказуванню, а саме рішення є обов`язковим до виконання.
Згідно із частиною 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, в адміністративному процесі, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів правомірність свого рішення.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції не встановив неправильного застосування норм матеріального права, порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення і погоджується з висновками суду першої інстанції у справі, згідно яких в задоволенні позивачу відмовлено, оскільки не дотримано повністю Порядку №737 для скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випусків акцій, апелянтом не подано обґрунтованих доводів на спростування зазначеного судом, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, а доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
У відповідності до частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно із статтею 17 Закону України Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, судом апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі Проніна проти України (Рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006). Зокрема, у пункті 23 рішення Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи, що і зроблено апеляційним судом переглядаючи рішення суду першої інстанції, аналізуючи відповідні доводи скаржника.
Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підстав для розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції на підставі статті 139 КАС України у апеляційного суду немає.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Поліссябудресурси - залишити без задоволення.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року у справі № 460/7515/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н.В. Ільчишин
Судді Р.Й. Коваль
В.В. Гуляк
Повний текст постанови складено 29.03.2021
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2021 |
Оприлюднено | 01.04.2021 |
Номер документу | 95917265 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ільчишин Надія Василівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ільчишин Надія Василівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Ільчишин Надія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні