Справа № 761/11491/21
Провадження № 1-кс/761/7273/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2021 року слідчий суддя Шевченківського районногосуду м.Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22021000000000065 від 04.03.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 3 ст. 209 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , по кримінальному провадженню № 22021000000000065 від 04.03.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 3 ст. 209 КК України, звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва із клопотанням про проведення обшуку.
Клопотання мотивовано тим, що 22.03.2011 Господарським судом Рівненської області в судовій справі № 14/312 за позовом Генеральної прокуратури України до ДП «Прикарпатзахідтранс» про визнання права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння, за державою в особі Фонду державного майна України визнано право власності на частину нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок» (далі НПП «Самара-Західний напрямок», яка перебувала у володінні ДП «Прикарпатзахідтранс» та проходить територією України.
Водночас, у подальшому, у період 2015-2017 років, службові особи ДП «Прикарпатзахідтранс», діючи за попередньою змовою з іншими не встановленими особами, у судовому порядку ініціювали проведення судової інженерно-технічної експертизи експертами ДП «Український державний науково-дослідний і проектний інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» (код ЄДРПОУ 04687867, Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, вул. Горобця, буд. 2). Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 18.02.2016 доручено проведення судової інженерно-технічної експертизи експертам ДП «Український державний науково-дослідний і проектний інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу».
Надалі, на виконання спільних попередніх домовленостей, діючи в інтересах дочірнього підприємства «Прикарпатзахідтранс» Головою експертної комісії ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами підготовлено завідомо неправдивий висновок інженерно-технічної судової експертизи від 20.03.2017 у справі 14/312, у якому зазначено, що об`єкти, які знаходяться у віданні ДП «Прикарпатзахідтранс» є нафтопродуктопроводом, який не є магістральним, оскільки не функціонує, як єдина система, а також фактично є новим об`єктом, переробленим за кошти вказаного дочірнього підприємства. Вказаний висновок у подальшому був використаний вказаними особами для незаконного заволодіння фактично державним майном частиною НПП «Самара-Західний напрямок», яка перебувала у володінні ДП «Прикарпатзахідтранс» та проходить по території України.
В органу досудового розслідування є підстави вважати, що службові особи ДП «Прикарпатзахідтранс», діючи за попередньою змовою з експертами ДП «Український державний науково-дослідний і проектний інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» (код ЄДРПОУ 04687867), а також іншими невстановленими особами, використовуючи завідомо неправдивий висновок інженерно-технічної судової експертизи від 20.03.2017 у справі 14/312 злочинним шляхом, протиправно, набули у власність ДП «Прикарпатзахідтранс» державне майно, яке має важливе стратегічне значення для держави,а саме частини магістрального нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок» з усіма будівлями, спорудами, іншими об`єктами та основними засобами, розташованими в межах території України.
Крім того, внаслідок вчинення службовими особами ДП «Прикарпатзахідтранс», за попередньою змовою з експертами ДП «Український державний науково-дослідний і проектний інститут азотної промисловості і продуктів органічного синтезу» та іншими невстановленими особами вищевказаних умисних діянь, з державної власності України фактично вибув об`єкт економічної безпеки державне майно (частина НПП «Самара-Західний напрямок», з усіма будівлями, спорудами, іншими об`єктами та основними засобами, розташованими в межах території України), яке має важливе стратегічне значення для держави. В результаті чого до Державного бюджету України за період 2017-2020 років не надходили грошові кошти від використання вищевказаного майна в особливо великих розмірах, а також унеможливилось використання державою вказаного майна для транспортування нафтопродуктопроводів, необхідних для задоволення потреб Збройних сил України, а також інших державних воєнізованих формувань в умовах проведення операції об`єднаних сил, чим завдано значної шкоди обороноздатності та економічній безпеці України.
Встановлено, що точкою входу на територію України НПП «Самара-Західний напрямок» є Республіка Білорусь, а точкою виходу є територія Угорщини. Проектна пропускна здатність частини вказаного НПП становить близько 3,5 млн тон на рік, (об`єм поставок дизельного палива за 2019 рік не перевищував близько 2,4 млн. тон, з яких 1,984 млн. тон поставлено на термінали в «Новоград-Волинському» Житомирська обл., «Смига» Рівненська обл. та «Дубриничі» Закарпатська обл., а інші 433,7тис. тон поставлено по змішаній логістичній схемі з перевалкою із продуктопроводу в з/д цистерни на терміналі в Гомелі (Білорусь), споживачі - Угорщина та Україна 50% на 50%.
За наявними даними постачальником вищевказаного об`єму дизельного палива з території Російської Федерації є швейцарська нафтотрейдерна компанія «ProtonEnergyGroup S.A.», власником якої є громадянин Ізраїлю ОСОБА_6 .
Також існує група компаній «WexlerGroup» (власник ОСОБА_7 ), яка здійснює повний цикл імпорту, реалізації, доставки дизельного пального кінцевому споживачу з продуктопроводу (в т.ч. шляхом закупівлі у «Proton Energy Group S.A.»). Компанія, що входить до групи ТОВ «Анвітрейд» є ексклюзивним оператором по відвантаженню трубопровідного дизельного палива автомобільними партіями у м. Новоград-Волинському (Житомирська обл.), смт. Смизі (Рівненська обл.) та с. Дубриничах (Закарпатська обл.). Також на сьогодні, «WexlerGroup» являється координатором залізничного наливу трубопровідного дизельного палива у Новоград-Волинському.
Промисловий комплекс ТОВ «ПрикарпатЗахідтранс» включає 6 нафтобаз, де можуть зберігатися 320 тис. куб. м сировини. Водночас встановлено, що на території України відсутні належним чином встановлені лічильники, за допомогою яких фіксується об`єм нафтопродуктів, які імпортуються в Україну або ж транспортуються за її межі, а до приладів, які розміщуються на території підприємства фактичного доступу немає. Інформація, що надається в режимі імпорту державним митним органам України щодо об`ємів транспортування нафтопродуктів надається безпосередньо ТОВ «Прикарпатзахідтранс». У зв`язку з чим, перевірка достовірності наданої товариством інформації Державною митною службою (Енергетичною митницею ДПС) не передбачається і не здійснюється.
У ході досудового розслідування встановлено, що обсяги завезеної сировини значно менші в порівнянні з реальними показниками. У зв`язку з цим, розрахункова вартість митних платежів до державного бюджету України є значно заниженою.
Крім того, досудовим розслідуванням підтверджено, що митне оформлення нафтопродуктів, які транспортувались у період 2014-2021 років з використанням частини магістрального нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», яка проходить територією України з території Російської Федерації транзитом через Білорусь, з території Білорусі на територію України та з території України на територію Угорщини, з території України транзитом через територію Угорщини до Швейцарії здійснювалось Енергетичною митницею Державної митної служби України (Енергетичною митницею Державної фіскальної служби, м. Київ, вул. Світлицького, буд. 28-А).
Встановлено, що на даний час у Енергетичній митниці Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 43334913, м. Київ, вул. Світлицького, буд. 28-А) зберігаються документи, що мають значення для досудового розслідування, а саме документи щодо митного оформлення в режимі імпорт/транзит/експорт нафтопродуктів у період 2014-2021 років, які транспортувались трубопровідним транспортом з використанням частини нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», яка проходить територією України, в тому числі відправником/одержувачем/декларантом у яких зазначені ДП «Прикарпатзахідтранс» (код ЄДРПОУ 13990932), ТОВ «Прикарпатзахідтранс» (код ЄДРПОУ 13990932), ТОВ «Анвітрейд» (код ЄДРПОУ 39898416), ТОВ «Брок гарант» (код ЄДРПОУ 37808298), ТОВ «НВ-Брок Консалтинг» (код ЄДРПОУ 36943349), ТОВ «ТК Нафтагазімпекс» (код ЄДРПОУ 37258091), ОАО «НК Роснефть», ОАО АНК «Башнефть», АО «Юго-Запад Транснефтепродукт», Proton Energy Group SA, Septo Traiding INC, International Trading Partner AG, «WexlerGroup».
Відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно об`єкт нерухомості за адресою м. Київ, вул. Світлицького, буд. 28-А на праві власності ні за ким не зареєстровано.
В зв`язку з цим виникла необхідність у проведенні обшуку у Енергетичній митниці Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 43334913, м. Київ, вул. Світлицького, буд. 28-А)
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1, 2 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установленихчастиною третьоюцієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Відповідно доч.1ст.234КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
За умовами ч. 2 ст. 234 КПК України, обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.
Порушень вимогст. 234 КПК України,Глави 20 КПК України- слідчі (розшукові) дії, таГлави 2 КПК України- засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
Крім того, заслухавши слідчого таоцінивши всукупності доводиклопотання здолученими донього документами,слідчий суддявважає,що наданий часслідчим доведенонаявність достатніхпідстав вважати,що:1)було вчиненокримінальне правопорушення; 2)відшукувані речіі документимають значеннядля досудовогорозслідування; 3)відомості,які містятьсяу відшукуванихречах ідокументах,можуть бутидоказами підчас судовогорозгляду; 4)відшукувані речі,документи абоособи знаходятьсяу зазначеномув клопотанніжитлі чиіншому володінніособи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Як вбачається з матеріалів клопотання та встановлено слідчим суддею, у провадженні головного слідчого управління СБ України перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22021000000000065 від 04.03.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 3 ст. 209 КК України.
Необхідність надання дозволу на проведення обшуку підтверджується листом щодо вчинення кримінального правопорушення від 03.03.2021 р., відповіддю Енергетичної митниці Держмитслужби від 15.03.2021 р., протоколом огляду від 22.03.2021 р., митними деклараціями, виконанням запиту про міжнародну правову допомогу, договором №1548-11045-0416038 від 26.04.2016 р. про надання послуг на транспортування нафтопродуктів на 2016 рік між ДП «Прикарпатзахідтранс» таInternationalTradingPartnerAG та іншими матеріалами, доданими до клопотання.
Відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно об`єкт нерухомості за адресою АДРЕСА_1 на праві власності ні за ким не зареєстровано.
Відтак, слідчий суддя вважає, що доданими слідчим до клопотання документами, підтверджуються наявність підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення з обставин, внесених до ЄРДР, а відшукувані речі, про які вказано у клопотанні можуть знаходитись у Енергетичній митниці Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 43334913, м. Київ, вул. Світлицького, буд. 28-А) та можуть бути доказами під час судового розгляду, що в своїй сукупності свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення обшуку.
Слідчий суддя приймає до уваги позицію Європейського суду з прав людини, а саме у справі «Ратушна проти України» (2010 р.) ЄСПЛ зазначив, що для санкціонування проведення обшуку житла чи іншої власності суд має бути переконаний у наявності достатніх підстав вважати, що речі, які розшукуються, можуть бути знайдені там. Коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.
Слідчим суддею, у судовому засіданні, не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на обшук становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
У зв`язку з зазначеним клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковника юстиції ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні № 22021000000000065 від 04.03.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 та ч. 3 ст. 209 КК України,- задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення обшуку за місцем розташування Енергетичної митниці Державної митної служби України, за адресою: м. Київ, вул. Світлицького, буд. 28-А, з метою відшукання та вилучення документів щодо митного оформлення в режимі імпорт/транзит/експорт нафтопродуктів у період 2014-2021 років, які транспортувались трубопровідним транспортом з використанням частини нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», яка проходить територією України, в тому числі відправником/одержувачем/декларантом у яких зазначені ДП «Прикарпатзахідтранс» (код ЄДРПОУ 13990932), ТОВ «Прикарпатзахідтранс» (код ЄДРПОУ 13990932), ТОВ «Анвітрейд» (код ЄДРПОУ 39898416), ТОВ «Брок гарант» (код ЄДРПОУ 37808298), ТОВ «НВ-Брок Консалтинг» (код ЄДРПОУ 36943349), ТОВ «ТК Нафтагазімпекс» (код ЄДРПОУ 37258091), ОАО «НК Роснефть», ОАО АНК «Башнефть», АО «Юго-Запад Транснефтепродукт», Proton Energy Group SA, Septo Traiding INC, International Trading Partner AG, «WexlerGroup», а саме:
- митних декларацій щодо митного оформлення в режимі імпорт/експорт/транзит нафтопродуктів (в тому числі важких дистилятів, палива дизельного), які переміщувались на митну/з митної території України з використанням частини нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», яка проходить територією України;
- документів, що стали підставою для складення вищевказаних митних декларацій та митного оформлення нафтопродуктів, які переміщувались на митну/з митної території України, з використанням частини нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», яка проходить територією України (зовнішньоекономічних контрактів, інвойсів (рахунків-фактур), транспортних накладних, сертифікатів та паспортів якості);
- документів, які складались митними органами та представниками відправника/одержуача в процесі митного оформлення нафтопродуктів (в тому числі важких дистилятів, палива дизельного), які переміщувались на митну/з митної території України з використанням частини нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», яка проходить територією України (актів приймання-передачі нафтопродуктів перевізниками, актів прийому-передачі нафтопродуктів згідно із зовнішньоекономічним договором (контрактом), актів прийому-передачі нафтопродуктів у резервуари та з резервуарів перевізника, актів відкачки/перекачки нафтопродуктів (дизельного палива), актів про результати фактичного контролю, документів щодо сплати митних та акцизних платежів, довідок щодо підтвердження фактичної кількості товарів, переміщених через митний кордон України, актів відбору зразків, актів накладення митного забезпечення, актів зняття митного забезпечення).
Дана ухвала підлягає виконанню у строк, що не перевищує один місяць з дня її постановлення, тобто до 28квітня 2021року та надає право на проникнення до приміщення лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2021 |
Оприлюднено | 26.01.2023 |
Номер документу | 95923677 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Осаулов А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні