Рішення
від 17.03.2021 по справі 423/3439/20
ПОПАСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

єдиний унікальний номер справи 423/3439/20

номер провадження 2/423/274/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 року місто Попасна

Попаснянський районний суд Луганської області у складі:

головуючої судді Лизенко І.В.,

за участю секретаря судового засідання Кузьменко Ю.О.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду №1 в порядку загального позовного провадження цивільну справу №423/3439/20 за позовом представника позивача Мозолєва Олега Олександровича, який діє згідно договору та ордеру від 04.12.2020 р., в інтересах ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Гірської міської ради Попаснянського району Луганської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

18.12.2020 представник позивача звернувся до суду з вищеназваним позовом, у якому просив суд визначити для ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в три місяця для подання до приватного нотаріуса заяви про прийняття спадщини , яка відкрилася після смерті його бабусі ОСОБА_2 , 1927 року народження, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Гірське Луганської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Гірське Луганської області померла бабуся позивача ОСОБА_2 , 1927 року народження. Бабуся мешкала окремо від позивача за адресою: АДРЕСА_1 . Померла заповіту не залишила, а спадкоємцем першої черги за законом залишилася мати позивача ОСОБА_3 . Після смерті бабусі позивача залишилося спадкове майно, а саме земельна частка (пай) в розмірі 8,54 в умовних кадастрових гектарах. Після смерті бабусі позивача, його мати ОСОБА_3 казала йому, що вона буде вступати у спадщину на цю земельну частку (пай). ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача - ОСОБА_3 . Мати позивача була зареєстрована та фактично мешкала разом з позивачем за адресою: АДРЕСА_2 . Позивач у термін з 2012 по липень 2020 часто знаходився на заробітках та коли повернувся до м. Гірське та уважно переглянув усі залишені після смерті матері документи то йому стало відомо, що після смерті його бабусі ОСОБА_2 його мати ОСОБА_3 спадщину на земельну частку (пай) в розмірі 8,54 в умовних кадастрових гектарах та іншого майна у нотаріуса не оформляла. У період з 2006 по 2018 позивач вважав, що його мати ОСОБА_4 вступила в спадок після смерті її матері та його бабусі ОСОБА_2 і оформила на своє ім`я спадок на земельну частку (пай) та він є спадкоємцем першої черги після смерті матері та фактично прийняв спадщину, оскільки померла була зареєстрована та фактично мешкала з позивачем на час смерті.

Таким чином, неодноразові заяви матері позивача про її намір отримати спадщину після смерті його бабусі, ввели в оману позивача та його віра заявам матері про вступ та отримання спадщини стали причиною несвоєчасного звернення позивачем до нотаріуса про отримання спадщини. Після того як позивач не зміг знайти будь-які документи, які підтверджували би отримання спадщини його матір`ю після смерті його бабусі, позивач звернувся до нотаріуса з приводу отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, де остаточно з`ясувалося, що його матір спадщину після смерті його бабусі не отримувала, а він втратив строк для подачі заяви про прийняття спадщини. Приватним нотаріусом позивачу було видано постанову про відмову здійснення нотаріальної дії. Причиною відмови в оформленні спадщини було вказано несвоєчасне подання заяви про прийняття спадщини до нотаріуса. Разом з цим нотаріус рекомендував позивачу звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач вважаєю, що він з поважних причин пропустив строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті його бабусі, але строк для прийняття спадщини не призупиняється та не відновлюється, а може тільки надаватися судом додатково, тому він змушений звернутися до суду з даним позовом.

Провадження у справі відкрито 24.12.2020 суддею Лизенко І.В., ухвалено здійснювати судовий розгляд у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 17.03.2021.

Відповідач надав заяву про визнання позову.

У підготовче засідання позивач та його представник не з`явилися, у наданій до суду письмовій заяві представник позивача просив розглядати справу за їх з позивачем відсутності. Позов підтримують та просять задовольнити у повному обсязі.

Відповідач не забезпечив явку свого представника у судове засідання, від відповідача надійшла письмова заява, у якій він просить розглядати справу без їх участі, з позовними вимогами згодні.

Справу розглянуто згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України за відсутності сторін, які надіслали на адресу суду заяви з проханням справу розглянути за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснювався на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч. 4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для цього законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Частинами першими статей 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Часом відкриття спадщини, згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК, є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 , що підтверджується відповідними записами у свідоцтві про народження позивача (а.с.7), копією свідоцтва про народження матері позивача ОСОБА_5 (а.с.10), копією свідоцтва про шлюб матері позивача ОСОБА_3 , згідно якого вона змінила своє прізвище з ОСОБА_6 на ОСОБА_4 (а.с.11), копією свідоцтва про одруження бабусі позивача ОСОБА_2 , згідно якого вона змінила своє прізвище з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 (а.с.9).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла, що підтверджується відповідним актовим записом №151, згідно копії свідоцтва про смерть (а.с.8).

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 померла, що підтверджується відповідним актовим записом №118, згідно копії свідоцтва про смерть (а.с.12).

Спадкове майно, а саме земельна частка (пай) в розмірі 8,54 в умовних кадастрових гектарах, належало померлій ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на право на земельну частку пай серії ЛГ №0154293, виданого 19.06.1998 року Попаснянською районною державною адміністрацією (а.с.13).

З метою прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , позивач звернувся до приватного нотаріуса Попаснянського районного нотаріального округу Луганської області, де йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку(пай), що входить до складу спадкового майна після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що спадкоємцем не була подана заява про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини та не надано документів, які підтверджують факт прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України.

Із постанови нотаріуса встановлено, що до майна померлої станом на 04 грудня 2020 року спадкова справа не заводилась, ніхто із спадкодавців померлої з заявами про прийняття спадщини або про відмову від прийняття спадщини не звертався (а.с.15). Заповіт померла не залишила. На підставі поданої 04.12.2020 року ОСОБА_3 заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 його баби - ОСОБА_2 , була заведена справа спадкова №9/2020 (а.с.14)

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30травня 2008року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Зазначені представником позивача обставини, які стали причиною пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд вважає поважними та такими, що об`єктивно завадили позивачу подати заяву про прийняття спадщини.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права або інтереси інших осіб. Таким чином, визнання позову відповідачем слід прийняти.

На підставі вищевикладеного, суд вважає можливим визначити позивачу додатковий строк тривалістю три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 .

Керуючись ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. 1-18, 206, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Прийняти визнання позову Територіальною громадою в особі Гірської міської ради Попаснянського району Луганської області.

Позов представника позивача ОСОБА_8 (адреса: АДРЕСА_3 ) який діє згідно договору та ордеру від 04.12.2020 р., в інтересах ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Територіальної громади в особі Гірської міської ради Попаснянського району, Луганської області (адреса: 93292, Луганська область, Попаснянський район, м.Гірське, вул.Центральна, буд.7, код ЄДРПОУ 04051721), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визнати поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 його бабусі ОСОБА_2 .

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Попаснянський районний суд Луганської області. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Лизенко

СудПопаснянський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення17.03.2021
Оприлюднено01.04.2021
Номер документу95925050
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —423/3439/20

Рішення від 17.03.2021

Цивільне

Попаснянський районний суд Луганської області

Лизенко І. В.

Ухвала від 24.12.2020

Цивільне

Попаснянський районний суд Луганської області

Лизенко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні