Справа № 313/231/21
Провадження № 2/313/168/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.03.2021 р. смт. Веселе
Веселівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Нагорного А.О., при секретарі судового засідання Кравцовій О.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
ВCТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, у якому просить визнати за ним право власності на земельну ділянку загальною площею 10,0000 га, кадастровий номер 2321284000:07:001:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Менчикурівської сільської ради Веселівського району Запорізької області, Ділянка № НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 73 років, ОСОБА_3 .
Позивач у позові вказує, що маючи намір прийняти спадщину, у лютому 2021 року він звернувся до державного нотаріуса Веселівської державної нотаріальної контори про видачу мені свідоцтва про право на спадщину за законом, проте державним нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із не наданням ним оригіналу правовстановлюючого документу - Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 716309 виданого Веселівською районною державною адміністрацією від 12.06.2007 р. на ім`я померлого ОСОБА_3 , що суперечить положенням п.4.15. гл. 10, розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , якою передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Оригінал правовстановлюючого документу ще за життя був втрачений батьком.
ОСОБА_1 про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, але у судове засідання не з`явився. До суду звернувся з письмовою заявою представник адвокат Шубін О.П., який просить розглянути справу, у зв`язку з карантином, без його участі та позивача, позовні вимоги підтримує повністю. Рішення ухвалити у підготовчому судовому засіданні з врахуванням положень ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору залишити за позивачем.
Відповідач на позов надав відзив, у якому зазначив, що заявлені позовні вимоги є обгрунтованими і в повній мірі відповідають фактичним обставинам справи та визнаються ним у повному обсязі, так як дійсно, окрім позивача, він є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Ступінь його родинних відносин зі спадкодавцем підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 видане 01.08.1966 року Менчикурівським сіль/ЗАГС Веселівського району Запорізької області.
Між ним та позивачем відсутній спір на спадкове майно, він не мав та не має наміру приймати спадщину та фактично відмовився від неї на користь позивача, у зв`язку із чим з відповідною заявою до державного нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом у шестимісячний строк він не звертався. На день смерті батька він проживав окремо у м. Мелітополі Запорізької області.
Позовні вимоги позивача ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом просить задовольнити у повному обсязі.
Не заперечує проти ухвалення рішення у даній цивільній справі на стадії підготовчого судового засідання на підставі ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Суд вважає, що в справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, тому можливо розглянути справу по суті у відсутності сторін по наявним у справі доказам, відповідно до вимог ч. 3 ст. 211 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст. ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведеності перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 81 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов`язки.
Відповідно до ч. ч. 3, 5 вказаної правової норми цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.
Особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд, у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах (ч. 1 ст. 12, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ЦК України).
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 73 років помер батько позивача - ОСОБА_3 , про що свідчить Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Веселівського районного управління юстиції Запорізької області від 05.03.2013 р., про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 41.
Ступінь родинних відносин зі спадкодавцем підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 видане 10.08.1972 р. Менчикурівським сіл/ЗАГС Веселівського району Запорізької області, де спадкодавець записаний як мій батько.
Після смерті його батька відкрилася спадщина на все належне йому майно, до складу якого входить земельна ділянка площею 10,0000 га, кадастровий номер 2321284000:07:001:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Менчикурівської сільської ради Веселівського району Запорізької області, Ділянка № НОМЕР_1 та належала спадкодавцеві на праві власності, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 716309 виданого Веселівською районною державною адміністрацією від 12.06.2007 р.
Державний нотаріус відмовив позивачеві у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із не наданням позивачем оригіналу правовстановлюючого документу - Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 716309 виданого Веселівською районною державною адміністрацією від 12 червня 2007 року на ім`я померлого ОСОБА_3 , що суперечить положенням п.4.15. гл. 10, розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , якою передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Оригінал правовстановлюючого документу ще за життя був втрачений батьком.
Згідно листа завідувача Веселівської державної нотаріальної контори Дзябко М.І. № 116/01-16 від 02.03.2021 р. на лист Веселівського районного суду Запорізької області № 313/231/21 359 від 26.02.2021 р. щодо надання копії спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що вході перевірки алфавітних книг обліку спадкових справ за 2013-2021 роки спадкова справа у Веселівській державній нотаріальній конторі Запорізької області не заводилася.
Спадкове майно під арештом, заставою та забороною на відчуження не перебуває.
За приписами ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Крім того, частиною п`ятою статті 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідач позов визнав, що підтверджується відзивом на позов, який долучений до справи.
Згідно ст. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Пунктом 1 частини 2 статті 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.
Питання із судовими витратами вирішити з врахуванням думки позивача, який просить судові витрати залишити за ним.
На підставі викладеного, ст.ст.15,16,1261,1268,1276 ЦК України, керуючись ст. ст.1-13, 81, 89, 141,200, 258-259, 263-265,268 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , право власності на земельну ділянку загальною площею 10,0000 га, кадастровий номер 2321284000:07:001:0001, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Менчикурівської сільської ради Веселівського району Запорізької області, Ділянка № НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 73 років, ОСОБА_3 .
Судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Веселівського районного суду
Запорізької області А.О. Нагорний
22.03.2021
Суд | Веселівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2021 |
Оприлюднено | 01.04.2021 |
Номер документу | 95919621 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Веселівський районний суд Запорізької області
Нагорний А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні