Рішення
від 31.03.2021 по справі 945/1157/20
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 945/1157/20

Провадження № 2/945/227/21

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

Миколаївський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого - судді Терентьєва Г. В.

за участю секретарі - Петриченко В. С.,

розглянувши 31 березня 2021 року в місті Миколаєві у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу та визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу, а саме з ОСОБА_2 з 2005 року по день смерті останнього. Пізніше, позивачем було подано уточнену позовну заяву, в якій вона просила встановити факт проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу та визнати право власності на спадкове майно.

Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2005 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проживали вони в належній їй квартирі АДРЕСА_1 . Вони проживали як сім`я, вели спільне господарство, мали спільний бюджет і витрати, проживання відбувалися за рахунок їхніх спільних коштів, завдяки яким та спільним зусиллям вони забезпечували родину усім необхідним: харчами, одягом, побутовими товарами та всіма необхідними речами, сплачували комунальні платежі та несли інші витрати, а також проводили поточний ремонт квартири. Проте, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер. Після його смерті відкрилась спадщина, яку позивачка має намір прийняти.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу між нею та ОСОБА_2 може бути підтверджений довідкою виконавчого комітету Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області за № 1822 від 21 жовтня 2019 року. До того ж, факт проживання однією сім`єю може бути підтверджений також поясненнями свідків.

Посилаючись на те, що наявні документи і докази у сукупності доводять її сімейний зв`язок із померлим ОСОБА_2 , позивач просить встановити цей факт в судовому порядку.

Разом з тим, при зверненні ОСОБА_1 до Четвертої Миколаївської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , нотаріус відмов їй у видачі свідоцтва про право на спадщину через необхідність встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, а також через втрату оригіналу Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку, що підтверджує право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку. Враховуючи вказані обставини, нотаріус рекомендував їй звернутися до суду для вирішення питання спадкування.

Позивач в судове засідання не з`явилася, однак представник позивача ОСОБА_3 надав до суду письмову заяву про підтримання позову, з клопотанням розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, заяву про розгляд справи за його відсутності не надав. Відзив на позовну заяву до суду не подавав. Про час та дату розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Миколаївським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області.

Довідкою виконавчого комітету Веснянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області за № 1822 від 21 жовтня 2019 року підтверджується, що ОСОБА_2 дійсно проживав за адресою: АДРЕСА_2 без реєстрації з 2004 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з ОСОБА_1 .

Своїми письмовими заявами свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтвердили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу з 2004 року по 04 вересня 2019 року (по день смерті ОСОБА_2 ).

Як встановлено судом, після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, що складається з земельної ділянки площею 8,4 га, розташованої в межах території Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.

Земельна ділянка належала ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії МК № 076993, виданого 04 березня 2005 року Миколаївською районною державною адміністрацією Миколаївської області.

Спадкова справа після смерті ОСОБА_6 не заводилася. До нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався.

Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечить моральним засадам суспільства.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За змістом положень ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, особи мають право на спадкування за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , окрім позивача, немає.

Таким чином, згідно з положеннями ст. ст. 1217-1218 ЦК України позивач успадкувала усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті останнього. До таких успадкованих позивачем прав відноситься і право на вищезазначену земельну діялянку, яке фактично було набуте спадкодавцем ОСОБА_1 на законних підставах та у не заборонений спосіб.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Дослідивши у сукупності надані докази та проаналізувавши всі обставини справи, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу з 01 січня 2005 року по 04 вересня 2019 року. На це вказують відомості зафіксовані в досліджених документах щодо подій в особистому житті позивачки, які повністю узгоджуються між собою як у просторі, так і в часі, а також за колом осіб-учасників таких подій і відносин та підтверджуються поясненнями свідків.

Отже, вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 1216-1218, ст. 328, 392 Цивільного кодексу України, ст.ст. 4,12,13,19,76-80, 89,258,259,282,315 ЦПК України, суд, -

В и р і ш и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 01 січня 2005 року по день його смерті.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за законом, право власності на земельну ділянку площею 8,4039 га (кадастровий номер 4824282300:04:000:0062), розташовану в межах території Криничанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 04 березня 2005 року Миколаївською районною державною адміністрацією Миколаївської області.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Суддя Г. В. Терентьєв

СудМиколаївський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення31.03.2021
Оприлюднено01.04.2021
Номер документу95928216
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —945/1157/20

Рішення від 31.03.2021

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Терентьєв Г. В.

Ухвала від 18.08.2020

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Терентьєв Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні